Cez noc sa trhy zastabilizovali, rizikové aktíva opatrne rastú a bezpečné korigujú zisky.
- Európa v utorok knihovala piaty deň strát, USA štvrtý.
- No poklesy sa v New Yorku zastavili a trhy zastabilizovali.
- Problémom je stále Brexit – päť ostatných prieskumov odhalilo vedenie podpory odchodu krajiny z EÚ.
- Ropa padá 5. deň v rade (API očakáva rast zásob v USA).
- Najbližšie dva dni hlavne o centrálnych bankách.
Akciové indexy padali v prípade amerických trhov štvrtý deň v rade a v Európe už piaty. Nad trhmi naďalej visel mrak rozídenia sa Británie a Európskej únie (tzv. Brexit). Od víkendu bolo v krajine zverejnených päť prieskumov verejnej mienky, z ktorých všetky odhalili náskok preferencií tábora podporujúceho odchod Británie z únie. Prieskumy však poukazujú aj na veľký podiel stále nerozhodnutých voličov.
Rizikové aktíva boli v utorok vypredávané a bezpečné prístavy pociťovali solídny dopyt. V priebehu celého dňa sa však objavovali známky prvej stabilizácie a zastavenia tohto trendu. K tomu nateraz čiastočne došlo v USA, kde indexy zatvárali síce v miernej strate, no výrazne nad dennými minimami.
Americké dlhopisy po piatich dňoch ziskov nakoniec mierne poklesli. Index volatility akciového indexu S&P 500 rovnako minimálne korigoval zisky z predchádzajúcich obchodných dní. No na trhu je naďalej cítiť nervozita a určitá bezradnosť, ktorá sa prejavovala v protichodnom vývoji niektorých aktív.
USA reportovali slušné ekonomické dáta. Potešil hlavne rast maloobchodných predajov o 0,5 % v máji, čo bolo nad očakávaniami analytikov. Išlo tak o druhý solídny rast spotreby v rade. Silný skok v predchádzajúcom mesiaci zaznamenali dovozné ceny a tempo ich medziročného poklesu sa zmiernilo. Rástli i zásoby v ekonomike a dôvera malých spoločností.
Reakcia trhu však chýbala. Dolár posilňoval v súlade s lepším obrazom hospodárstva. No rástol už pred zverejnením dát, kde záujem o zelenú bankovku umocňuje stupňujúce sa riziko Brexitu. Dlhopisy rovnako nereagovali. Za normálnych okolností by sme očakávali ich oslabenie a rast výnosov (do záveru obchodovania pozvoľne poklesli). Rovnako zlato si udržalo mierne zisky. Lepšie dáta by mali viesť k nárastu očakávaní zvýšenia sadzieb v USA, no včera tomu tak nebolo. Dôvodom sú úvahy investorov, že budúco týždňové referendum v Británii odradí FED od zvýšenia sadzieb i jeho signalizovania a povedie k opatrnejšiemu slovníku.
Práve centrálne banky majú potenciál na chvíľu ukradnúť show Brexitu. Dnes večer nášho času ukončí pravidelné dvojdňové zasadanie americká menová autorita FED. Pri nej sa zmena politiky neočakáva, no prípadná zmena slovníku bude rovnako dôležitá. A centrálni bankári nemajú ľahkú úlohu. Zlepšujúci sa obraz ekonomiky narušil veľmi slabý májový report zamestnanosti a globálne riziká opäť vzrástli. Kľúčovou bude preto prípadná reakcia FEDu na tieto skutočnosti. Centrálna banka zároveň zverejní revíziu výhľadu (ekonomického rastu, nezamestnanosti a inflácie), tzv. bodkový graf ilustrujúci očakávania jednotlivých bankárov ohľadom úrovne úrokových sadzieb v budúcnosti a po zasadaní sa koná i tlačová konferencia šéfky FEDu Janet Yellenovej. V každom bode sa môže objaviť náznak priklonenia sa k holubičej alebo jastrabej politike.
Zajtra ráno nášho času o menovej politike rozhoduje japonská centrálna banka. Zasadanie Bank of Japan bude rovnako zaujímavé. Práve pri nej existujú špekulácie o rozšírení opatrení. Japonský jen posilňuje, čo je tŕňom v oku tamojších politikov a ekonomika krajiny vychádzajúceho slnka vysiela známky spomaľovania rastu. Trhový konsenzus sa však prikláňa k nezmenenej politike.
Ropa včera padala štvrtý deň v rade. Dnes je opäť červená na trojtýždňových minimách. Primárny vplyv má rizikovo averzný sentiment na svetových trhoch. American Petroelum Institute včera odhadol rast zásob v uplynulom týždni na 1,2 mil. barelov. Dnes bude zverejnené oficiálne číslo ministerstva energetiky, pri ktorom analytici predpokladajú pokles zásob o 2,1 mil. barelov.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) včera uviedla, že rovnováha na trhu bude dosiahnutá skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Už teraz registruje znižovanie prebytku dennej ponuky vďaka výpadkom produkcie a silnému dopytu z Indie a Číny. Problémom zostávajú obrovské zásoby ropy vo svete. Ani mesačný report IEA nedokázal zastaviť pokles cien čierneho zlata.
Určitá stabilizácia pokračuje i dnes ráno. Bezpečné prístavy pocítili cez noc mierne korekcie ziskov, čo naopak dodáva vietor do plachiet rizikovým aktívam.
Ázijské indexy sú zelené napriek opätovnému odmietnutiu zaradenia čínskych akcií do indexov rozvíjajúcich sa krajín spoločnosťou MSCI. Tej stále chýba transparentnosť a liberalizácia tamojších trhov. Napriek tomu dnes čínske akcie zaznamenávajú najväčší prírastok za dva týždne. Dôvodom sú očakávania, že krajina zareaguje rozšírením stimulov. Čínsky juan bol dnes fixovaný centrálnou bankou najnižšie od januára 2011.
Japonský index Nikkei 225 rovnako prerušuje sériu červených dní. Dôvodmi sú hlavne mierne slabší jen a špekulácie pred zajtrajším zasadaním Bank of Japan.
Slušne zelené sú ráno aj európske parkety. Vývoj obchodovania do záveru týždňa však zostáva veľmi otvorený.
Okrem FEDu je na programe i bohatý ekonomický kalendár. USA ponúknu producentskú infláciu, priemyselnú produkciu, prieskum výrobnej aktivity v dištrikte newyorského FEDu a kapitálové toky. V Európe Francúzi sfinalizujú májovú infláciu, Británia zverejní dáta nezamestnanosti a eurozóna obchodnú bilanciu.