Ľudia na Slovensku čoraz viac investujú do dlhopisov. Len do konca septembra minulého roka v nich mali celkovo viac ako 4,3 miliardy eur, pričom medziročne táto suma narástla o pol miliardy.* Vyplýva to z dát NBS. Podľa analytikov Across Private Investments pravdepodobne ostanú dlhové cenné papiere v hľadáčiku investorov aj tento rok. Vplyv na to bude mať najmä znižovanie úrokových sadzieb a miera inflácie. Hoci je dlhopis efektívny nástroj, ktorý poskytuje stabilný výnos, Across Private Investments odporúča investorom, aby si vždy dôkladne preverili emitenta.
Keď úrokové sadzby klesajú, ceny existujúcich dlhopisov rastú
Dlhopisy sa tešia na Slovensku čoraz väčšej obľube a objem prostriedkov v nich medziročne rastie. Na konci tretieho kvartálu 2024 mali ľudia žijúci na Slovensku v dlhopisoch s dlhodobou splatnosťou vyše 4,3 miliardy eur, pričom v treťom kvartáli 2023 to bolo vyše 3,8 miliardy eur.* Dokladujú to dáta NBS. Očakáva sa pri tom, že tento investičný nástroj ostane v hľadáčiku investorov aj v najbližšom období. Okrem toho, že dlhopisy sú nástrojom s predvídateľným výnosom, podmienky pre rast objemu investícií do dlhopisov vytvára aj makroekonomika. „Dlhopisy sú obľúbené pre ich schopnosť poskytovať stabilný výnos a znižovať celkové kolísanie portfólia. V prospech dlhopisových riešení naviac hovorí aj uvoľňovanie menovej politiky a znižovanie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky, čo vytvára optimálne prostredie pre zafixovanie si vyššieho výnosu na dlhšiu dobu,“ hovorí analytik Across Private Investments Dominik Hapl.
Výnos prevyšujúci mieru inflácie
V prostredí klesajúcich úrokových sadzieb zároveň čoraz viac ľudí hľadá efektívne spôsoby, ako ochrániť a zhodnotiť svoje úspory. Termínované vklady v bankách ponúkajú garantovaný výnos, no ten často nestačí napríklad na prekonanie miery inflácie. S ďalším znížením úrokových sadzieb zo strany ECB to v priebehu roka bude ešte horšie, nakoľko sa to ešte výraznejšie premietne aj do nižších sadzieb na termínovaných vkladoch. Investičné riešenia, medzi nimi aj dlhopisy, naopak, predstavujú príležitosť, ktorá môže priniesť vyšší výnos a lepšiu ochranu pred stratou kúpnej sily. Napríklad len v minulom roku si korporátne dlhopisy pripísali plus 7 %, európske „high yield“ dlhopisy (dlhopisy s vysokým výnosom) zhodnotili o plus 5 % a globálne štátne o 3 %. „Dlhopisy sa v takomto prostredí ukazujú ako nástroj, ktorý ponúka vyšší potenciál výnosu ako tradičné termínované vklady či bežné účty. Ďalším dôležitým faktorom je flexibilita. Kým termínované vklady si vyžadujú fixnú viazanosť a predčasné výbery sú často penalizované, dlhopisy obchodované na trhu umožňujú investorom odpredať svoje podiely a využiť výhodnejšie investičné príležitosti. Táto likvidita je významným plusom pre tých, ktorí nechcú mať svoj kapitál viazaný na dlhé obdobie bez možnosti reagovať na vývoj trhu,“ dopĺňa Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.
Dôveryhodnosť emitenta
Výhodou dlhopisov je aj širšia škála možností výberu. Korporátne dlhopisy zvyčajne ponúkajú vyšší výnos, investori by si však mali vždy preveriť emitenta. „Investor musí mať istotu, že jeho investícia je v dobrých rukách a že v termíne splatnosti bude vyplatená celá jeho investícia vrátane dohodnutého výnosu. Z toho dôvodu je potrebné pozrieť sa na doterajšie dosiahnuté výsledky spoločnosti, na jej postavenie na trhu, históriu splatených dlhopisov a na to, či bude mať v budúcnosti z čoho plniť svoje záväzky. Ak investor nie je natoľko skúsený, aby si emitenta dokázal preveriť sám, odporúčame obrátiť sa na odborníka, ktorý mu pomôže zorientovať sa na kapitálovom trhu, alebo vstupovať do široko diverzifikovaných dlhopisových riešení, čo minimalizuje riziko chybného rozhodnutia.“ uzatvára Dominik Hapl.
*Údaje NBS k 4.2.2025