Chcem investovať
NIE JE ČAS NA UNÁHLENÉ ROZHODNUTIA
09. 03. 2022 Čas čítania: 4 min
Blog
Blog

Súčasná situácia celkom logicky spôsobila aj prepad na akciových trhoch. Narástli ceny ropy, pšenice a ďalších komodít, ktoré sú priamo späté s trhmi na Ukrajine a v Rusku. Mnohí investori môžu podliehať panike, čo je stav celkom prirodzený. Z dlhodobého hľadiska sa však každý konflikt podarilo skôr či neskôr vyriešiť. A akcie na konci konfliktu boli vždy vyššie, ako na jeho začiatku. Bez ohľadu na to, ako dlho konflikt trval. V tomto smere sa v investovaní nič nemení.

Udržať si výnosnosť vášho portfólia a aj ako tak dobrú investičnú náladu vám pomôžu aj naše 3 pravidlá investovania v kríze:

1. Nestrácajte hlavu a sústreďte sa na svoj cieľ

Pri nakladaní so svojim investičným portfóliom v neštandardných situáciách je dôležité nepodľahnúť emóciám. Rozkladajte si kapitál v čase. Investujte priebežne. Diverzifikujte portfólio. To sú princípy, ktoré platia stále a ochránia kapitál. Možno nie pred dočasným poklesom hodnoty, ale eliminujú straty, ktoré sú tak dôležité pre psychiku investora.

Zároveň myslite na cieľ, prečo ste sa rozhodli sporiť alebo investovať. Momentálne prepady na trhoch nie sú rizikom, ak peniaze nepotrebujete ihneď. Ak sa rozhodnete svoje portfólio nepremyslene vypredať, riskujete, že z aktuálnej straty sa stane strata trvalá. Ako povedal známy ekonóm a držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Eugene Fama:

Vaše peniaze (investície) sú ako mydlo. Čím viac sa ich dotýkate, tým je ich menej.

2. Kríza je príležitosťou na nákup

Ak chcete investovať úspešne, stačí akcie dobre kúpiť a vo vhodnom čase dobre predať. Je to jednoduché, a zároveň veľmi náročné na disciplínu najmä vtedy, keď nevidíme svetlo na konci tunela.

Nevieme, aký rozsiahly konflikt na Ukrajine bude a či trhy spadnú o 10, 20 alebo o 50 %. Ak so svojim portfóliom neurobíte nič, vaše investície sa po čase vrátia na úroveň, kde boli. Budete teda v bode nula. Ak však nakúpite ďalšie akcie, po návrate „do normálu“ budete v pluse. Na pokles na trhoch sa treba pozerať pragmaticky a využívať pravidlo 15-tich percent. Akonáhle trh od maxím poklesne 15 %,  treba dokupovať. I keď by ste najradšej predávali. Ak o ďalších 15 %, opäť to je príležitosť na nákup. Nezabudnite, že akciové trhy historicky masívne rástli najmä po veľkých poklesoch.

Pre tých, ktorí ešte neinvestujú, je aktuálna situácia príležitosťou vstupu na kapitálový trh.

Graf ukazuje posledné 3 masívne poklesy akciových trhov a to, čo sa dialo potom. Prasknutie dot-com bubliny v roku 2000-2002, po čom nasledoval od 2003 silný rastový trend; hypotekárnu krízu (GFC) v roku 2008-2009, po ktorej nasledoval silný rastový trend a COVID-19, po ktorom sa trhy tiež zotavili. Inak by to nemalo byť ani teraz a skôr či neskôr uvidíme nové maximá. Graf ukazuje 500 obchodných dní po poklese.

3. Nechajte si poradiť

I keď môžete mať pocit, že akciové trhy máte naštudované, pravdepodobne to nie je vaša denná agenda. Rozhodovať sa na základe vypätých emócií, pod časovým tlakom a s neúplnými informáciami by bola asi najhoršia voľba. V týchto časoch aj strategicky zdatným a skúseným investorom dobre padne svoje plány prediskutovať s odborníkom – investičným konzultantom. Ak máte takého, ktorý pozná váš investičný cieľ a finančné zázemie, bude neoceniteľným partnerom do debaty o ďalších investičných krokoch. Druhý názor má v tomto prípade cenu zlata.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.