Chcem investovať
Leto bolo horúce, na trhu však panuje mráz
21. 09. 2022 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Záväzok centrálnych bánk dostať infláciu pod kontrolu otriasol akciovými aj dlhopisovými trhmi. Kým leto prinieslo do mnohých častí sveta historické suchá a horúčavy, globálna ekonomika sa naďalej ochladzovala. Väčšina ekonomických údajov zverejnených minulý mesiac naďalej ilustruje jej spomaľovanie. Príkladom je index nákupných manažérov (PMI), ktorý v júli klesol na 22-mesačné minimum. Vo všeobecnosti boli ekonomické údaje oproti očakávaniam mierne lepšie, čo sa najvýraznejšie prejavilo pri globálnych inflačných tlakoch, ktoré sa začali uvoľňovať v dôsledku nižších cien komodít.

Recesia sa zdá byť čoraz pravdepodobnejšia, čomu výrazne prispieva energetická kríza v regióne.

Miera neistoty ohľadom výhľadu globálnej ekonomiky však zostáva zvýšená. Prejavuje sa to predovšetkým v Európe, kde po šiestich mesiacoch vojny na Ukrajine nie sú žiadne známky prímeria. Nadchádzajúca zima bude zlomová a recesia sa zdá čoraz pravdepodobnejšia, čomu výrazne prispieva energetická kríza v regióne. Zatiaľ čo obnovenie vývozu obilia z Ukrajiny cez Odesu do istej miery zmiernilo tlaky na globálne ceny potravín, Rusko pokračovalo v obmedzovaní vývozu plynu do Európy. To spolu s oznámením o neplánovanej odstávke plynovodu Nord Stream 1 posunulo priemerné ceny plynu za mesiac na nové historické maximá.

Eurozóna zaznamenala prekvapujúci rast HDP, ktorý medzikvartálne vzrástol o 0,7 %. Odhalil však významné rozdiely medzi členskými štátmi. Krajiny, ktoré profitujú z oživenia služieb po covide, ako Španielsko, Taliansko a v menšej miere aj Francúzsko, si vo všeobecnosti viedli dobre. Nemecká ekonomika, ktorá je najviac závislá od dovozu ruského plynu, sa zastavila.

Relatívna odolnosť ekonomiky eurozóny v prvej polovici roka je spôsobená aj fiškálnymi opatreniami nasadenými v Európskej únii od začiatku vojny na Ukrajine. Podľa Európskej centrálnej banky by tieto opatrenia mali v roku 2022 pridať k HDP EÚ 0,4 % a o toľko znížiť infláciu.

V USA napriek dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch s negatívnym ekonomickým rastom ostávajú relatívne silné dáta zamestnanosti. Vytvorilo sa viac ako pol milióna pracovných miest, pričom sa čakala maximálne polovica. Miera nezamestnanosti klesla a mzdy sa zvýšili. Fed je naďalej odhodlaný obmedzovať infláciu, čo potvrdil aj jeho šéf Jerome Powell na zasadnutí v Jackson Hole. Inflácia stále nie je pod kontrolou a očakáva sa niekoľkonásobné zvýšenie úrokových sadzieb už v najbližších mesiacoch.

Európske akciové trhy klesali viac ako americké.

Globálna neistota sa v auguste prejavila najmä na globálnych akciových trhoch. Veľký akciový index MSCI World klesol o 4,1 %, pričom európske akciové trhy klesali viac ako americké. Výnimkou z pravidla boli japonské akcie, ktoré priniesli zhodnotenie o 1,2 %, k čomu prispelo aj oslabenie jenu. V pozitívnom teritóriu sa nachádzali aj rozvíjajúce sa trhy s rastom o 0,5 %. Výsledok mohol byť ešte lepší, pokiaľ by sa Čína neborila s problémami s nehnuteľnosťami, k čomu sa pridali mimoriadne horúčavy a sucho.

Na dlhopisovom trhu sa nebolo kam schovať – najviac padali štátne dlhopisy, naopak rozvíjajúce sa trhu a dlhopisy s vysokým výnosom boli relatívne najvýkonnejšie.

Pokles na trhoch nerobil výnimky

Neistota v Európe spôsobená vojnou a s tým súvisiacou energetickou krízou, boj centrálnych bánk s cválajúcou infláciou a čínska realitná bublina boli hlavnými príčinami poklesov na trhoch. Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ poklesla medzimesačne o 2,4 %. Najviac sa na tomto raste podpísali akcie európskych firiem, ktoré klesli takmer o 5 %. V tesnom závese boli americké stredné firmy a veľké firmy z indexu S&P 500, ktoré klesali o 3 %. Na opačnom konci spektra boli rozvíjajúce sa trhy, ktoré mali kladné zhodnotenie.

Poklesu sa nevyhol ani dlhopisový trh.

Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne poklesla o 2,3 %. Podpísal sa na tom viac ako 3 %-ný pokles európskych dlhopisov s vysokým výnosom, ktoré začínajú doplácať na komoditnú krízu. Európa už priamo čelí vysokým cenám energií potom, čo Rusko koncom augusta znížilo dodávky plynu do Európy. Taktiež sa nedarilo európskym protiinflačným dlhopisom, ktoré sa prepadli o -4,2 %. Globálne agregované dlhopisy stratili bezmála -3 %. V pozitívnom teritóriu skončili jedine dlhopisy s plávajúcim výnosom, a to 0,29 %.

Výkonnosť alternatívnej manažovanej stratégie Across Intelligent Alternative Portfolio+ sa medzimesačne ocitla v negatívnom teritóriu, keď po júlovom raste o 9,8 %, prišlo k poklesu o 4,7 %. Nedarilo sa privátnym emisiám, ktoré klesali o viac ako -7 %. Opäť poklesol aj realitný gigant Vonovia, ktorý po poslednom dobrom mesiaci zaknihoval novú stratu o viac ako -16 %. Kryptomeny atakovali svoje posledné minimá a skončili so stratou takmer -13 %.  Nedarilo sa ani zlatu, ktoré kleslo o -2,7 %. Jedinou zložkou v miernom pluse boli komodity s rastom 0,43 %.

Konflikt na Ukrajine nepoľavuje, dlhopisy sú stále pod tlakom

Dlhopisy strednej a východnej Európy ostávajú naďalej v nevôli investorov kvôli rusko-ukrajinskému konfliktu. Kyjev ohlásil protiofenzívu a jeseň ukáže, aké posuny frontu sa im vďaka tomu podarí dosiahnuť. Pokračovanie konfliktu sa však stále premieta aj do cien spomínaných dlhopisov. Od vypuknutia konfliktu ostávajú s približne 30 %-nou stratou. Jedným z posunov je skutočnosť, že veľkí inštitucionálni investori s podielom viac ako 75 % odsúhlasili odklad splatnosti ukrajinských štátnych dlhopisov o 2 roky. Napriek obavám investorov sú stále silné dôvody na splatenie záväzkov zo strany jednotlivých dlžníkov. Ceny dlhopisov ostávajú naďalej relatívne nízko a sú v nich započítané rizikové prirážky. Bond+ za posledný mesiac vzrástol o 2,6 %.

Kryptomeny klesali spolu s akciami

Po júlovom raste prišlo medzi alternatívnymi investíciami k výraznej korekcii. Zelené energie korigovali len mierne, taktiež investície do „striebornej“ ekonomiky. Naopak Berkshire Hathaway sa prepadol o viac ako -6,6 % a robotika padala o -8,5 %. Bitcoin klesal o takmer -18 %, ethereum o -10 %, čím potvrdili svoje výrazné prepojenie na akciový trh.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.