Chcem investovať
Ktoré aktíva odolali pandémii?
14. 04. 2020 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Popri priamych následkoch na ľudí má koronavírus aj ďalšiu obeť, ktorou je svetová ekonomika. Len minimum investorov sa domnieva, že sa v krátkom čase vyhneme globálnej recesii. Výpredaj bol preto otázkou krátkeho času a svojou rýchlosťou sa postaral o nemilý rekord. Za 22 dní poklesli trhy o nevídaných vyše 30 %. Americké akcie reprezentované najsledovanejším indexom sveta S&P 500 zaknihovali poklesom o približne 20 % najhorší prvý kvartál v histórii. Domnievame sa však, že v cenách akcií je už zakomponovaná väčšina z obáv investorov. Jednotlivé štáty aj Európska únia pripravili množstvo opatrení a vyčlenili bilióny dolárov či eur na záchranu ekonomík a na eliminovanie dopadov na obyvateľov.

Drastickejší pokles ako akcie postihol čierne zlato. Spor medzi lídrom OPEC zo Saudskej Arábie a Ruskom mal prekvapujúce vyvrcholenie. Ruská strana odmietla návrh producentov ropy prispôsobiť sa klesajúcemu dopytu, čo vyprovokovalo Rijád k bezprecedentnej reakcii. Zvýšil produkciu ropy na svoje maximum a zároveň komoditu ponúkol za polovičné ceny. Zakrátko ropa klesla až k 20 dolárom za barel, čo je pre ropný sektor likvidačná cena. Trh netrpezlivo čaká na novú dohodu o ropných kvótach, ktorá by opäť vzkriesila väčšinu ropných spoločností a štáty závislé od produkcie ropy.

Globálne centrálne banky koordinovaným uvoľnením menových politík hádžu ekonomike a trhom záchranné koleso. Rýchlosťou a objemom prijatých krokov prekonali poslednú finančnú krízu. Primárnym cieľom centrálnych bánk je zabezpečiť priaznivé finančné podmienky a potrebnú likviditu. Štátne dlhopisy kvalitných emitentov sa v turbulentných časoch tešia zvýšenej obľube. Cieľom investorov je v období očakávaného poklesu sadzieb zafixovať výnos dlhopisov aspoň na aktuálnych úrovniach, držať ich do splatnosti a participovať na raste ich cien.

Koronavírus zlacnil inteligentné riešenia

Globálna akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ pokračovala v negatívnej výkonnosti, k úľave investorov však akcie narazili na svoje dno. Prvý štvrťrok vymazal väčšinu zisku z minulého roka, keď v marci klesol o ďalších 13,6 %. Postihnuté boli predovšetkým menšie spoločnosti a rozvíjajúce sa trhy. Zatiaľ sa len vypracúvajú dopadové štúdie na rozsah škôd, preto trh  funguje v doteraz nevídanej neistote. Z dlhodobého hľadiska však akciový trh rastie. Obdobia medvedieho trhu (poklesov) trvajú v porovnaní s býčím trhom (rastom) relatívne krátko. Akcie z tradičných tried aktív sú zároveň najvýnosnejšie. Daňou je zvýšená volatilita, ktorá tu bola, je, aj bude. Poklesy trhov prinášajú príležitosti lacnejšieho dokúpenia. Ide o najlepšiu šancu za posledné štyri roky, keď ocenenie akciovej stratégie AIP 100+ siahlo na úrovne z roku 2016.

V negatívnom teritóriu sa ocitla aj dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+. Investori neutekali len z akcií, ale aj z dlhopisov bez ohľadu na kvalitu a typ investora. Tak, ako pri akciách, viac boli postihnuté rizikovejšie typy aktív, pokles však zaznamenali aj štátne dlhopisy a veľké korporáty. Aktuálny výnos do splatnosti portfólia sa zvýšil z 2,5 % na 3,3 % pri zachovaní durácie na úrovni 5,1.

Najprudšie výkyvy postihli alternatívnu zložku portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+ hlavne vplyvom drastického poklesu cien ropy. Pod pokles o 23,2 % sa tiež podpísal vývoj cien hedžového fondu, nehnuteľností, infraštruktúry aj privátnych emisií.

Across Bond+ s náskokom pred konkurenciou

Pre investorov do dlhových nástrojov bez investičného ratingu nastávajú vhodné príležitosti na dokúpenie kvalitných aktív. Hlavnými kritériami zostáva kredibilita emitentov, doba splatnosti a primeraná cena. V uplynulých mesiacoch investori investovali aj do zjavne nekvalitných nástrojov a boli tlačení do dlhých splatností. Dôvodom sú nízke výnosy spôsobené enormným objemom peňazí vo finančnom sektore, ktoré deformovali výnosovú krivku. Mnohí portfólio manažéri v dôsledku masívneho nákupu nadhodnotených aktív si nevytvárali dostatočné hotovostné rezervy, aby mohli vykryť výrazné poklesy v sektore tzv. High Yield dlhopisov. Fond Across Bond+ už od začiatku roka kumuloval objem hotovosti, aby tlmil volatilitu nástrojov vo fonde a mohol dokupovať dočasne vyklesané dlhopisy. Aktuálny výnos do splatnosti nástrojov v portfóliu v lokálnej mene dosahuje 8 % pri mimoriadne nízkej durácii 3,1, čo pre nových investorov prináša zaujímavé zhodnotenie.

Zlato a hry imúnne voči vírusom

Žiadna z oportunitných stratégií sa nedokázala udržať v čiernych číslach, jediným aktívom, ktoré sa za rok 2020 dokázalo udržať v pluse bola digitálna mena ethereum. Medzimesačne však digitálne meny prepadli, čerpali z výnosov predchádzajúcich mesiacov. Výkonnosť Buffettovej Berkshire Hathaway klesla o viac ako 11,3 %, čo je výrazne menej ako hlavné akciové indexy. Napomohla tomu aj veľká hotovostná pozícia v spoločnosti.

V ponuke Across Crème de la Crème boli lídrom mesiaca elektronické hry a tradičný bezpečný prístav zlato. Indexový fond VanEck Vectors Video Gaming and eSports ETF bol jedným z mála fondov, ktorým sa podarilo udržať sa v čiernych číslach. Hry a elektronický šport posilnili v marci o 1,64 %, za tento rok o 2,02 %. Zlato vo fonde UBS ETF Gold hedged EUR rástlo o 0,95 %, celkom za rok 2020 o 5,2 %. Ostatným indexovým fondom mesiac neprial, čím viac sa fond radil k rizikovejším, tým boli jeho výsledky nepriaznivejšie.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.