Chcem investovať
22. TÝŽDEŇ: Motor Európy sa začína zasekávať
29. 05. 2023 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Tento týždeň bol ekonomický kalendár prioritne sústredený na výsledky PMI – (Purchasing Managers‘ Index), ktorý meria aktivitu v sektore výroby a služieb v danej krajine. Jeho výsledky naznačujú problémy v priemysle, ktoré sú prioritne spomalením nemeckého priemyslu. Kľúčové nie sú ani tak samotné dáta, ale trendy, na ktoré poukazujú.

Výroba zaostáva, služby stagnujú

Index vzniká na základe ankiet zaslaných nákupným manažérom firiem. Respondenti posudzujú rôzne faktory, ako je produkcia, objednávky, zásoby, dodávateľský reťazec a zamestnanosť. Otázky sa sústredia nie len na aktuálnu situáciu, ale aj na výhľad na nadchádzajúcich 6 mesiacov. PMI index sa pohybuje od 0 do 100, pričom hodnota nad 50 naznačuje rast a hodnota pod 50 naznačuje pokles ekonomickej aktivity v danom sektore. Vyššie hodnoty indexu znamenajú silnejšiu aktivitu v sektore výroby a služieb.

PMI index je dôležitým ukazovateľom pre monitorovanie ekonomického rastu a konjunktúry. Posledné dáta však ukazujú, že priemysel pokračuje v spomaľovaní. Index priemyslu poklesol na 44,6 bodu a je tak najnižšie od čias Covidu a zároveň na porovnateľných úrovniach s rokmi 2012-2013. Tento nepriaznivý vývoj ťahá najmä nemecká ekonomika, ktorá predstavuje 1/3 výkonu celej únie. Motor Európy sa začína zasekávať a pocítime to všetci. Ak sa pozrieme na sektor služieb, PMI index dosiahol 55,9 bodu, čo je iba o trochu viac ako sa čakalo. Drží sa nad hladinou 50 bodov čo značí udržanie pozitívneho momenta v sektore služieb. No dôvody na ich ďalší rast rýchlo miznú a riziká na strane poklesu a ochladenia sa zvyšujú.

Graf: EU PMI priemyslu – ľavá os modrá; EU PMI služieb – pravá os čierna; zdroj Tradingeconomics

Let na Mesiac sme vymenili za hľadanie svätého grálu

Predstavitelia čínskych technologických gigantov Baidu, Alibaba a Tencent na svojich kvartálnych konferenciách k výsledkom za prvý štvrťrok uviedli, aký postoj majú k pokroku v oblasti vývoja umelej inteligencie. Riaditelia tieto generatívne modely na báze AI a ďalšie takzvané základné modely považujú za rovnako významný posun v technológii, ako vznik smartfónov alebo internetu.

Ambície týchto technologických gigantov sú súčasťou rastúcej globálnej súťaže o vedúcu pozíciu v oblasti AI a prichádzajú v čase, keď sa napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou stupňuje. V období studenej vojny prebiehali technologické preteky na úrovni vesmírnych programov USA a ZSSR, ktoré mali demonštrovať silu technologického a vojenského pokroku danej krajiny a doviesť prvú ľudskú posádku na Mesiac. Dnes sme tieto technologické preteky vymenili za súťaž v hľadaní svätého grálu.

Kto rýchlejšie dokáže vyvinúť dokonalejšiu umelú inteligenciu, získa náskok pred ostatnými. AI, ktorá by dokázala popohnať ekonomickú silu krajiny a poskytnúť riešenia a odpovede na mnohé, dodnes nevyriešené otázky, by bola mocným nástrojom. Nájdenie tohto svätého grálu múdrosti by malo za následok demonštráciu dominancie na technologickom poli a umožnilo urýchliť rast ekonomiky či vývoj nových patentov.

Práve umelá inteligencia a jej výpočtové schopnosti môžu byť kľúčom k dôležitým a prelomovým vedeckým objavom. Príchod ChatGPT odštartoval preteky v hľadaní svätého grálu a tí, ktorí sa ho zmocnia, môžu získať konkurenčnú výhodu.

Obrázok: E.Musk bozkávajúci humanoidného robota – obrázok vyrobený AI.

Čo prinesie nový týždeň?

22. týždeň začne pozvoľna nakoľko v USA budú mať sviatok Memorial Day – deň pre uctenie pamiatky padlých vojakov. Burzy v USA budú zatvorené a likvidita z opačnej strany Atlantiku bude na trhu chýbať. Utorok uvidíme výsledky priemyselnej produkcie z Číny, ktorá by sa mala oproti minulému mesiacu zvýšiť. Vo štvrtok budú zverejnené výsledky inflácie z EU kde sa očakáva 7,0 %, čo je rovnako ako v apríli. Bude sa jednať o prvý odhad a je možné, že prekvapí negatívne – vyšším výsledkom – podobne ako tomu bolo tento týždeň v prípade UK. Záver týždňa poznačia výsledky z amerického trhu práce tz. NFP Report – ten obsahuje počet novovytvorených pracovných pozícii za daný mesiac, medzimesačný rast platov a mieru nezamestnanosti. Všetky tieto čísla pomáhajú centrálnej banke rozhodovať sa pri ďalších krokoch a úprave sadzieb. Čím lepšie dáta a nižšia nezamestnanosť tým je vyššia pravdepodobnosť ďalšieho rastu sadzieb a naopak.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.