Chcem investovať
Majitelia akcií sa tešia. Prichádza Santa rally
08. 12. 2020 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Na príčiny Santa Claus rally, ktorá spadá na posledných päť dní v starom a na prvé dva v novom roku, existuje viacero hypotéz. Jednou z nich môže byť daňové hľadisko. Ďalšou je prevládajúci všeobecný pocit optimizmu a šťastia zo sviatočnej atmosféry, ktorý sa prenáša aj na Wall Street. Zamestnanci pred Vianocami dostávajú vianočné bonusy. Nespotrebujú ich však na nákup darčekov, ale doinvestujú ich do svojich portfólií, čím vytlačia cenu akcií vyššie. Jednou z teórii tiež je, že niektorí inštitucionálni investori odchádzajú na dovolenku už pred vianočnými sviatkami. Títo profesionálni, spravidla sofistikovanejší a často pesimistickejší, investori ponechávajú trh v rukách menších retailových investorov. Tí majú oveľa väčšiu tendenciu nakupovať a očakávať rast nimi nakupovaných aktív, čo sa následne odzrkadľuje na cene akcií.

Anomália, ktorá poteší

Bez ohľadu na to, ktorý z dôvodov viac ovplyvňuje vývoj na trhoch v závere roka, až dve tretiny decembrových pozorovaní, ktoré sa datujú od 60. rokov, hovoria o pozitívnom zhodnotení pre akcionárov v tomto období.  Rovnako, ako pri ďalších anomáliách na trhu, aj toto však môže byť iba náhoda a neexistuje žiadna záruka, že rovnaký vývoj bude pokračovať aj v budúcnosti. Podľa The Stock Trader’s Almanac, poskytovateľa analýz cyklických a sezónnych javov, je Santa Claus rally jasným príkladom sezónneho javu. Almanach konštatuje, že „od roku 1969 priniesla Santa Claus rally pozitívne výnosy v 34 z posledných 45 sezón (posledných päť obchodných dní v roku a prvé dva obchodné dni po Novom roku). Priemerná kumulatívna návratnosť v týchto dňoch dosiahla 1,4 %.“

Výkonnosť Indexu S&P 500 za posledných 20 rokov po jednotlivých mesiacoch (D-December)

Zdroj: Bloomberg

Pravidelné investovanie je väčšia istota

Za posledných 20 rokov sa akciám v decembri nedarilo iba 6-krát. Vo volebných rokoch (modré polia), kedy sa v USA menil prezident, sa dokonca akciám počas decembra darilo vždy. A to aj v roku 2008, ktorý bol poznamenaný hypotekárnou finančnou krízou.

Nemožno však tvrdiť, že by toto pravidlo platilo vždy a za každých okolností. Je to anomália, ktorá môže pridať do portfólií v závere roka ešte nejaké percento k dobru. Základom úspešného investovania však nie je sústredenie pozornosti na decembrové výsledky ale pravidelné a diverzifikované investovanie.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.