Tretí obchodný deň týždňa nakoniec nedokázal priniesť veľa vzrušenia na akciové trhy. Zápisnica FEDu naplnila širšie trhové očakávania a ekonomický kalendár bol prázdny. Investori tak zostali vo vyčkávacom móde pri indexoch okolo historických maxím.
Európsky vstup do dňa bol opatrný bez výraznejších pohybov prakticky celé dopoludnie. Akcie sa doslova motali okolo zatváracích hodnôt z utorka, prípadne v miernych stratách. Na eure ešte doznievala výpredajová nálada po zverejnení slov člena Výkonnej rady ECB Benoita Coeurého. Dlhopisy však mierne korigovali predchádzajúce denné zisky.
Včera sa na svetlo sveta dostala informácia, že spomínaný prejav centrálneho bankára sa udial ešte v pondelok za zavretými dverami v miestnosti plnej manažérov fondov, ktorí tak mali možnosť reagovať na informácie 12 hodín skôr, ako sa reč Coeurého dostala na stránku ECB. Ide o rozhodnutie centrálnej banky neposkytovať tlačové správy a prepisy prejavov členov novinárom dopredu. Tí si budú musieť počkať na ich zverejnenie na stránke ECB. Tým aj všetci ostatní bežní obchodníci.
Paradoxne podporu dostali európske akcie v ukončení vyšetrovania a zverejnení pokuty pre veľké svetové banky od britských a amerických úradov za manipulovanie menových trhov. Banky Barclays, JPMorgan, Citigroup, Royal Bank of Scotland a Bank of America obdržali kumulovane trest vo výške 5,6 mld. dolárov. Väčšina bánk sa na vyrovnanie dlhšie pripravovala tvorbou rezerv. Pokuta bola v sumáre nižšia, ako sa investori a banky obávali, na čo akcie týchto inštitúcií reagovali rastom a potiahli širšie európske indexy ku konečným ziskom pri zavretí parketov.
V USA sa všetka pozornosť sústredila na zverejnenie zápisnice z ostatného zasadania FEDu. Môžeme ju označiť za viac holubičiu oproti aprílovým minútkam, no toľko zmien alebo noviniek nepriniesla. Zopár členov menovej komisie ešte videlo možnosť zvýšenia úrokových sadzieb na júnovom zasadaní. Ich menší počet oproti aprílu prakticky úplne eliminuje šiesty mesiac ako termín prvého utesnenia menovej politiky, s čím bol ale trh už vopred stotožnený. Ekonomickú slabosť stále označili ako prechodnú a komisia predpokladá odraz hospodárskeho rastu i inflácie, aj keď niektorí členovia prejavili určité obavy, že chabé dáta nemusia byť v kalendári úplne izolované.
Reakcia trhov bola slabšia. Je zrejmé, že investori počítajú s normalizáciou politiky najskôr v septembri a s väčšou pravdepodobnosťou ešte neskôr. Akciové indexy po zverejnení zápisnice mierne poskočili na nové historické intradenné maximá, rovnako pozitívne reagovali dlhopisy a komodity, len dolár poklesol. Tento trend sa však dlho neudržal a do záveru obchodovania sa väčšina aktív vrátila tam, kde bola pred zverejnením zápisu zo stretnutia centrálnych bankárov.
Silnejšie prepady zaznamenal doposiaľ najúspešnejší sektor tohto roka v USA. Výraznejšie prepadli solárne spoločnosti (ETF Guggenheim Solar -7,8%) po tom, ako od začiatku roka narástli k utorkovej zatváracej cene 39% (spomínané ETF). Za prepadmi stojí vývoj čínskych producentov solárnych panelov. Dva dni dozadu výraznejšie prepady (-37%) zaznamenala kedysi najväčšia svetová solárna spoločnosť Yingli Green Energy Holding na správy o možných problémoch so solventnosťou a hľadaní partnerov na prefinancovanie dlhu. A včera ju nasledoval producent zariadení pre výrobu panelov Hanergy Thin Film Power Group obchodovaný v Hong Kongu, ktorý stratil 47% behom 20 minút, na čo bolo obchodovanie s akciami pozastavené a doposiaľ nespustené. Jasnejšie dôvody prepadu stále chýbajú.
Dolár ukončil deň s miernymi ziskami. Jeho posilnenie neuškodilo komoditám. Minimálne zisky po utorkovom väčšom prepade zaknihovalo zlato.
Výraznejšie sa darilo rope. Tá nachádza podporu v správach z Blízkeho Východu, kde sa jednotky ISIS opäť približujú k Bagdadu a hlásia úspechy a kde Irán opäť posiela lode k pobrežiu Jemenu, čím vzrastá riziko priameho stretu s USA alebo Saudskou Arábiou. USA zverejnili pokles zásob ropy tretí týždeň v rade. Rezervy sa zmenšili v minulom týždni o 2,7 mil. barelov, čo bola výraznejšia redukcia oproti očakávaniam, no menej oproti súkromnému odhadu American Petroleum Institute z utorka. Asi aj z tohto dôvodu ropa prvotne poklesla, aby si však do záveru dňa pripísala slušné zisky. Býčí sentiment dodal aj zverejnený pokles produkcie v USA až o 1,2%, vyšší dopyt po ropných produktoch, pokles ich zásob i väčšie využitie rafinérskych kapacít.
Štvrtok nám určite prinesie na trhy oživenie. Jednak ekonomický kalendár je tradične, ako sa patrí na štvrtý deň týždňa, bohatý a v lotyšskej Rige začína dvojdňový Summit lídrov EÚ východného partnerstva za účasti predstaviteľov krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Tento rok sa ho účastní i grécky premiér Tsipras, ktorý si počas summitu vyžiadal stretnutia s viacerými európskymi predstaviteľmi. Na nich by chcel posunúť otázku financovania svoje krajiny dopredu. Uvidíme, či budú lídri ochotní mimo programu premýšľať i nad čiernou ovcou únie. Témou však určite bude vplyv Ruska a spolupráca únie na jej východných hraniciach.
Zoznam ekonomických dát ponúka v prvom rade významné odhady PMI indexov vôkol sveta. Japonsko zverejnilo oživenie priemyslu a Čína naďalej stagnáciu reprezentovanú minimálnym zlepšením indexu zotrvávajúcim stále v pásme kontrakcie. Eurozóna prekvapivo reportuje spomalenie ekonomickej expanzie stiahnutej najmä nemeckou ekonomikou.
Eurozóna ešte poskytne odhad spotrebiteľskej dôvery v máji, ECB zápisnicu z ostatného zasadania a USA týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, priemyselnú aktivitu podľa prieskumov FEDu v dištriktoch Chicaga, Philadelphie a Kansasu, predaje domov a vedúce indikátory. Pomerne bohatý kalendár a ide o prvé významnejšie čísla tohto týždňa po začatých stavbách a vydaných povoleniach. Investori budú teda so zatajeným dychom sledovať, aký stav ekonomiky odkryjú.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 125,85 | -0,09% |
Stoxx 600 | 406,42 | +0,41% |
Euro/dollar | 1,1094 | -0,50% |
Zlato | 1 209,82 | +0,17% |
Ropa WTI | 59,98 | +3,00% |