Chcem investovať
Máj na trhoch – úroky rastú, inflácia stagnuje, Čína spomalila
14. 06. 2023 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Rozdiel medzi sektorom služieb a výrobným sektorom sa v máji prehĺbil, čo prispelo k zmiešanému obrazu globálnej ekonomiky. Kým služby v prieskume vzrástli na 13-mesačné maximá a dosahujú expanziu, vo výrobe je situácia oveľa horšia a hodnoty sa pohybujú na trojročných minimách. Dynamiku služieb podporili najmä silné trhy práce. Nezamestnanosť zostala alebo bola blízko historických miním v eurozóne (6,5 %) aj v USA (3,4 %), navyše mzdy výrazne rastú.

Čo sa udialo na trhoch v uplynulom mesiaci?

Oslabenie postihlo komoditné trhy. Ropa na konci mesiaca klesla o približne 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V dôsledku vysokých cien energií v minulom roku negatívne bázické efekty prispejú k tomu, že energetická zložka pravdepodobne prispeje k ďalšiemu ochladzovaniu celkovej inflácie v aktuálnom štvrťroku. Pokles postihol aj kovy, čo bolo odrazom nevýrazného globálneho dopytu a oslabenia intenzívnej komoditnej aktivity v Číne.

Tvrdohlavo vysoká zostala jadrová inflácia v Európe a USA a vyhliadky na trvalý silný rast miezd podnietili obavy investorov, že centrálne banky by mohli ešte viac sprísniť menovú politiku. To by ponechalo maximálne úrokové sadzby vyššie, ako sa pôvodne očakávalo. V tejto súvislosti výnosy z dlhopisov vzrástli, čo viedlo k znehodnoteniu globálnych dlhopisov o 2 %, zatiaľ čo akcie rozvinutých trhov klesli približne o 1 %.

V USA sa máj niesol v znamení nekonečných diskusií pre dlhový strop medzi demokratmi a republikánmi. I keď investori predpokladali, že sa obe strany umúdria, nebolo zrejmé ako bude vyzerať finálna dohoda, ktorá v sebe zahŕňala množstvo kompromisov. Napriek dráme boli akcie relatívne odolné –  index S&P 500 vzrástol o 0,4 %. Zaujímavosťou však je, že len desať najväčších firiem v indexe sa podieľalo na všetkých medziročných výnosoch indexu. Veľké technologické spoločnosti prekonali širší trh, čo podporili silné správy o výnosoch a rastúce očakávania investorov o budúcom potenciáli umelej inteligencie. Rastové akcie v máji prekonali hodnotu o 6,9 %.

Pre mnohých sa prekvapivo v kríze nachádza čínsky trh. Po ukončení striktných covidových opatrení a silnom prvom kvartáli čínske makro dáta za apríl naznačovali spomalenie aktivity. Dovoz klesol o 7,9 % a priemyselná produkcia medziročne vzrástla len o 5,8 %. Pokles na trhu s nehnuteľnosťami sa zrýchlil, keď investície do nehnuteľností v apríli medziročne klesli o 6,2 % v porovnaní s marcovým poklesom o 5,8 %.

Ako sa v máji darilo Across riešeniam?

Akciové investície sa počas uplynulého mesiaca vyvíjali rozporuplne. Napriek obavám o hospodárske spomalenie technologickí giganti ťahali hlavné akciové indexy do zelených čísel. Hlavné obavy trhových participantov sú dnes ohľadne toho, aké hlboké bude spomalenie ekonomickej aktivity vyvolané nárastom úrokových sadzieb. Májová výkonnosť široko diverzifikovanej akciovej stratégie Across Intelligent Portfólio 100+ bola na úrovni 0,5 %, keď sa podarilo prekonať benchmark o 0,7 %. Najhoršou výkonnosťou sa vyznačovali americké stredné spoločnosti, ktoré poklesli o -2,2 %. Na opačnej strane spektra boli japonské firmy v indexe Nikkei 400 s výnosom takmer 6 % a akcie rozvíjajúcich sa trhov s výnosom 2,0 %. Na treťom mieste skončili akcie veľkých amerických firiem s prírastkom 1,5%. Za prvých päť mesiacov roka portfólio poskočilo o 6,4 %.

Po prudkých výpredajoch v minulom roku sa dlhopisové aktíva tešia čoraz väčšej obľube investorov. Dnešné úrovne sú čoraz atraktívnejšie na fixáciu vyšších výnosov, ktoré odmenia investorov, keď príde k očakávanému zníženiu úrokových sadzieb. Aktuálne sa domnievame, že relatívne ocenenie dlhopisov je najatraktívnejšie voči akciám od roku 2010. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ v máji poklesla o – 0,7 %, avšak za rok 2023 sa stále drží v kladnej zóne s 1,4 % zhodnotením. Skokanom mesiaca sa stali dlhopisy s pohyblivým kupónom vydaných v amerických dolároch. Na opačnej strane spektra sa nachádzajú stratégie zamerané na štátne a municipálne dlhopisy

Výkonnosť alternatívnej časti riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+ aj v máji dosiahla rast 0,3 %. Za rok 2023 je to celkovo 3,1 %, čo je opäť viac ako benchmark. Realitný trust Vonovia, ktorý v apríli rástol o 13,2 %, sa v máji vrátil na pôvodné úrovne. Na opačnej strane spektra sa tentokrát ocitli komodity s rastom 4,8 %, ktoré ťahali kovy, potraviny a tiež ropa, ktorá rástla po plánovaných škrtoch v produkcii. Private equity zaznamenal rast o 2,35 %, zaostali kryptomeny s poklesom -3,4 %.