Nákupní manažéri sú stále optimisti, trhy za posledný kvartál narástli

Andrej Rajčány
4 min. čítatnia

Priaznivé makroekonomické dáta pomohli investorom zažiť príjemný vstup do prvého štvrťroka. Americká ekonomika potvrdila, že posledný kvartál minulého roka rástla viac, ako sa očakávalo a nákupní manažéri zostali optimistickí. To podporilo sentiment investorov. Taktiež vo svete tieto makroekonomické údaje ďalej podporujú vyhliadky na mäkké pristátie hospodárstva bez zvýšeného rizika recesie.

V tejto atmosfére zaznamenali globálne akciové trhy slušné výnosy –  globálny akciový index MSCI ACWI rástol o 7,4 % počas prvého štvrťroka. Volatilita zatiaľ zostala nízka, pričom index VIX – referenčný bod pre volatilitu na akciových trhoch, priemerne dosiahol hodnotu okolo 14, čo je mimoriadne nízka úroveň. Rozvinuté akciové trhy mali silný prvý štvrťrok predovšetkým vďaka výkonnosti rastových akcií, ktoré dosiahli návratnosť 10,3 %.

Pre investičné nástroje s pevným výnosom, ktoré predstavujú predovšetkým dlhopisy, to bolo náročnejšie obdobie. Vyššie inflačné hodnoty, odolná ekonomická aktivita a opatrný postoj Federálneho rezervného systému (Fed) sa spoločne podieľali na negatívnych výnosoch z dlhopisov.

Zmena „makrokulisy“ sa odrážala aj v očakávaniach trhu ohľadne zníženia úrokových sadzieb. Predpokladaný počet znížení úrokových sadzieb v USA pre 2024 klesol zo 6-7 na konci roku 2023 na najviac tri zníženia sadzieb celkovo, navyše so začiatkom v lete. Keď sa vyhliadky na agresívne zníženia úrokových sadzieb vytrácali, zhodnotenie dlhopisov v indexe Bloomberg Global Aggregate kleslo o 2,1 %. Dotklo sa to tiež nehnuteľností ako aktív citlivých na úrokové sadzby. Štvrťrok skončili so stratou -1,5 %.

Naopak komoditným trhom posledné tri mesiace priali. Kompozitný index komodít sa zvýšil o 2,2 %. Pokles cien plynu bol viac ako kompenzovaný nárastom cien ropy, najmä v dôsledku pokračujúcich obmedzení dodávok a geopolitických napätí.

Alternatívne investície majú za sebou úspešný kvartál

Naše riešenie zamerané na akciový trh – Across Equity Index za uplynulý štvrťrok rástlo o 5,7 %. Regionálne sa darilo predovšetkým americkým akciám, ktoré narástli o 9,6 %. Nezaostávali ani európske s rastom o 7,1 %, akcie rozvíjajúcich sa trhov poskočili o 5,9 % a čínske akcie o necelé 1 percento. Darilo sa tiež americkým technologickým firmám s prírastkom až o 7,5 %. Ako skôr podhodnotené ostávajú akcie Japonska, Číny či Európy. Ako mierne nadhodnotené voči ziskom sa javia americké akcie. Tie sú ale ťahané vysokou mierou očakávaní v spojení s nárastom ziskovosti vplyvom umelej inteligencie a širšej adopcie tejto technológie.

Dlhopisové riešenie – Across Bond Index, má za sebou pomerne ťažký štvrťrok, avšak skončilo v pozitívnom teritóriu s rastom o 0,3 %. Nad vodou ho držali predovšetkým dlhopisy s pohyblivou úrokovou sadzbou, ktoré rástli o 1,7 %. Ešte viac sa darilo bondom na rozvíjajúcich sa trhoch s 2,7 % nárastom. Na opačnom konci boli európske high yieldy a veľké štátne emisie. V prípade, že príde k avizovanému poklesu úrokových sadzieb, práve táto časť portfólií bude zaberať najviac.

Zhodnotenie alternatívnej časti portfólia ostáva najsilnejšou nohou riadených stratégií. Across Intelligent Alternative Portfolio+ rástlo za posledný štvrťrok o 8 %. Zlato rástlo o 8,8 % a investície do infraštruktúry dokázali za prvý kvartál zhodnotiť o 2,5 %. Private Equity alebo akcie firiem, ktoré ešte nie sú na burze, dokázali rásť o 10,3 %. Realitné fondy zamerané na globálne nehnuteľnosti stagnovali s malou zmenou -0,5 % a kryptomeny zhodnotili o 51 %. Hlavným dôvodom je nárast neistoty a geopolitických rizík. V prípade kryptomien to je aj blížiaci sa halving.