Chcem investovať
Moc nad AI je sústredená v rukách technologických gigantov
22. 11. 2023 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Vývoj umelej inteligencie (AI) sa v posledných rokoch prudko zrýchlil. S týmto vývojom však rastie aj obava, že moc nad ňou je sústredená v rukách príliš malého počtu spoločností.

Táto obava je založená na dvoch faktoroch. Po prvé, vývoj AI si vyžaduje obrovské množstvo údajov a výpočtového výkonu. To znamená, že len tie najväčšie spoločnosti si môžu dovoliť investovať do jej vývoja. Po druhé, AI sa často používa na spracovanie osobných údajov, ktoré používatelia poskytujú technologickým gigantom. To znamená, že tieto spoločnosti majú prístup k obrovskému množstvu informácií, ktoré môžu byť použité na sledovanie a ovplyvňovanie používateľov.

Medzi technologickými gigantmi, ktorí investujú do AI, sú spoločnosti ako Google, Microsoft, Amazon, Tesla či Facebook. Tieto spoločnosti vyvíjajú AI modely, ktoré sa používajú na širokú škálu úloh, od personalizácie reklamy až po vývoj samoriadiacich vozidiel. Okrem toho sa na vývoji AI podieľa aj množstvo menších spoločností a akademických inštitúcií. Tieto spoločnosti však majú často obmedzené zdroje a nemusia byť schopné konkurovať technologickým gigantom aj pre ich neschopnosť získavať a spracovávať obrovské množstvo dát, ktoré sú pre trénovanie umelej inteligencie nevyhnutné.

Obavy z koncentrácie moci nad AI vyjadrili viacerí odborníci z oblasti IT. Tvrdia, že aktuálne prebiehajú „preteky v zbrojení“, teda ktorá zo spoločnosti vyvinie lepšie a efektívnejšie nástroje na poli umelej inteligencie.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.