Chcem investovať
Miliardári v Ázii prvýkrát prekonali Američanov
21. 11. 2017 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Majetok miliardárov sa začal vlani po prepade v roku 2015 opäť zväčšovať. Ich celkové bohatstvo medziročne vzrástlo o 17 % na šesť biliónov dolárov. Miliardári zbohatli najmä na investíciách do retailu, informačných technológií, zbohatli vo finančnom sektore, ale aj na obnovenom raste cien komodít. Aj preto pribudlo boháčov v ropnom, oceliarskom aj ťažobnom priemysle. Celkový počet ultra bohatých ľudí vzrástol o 10 % na 1 542 miliardárov. Dôležitý je aj nárast self-made boháčov. Ich podiel na celkovom počte rastie. V minulom roku tvorili až okolo 70 % zo všetkých miliardárov.

Dynamická Ázia

Najdynamickejšie pribúda ultra bohatých ľudí v Ázii. Po prvýkrát, odkedy sa štúdia robí, počet ázijských miliardárov predbehol amerických. Ich počet narástol takmer o štvrtinu na 637, kým v USA ich je len 563.

V Ázii si bohatí ľudia zvýšili majetok takmer o tretinu z 1,5 na dva bilióny dolárov. Odborníci z UBS naznačujú, že ak trend vzostupu bohatstva v Ázii zostane taký rýchly, celkové bohatstvo na tomto kontinente prevýši Američanov už o štyri roky.

Najaktívnejšia vo vytváraní bohatých ľudí v Ázii je Čína, kde v minulom roku pribudlo 67 boháčov s majetkom nad miliardu dolárov. Celkovo ich je v tejto krajine 318. Číňania bohatli na cene realít, ale aj na komoditách. V Indii pribudlo 16 boháčov, dovedna ich je v tejto krajine už stovka. V Ázii boháči aj najrýchlejšie ubúdajú, najmä kvôli volatilnému akciovému trhu a politickej nestabilite. Vlani ich vypadlo z rebríčka až 45.

Najbohatší Američania

Na druhej strane, koncentrácia bohatstva je stále najväčšia v USA. Majetok amerických boháčov sa zväčšil v minulom roku o 15 % z 2,4 na 2,8 biliónov dolárov. Počet Američanov s majetkom nad miliardu dolárov vzrástol síce len o päť percent, ale je stabilnejší ako v Ázii. Američania najviac bohatli na informačných technológiách v oblasti softvéru, hardvéru a sociálnych sietí. Finančný sektor aj komodity tiež vytvorili niekoľko nových miliardárov. Analytici predpovedajú, že v USA zbohatnú ďalší ľudia najmä na inováciách v autonómnych autách a v softvérovom biznise.

Európanom rastie majetok pomaly

V Európe je situácia medzi bohatými ľuďmi iná ako v USA a v Ázii. Stále je veľa bohatých ľudí, ale ich počet rastie veľmi pomaly. V minulom roku pribudlo na starom kontinente len 24 nových boháčov, ale 21 ich zo zoznamu vypadlo, takže počet sa ustálil na 342 osobách. Európa má totiž najviac multigeneračných miliardárov, ktorí majetok zdedili. Najviac miliardárov žije v Nemecku (viac ako 100), potom nasledujú s veľkým odstupom Veľká Británia a Taliansko. Najväčší nárast bohatstva miliardárov, až o 15 %, zaznamenalo v minulom roku Francúzsko. Spôsobil to však  nárast majetku len v zopár bohatých rodinách.

Európania sa zameriavajú skôr na uchovávanie majetku, pred jeho výrazným zveľaďovaním. Ich bohatstvo je spojené najmä so starým biznisom akými sú retail, móda či luxus. Ich majetok tiež nerastie tak dynamicky ako v Ázii. Medziročne sa zvýšil len o päť percent na 1,3 bilióna dolárov.

Networking, umenie a šport

Štúdia ukázala, že na tvorbu bohatstva má výrazný vplyv aj networting miliardárov medzi sebou. Boháči vedia urobiť zaujímavé obchody a navyše sa dokážu dostať k peniazom aj mimo kapitálových trhov. „Bohatí ľudia vedia využiť pákový efekt kontaktov nielen na nárast ich bohatstva, ale aj na sociálne programy,“ vysvetľuje Thomas J. Holly, šéf US Asset & Wealth Management v PwC. Vzájomné prepojenie biznismenov má preto vplyv aj na ich filatropické aktivity.

Bohatí ľudia chcú po sebe zanechať nielen majetok, ale aj kultúrne a športové dedičstvo. Preto mnohí z nich podporujú umelecké galérie či športové kluby. „Väčší dopad na spoločnosť, kde žijú boháči, majú ich aktivity na základe záujmov v umení alebo športe,“ vysvetľuje John Mathews, šéf Private Wealth Managementu v UBS Americas. Napríklad až 42 amerických miliardárov bolo v minulom roku medzi top 200 zberateľmi umenia. Podobne rastie záujem o umenie aj u ázijských boháčov. Kým v roku 2006 bol medzi top zberateľmi len jeden z nich, v minulom roku ich už bolo 14.

Šport je ďalší investičný koníček ultra boháčov. Podľa analytikov UBS až 140 top svetových športových klubov vlastní 109 miliardárov. Čínski miliardári sú v podporovaní športu veľmi aktívni. Nakupujú napríklad futbalové kluby v Európe, ale investujú do futbalu aj v domovskej krajine. Napríklad majiteľ spoločnosti Alibaba Jack Ma investoval do svojho futbalového klubu  Evergrande Taobao FC veľké peniaze, nakúpil zahraničných hráčov, trénerov a vybudoval futbalovú školu. Americkí boháči skôr investujú do basketbalu a indickí do kriketu.

Trendy do budúcna

Analytici v štúdii upozorňujú, že svetovú ekonomiku čakajú v budúcom roku nestabilné časy a rýchle zmeny. Miliardári sú voči týmto turbulenciám odolní. Ich majetok je na pevných základoch a v budúcom roku by sa im mohli zvyšovať príjmy z akcií, dlhopisov a komodít. Hoci normalizácia menovej politiky a politická nestabilita vo svete môže spôsobiť volatilitu. Boháči by mali tiež profitovať z nových trendov v technológiách, urbanizácii v Ázii a finančného sektora. Riziká môžu priniesť regulácie najmä vo finančnom a technologickom sektore alebo geopolitická nestabilita v Ázii.

Jozef Ryník