Globálny dlh dosiahol rekordných 152 biliónov amerických dolárov.
- Hlavným fundamentom dnešného dňa budú výsledky z amerického trhu práce.
- Cena ropy WTI prekonala hranicu 50 amerických dolárov za barel.
- Zlato pokračuje poklesom ôsmy deň v rade, za ktoré stratilo viac ako 6 %.
- Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA za uplynulý týždeň dosiahol 249 tisíc žiadateľov.
- Akcie Twitteru stratili 20 % po správe, podľa ktorej Google neplánuje uskutočniť ponuku na prevzatie.
Akciové indexy zatvorili včerajšie obchodovanie bez výraznejších zmien. Trhy čakajú na dnešné čísla o septembrovom vývoji na trhu práce v USA. Tie by mohli podporiť pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb FEDom do konca roka. Americký dolár sa vďaka vyhliadkam na možné zvýšenie úročenia dostal na dvojmesačné maximum oproti košu hlavných svetových mien. Na silnejšiu zelenú bankovku však dopláca zlato, ktoré klesá ôsmy deň v rade. Cena ropy WTI sa včera vyšplhala nad hranicu 50 amerických dolárov za barel.
Dnes budú trhy predovšetkým vyčkávať na poobedné dáta z amerického trhu práce. Na americké dáta neskôr nadviažu svojimi vystúpeniami členovia FEDu a vo večerných hodinách bude zverejnená týždenná zmena počtu ropných veží.
Americké akciové indexy uzatvorili štvrtkové obchodovanie prakticky bez zmeny. Investori vyčkávali na dnešný report z amerického trhu práce. Akciový index S&P 500 si pripísal mierny rast 0,05 % na úroveň 2 160 bodov.
Európske akciové indexy zaznamenali vo včerajšom obchodovaní len mierny pohyb. Podporu našli vo zverejnenej zápisnici z posledného zasadnutia ECB. Širší európsky index Stoxx 600 stratil -0,4 % a zakončil na úrovni 342,82 bodu.
Zo zverejnenej zápisnice ECB vyplýva, že centrálna banka eurozóny je pripravená k dosiahnutiu svojich dlhodobých cieľov použiť akékoľvek dostupné nástroje. ECB bude aj naďalej skúmať dopady kvantitatívneho uvoľňovania na spoločný trh. O zmene kľúča nákupu aktív centrálni bankári nediskutovali.
Globálny dlh, ktorý zahŕňa súkromný i verejný sektor dosiahol v minulom roku rekordných 152 biliónov amerických dolárov, čo predstavuje 225 % svetového HDP. Približne dve tretiny z celkového objemu vlastní súkromný sektor. Dlh USA od finančnej krízy v roku 2008 klesol, no správa od Medzinárodného menového fondu upozorňuje na rastúci dlh v rozvíjajúcich sa krajinách.
Bezprecedentná situácia na globálnych dlhopisových trhoch pokračuje. Čoraz viac investorov platí v dôsledku uvoľnenej menovej politiky kľúčových centrálnych bánk emitentom za požičanie finančných prostriedkov. Celkový objem svetových obligácií ponúkajúcich záporné výnosy sa v septembri po spustení nákupu korporátnych dlhopisov britskou centrálnou bankou výrazne priblížil júnovému maximu 11,9 biliónov amerických dolárov. Takmer polovicou sa na tomto objeme podieľa Japonsko. Korporátne dlhopisy, ktorú ponúkajú negatívny výnos tvoria na tomto objeme menej ako 15 %.