Chcem investovať
Najlepšie sporenie na trhu oslobodené od dane
25. 07. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Across Private Investments začiatkom decembra uviedol na trh nový produkt Across Sporenie+, ktoré nemá v našich končinách obdoby. Ide o bezkonkurenčný sporiaci produkt investujúci do svetových akciových trhov s najnižšími poplatkami, najvyššou efektivitou a navyše oslobodený od dane.

Pravidelné investovanie je najjednoduchšou formou dosahovania dlhodobých nadpriemerných výnosov pre širokú verejnosť, ktorá nemá záujem sledovať dianie na svetových trhoch, nemá čas starať sa o svoje úspory a nechce ich nechať znehodnotiť v banke. Pravidelnosť navyše umožňuje v malých sumách nezaťažujúcich osobný rozpočet prísť k zaujímavým objemom prostriedkov.

Pokiaľ sporiť pravidelne a dlhodobo, tak jednoznačne v akciách. Všetky historické štatistiky preukazujú, že pri horizontoch 5 rokov a viac sú akcie najziskovejším aktívom bez ohľadu na trhové turbulencie a krátkodobé poklesy. Priemerný historický výnos akcií sa pohybuje medzi 6 až 10% ročne, čím výrazne prekonávajú dlhopisy i vklady v bankách. Warren Buffett, investičná legenda z Oklahomy, kúpil prvé akcie, keď mal 11 rokov a dotiahol to svojho času na najbohatšieho muža planéty.

Dlhý horizont a pravidelnosť eliminujú riziká akciových trhov. Doposiaľ vždy akciové indexy boli schopné siahnuť na nové rekordy, teda v čase kontinuálne rastú. Pravidelné vklady priemerujú investíciu a umožňujú sporiteľovi kupovať akcie na poklesoch a celý vývoj vyhladzovať o výkyvy trhu. Presne časovať trhy sa nepodarí nikomu, ani profesionálom. Pravidelnosť sa historicky ukazuje ako najefektívnejšia forma investovania, ktorá v prvom rade z neho odstraňuje emócie.

Zmena Zákona o dani z príjmu, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom tohto roka umožnila skupine Across Private Investments vytvoriť sporenie, ktoré predstavuje na slovenskom trhu menšiu revolúciu. Tá tkvie hlavne v oslobodení od dane. Across Sporenie+ každý mesiac investuje do troch ETF (fondy obchodované na burze) s rôznym regionálnym zastúpením (americké, európske a rozvíjajúce sa trhy).

Alternatívami pravidelného investovania menších súm do akcií doposiaľ boli len produkty postavené na podielových fondoch ponúkané bankami, správcovskými spoločnosťami alebo finančnými sprostredkovateľmi. Od budúceho roka sú však výnosy z cenných papierov obchodovaných na regulovaných trhoch držaných aspoň rok oslobodené od dane. ETF sú obchodované na riadnych regulovaných svetových burzách, čím spadajú do tejto kategórie. Väčšina tradičných podielových fondov nie je prijatá na obchodovanie na regulovanom trhu, preto naďalej platí povinnosť z ich výnosov odvádzať daň.

Ďalšou výhodou Across Sporenia+ oproti iným konkurenčným produktom je poplatková štruktúra. Náklady ETF sú podstatne nižšie ako podielových fondov. Vstupný poplatok Across Sporenia+ sa v závislosti od výšky mesačnej investície pohybuje medzi 1 a 2%. Bežný vstupný poplatok do klasického akciového podielového fondu sa pohybuje medzi 4 až 5%. Ročný manažérsky poplatok Sporenia+ je 0,72% p.a., kým v podielových fondoch tieto poplatky zvyknú bývať 1 až 2% p.a. Poplatkovo je nový produkt o viac ako polovicu lacnejší oproti bežným sporiacim produktom do akcií.

ETF navyše ponúkajú vyššiu flexibilitu i likviditu. Obchodujú sa denne na burze, čiže ich obstaranie, aj predaj nevyžadujú žiadnu administratívu, ani dlhší čas ako pri podielových fondoch. Ich aktuálna hodnota je verejne známa v každej sekunde. Výkonnosťou ETF tiež spravidla prekonávajú porovnateľné podielové fondy. Dôvodmi sú výrazne nižšie náklady a odstránenie rizika ľudského faktoru. Rovnako ich možno označiť za transparentnejšie.

Across Sporenie+ ponúka najlacnejšiu možnosť pravidelne investovať na akciových trhoch s malými objemami a s nízkym rizikom dosahovať nadpriemerné výnosy, ktoré sú navyše oslobodené od dane. Takýto produkt nemá na Slovensku obdoby a neexistuje jeden pádny argument, prečo prostredníctvom neho nesporiť, pokiaľ človeku záleží na jeho finančnom zabezpečení.