Chcem investovať
Obavy o svetovú ekonomiku neodchádzajú
03. 02. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Riziková averzia sa veľmi rýchlo vrátila na trhy.

  • Akciové indexy opäť v stratách.
  • Ropa zatvára pod 30 dolárov a za dva dni púšťa viac ako 11% hodnoty.
  • API vidí ďalší rast zásob v minulom týždni.
  • Obavy o recesiu svetovej a americkej ekonomiky narastajú.
  • Pod negatívny vývoj sa podpisuje slabá výsledková sezóna poznačená najhorším rastom príjmov od 2009 a znižujúcimi sa výhľadmi.
  • Trh už neočakáva ani jedno zvýšenie sadzieb FEDom.
  • Americké 10-ročné vládne dlhopisy na ročných maximách (výnos 1,84%).
  • Spread medzi offshore a onshore juanom opäť rastie, čo je negatívny signál.

V utorok trhy opäť zachvátila riziková averzia. Akciové indexy stratili okolo dvoch percent na oboch brehoch Atlantiku. Investorov máta oživený prepad cien ropy, obavy o vývoj svetovej ekonomiky a klesajúca ziskovosť firiem.

Ropa výrazne padla druhý deň v rade (-5,5%). Od piatku sa tak straty americkej ľahkej WTI ropy prehĺbili na viac ako 11% a po šiestich dňoch zavrela prvýkrát pod 30 dolárov za barel. Konkrétnejšie správy absentovali. Pod jej ceny sa podpisovali pokračujúce vyprchávanie efektov špekulácii ohľadom možného zníženia produkcie najväčšími svetovými hráčmi a obraz pokračujúceho oslabovania globálnej ekonomiky. Prebytok ropy na svetových trhoch opäť potvrdil odhad zmeny stavu zásob v USA v minulom týždni od American Petroleum Institute, podľa ktorého rezervy narástli o 3,8 mil. barelov.

Najhorším sektorom bol teda zákonite opäť energetický, ktorý sťahovali i slabé výsledky ropných firiem. BP (-8,7%) zverejnilo stratu 5,2 mld. dolárov v minulom roku a najnižší kvartálny zisk od roku 2002 po Chevrone včera odhalila aj najväčšia ropná firma Exxon (-2,2%). Všetky tri firmy ohlásili ďalšie masívne škrty v kapitálových výdavkoch a prepúšťanie ľudí, čo je hlavný argument ropných býkov, prečo sa dno blíži. Teda že radikálne znižovanie výdavkov sa musí v blízkej dobe odraziť vo veľkosti ponuky ropy. Chevron minulý týždeň uviedol, že prepustí 4 tis. zamestnancov a škrtne ďalších 9 mld. vo výdavkoch. BP plánuje zrušiť do roku 2017 7 tis. pracovných pozícií.

Investori si tento týždeň podľa nášho názoru prvýkrát vážnejšie začínajú uvedomovať nízku silu a kvalitu reportovaných výsledkov a následne sa dopytujú na opodstatnenosť súčasného ocenenia akciových indexov. Za nami je polovica reportov indexu S&P 500. Zisky medziročne padajú 5,1% a tržby 4,5%.

Výhľady sú pomerne prudko znižované. Kým pôvodne mal byť prebiehajúci prvý kvartál roka 2016 posledný s negatívnym vývojom ziskovosti, očakávaný pokles sa prehlbuje každým dňom a už aj pre druhý kvartál roka 2016 sa očakáva nižší profit firiem indexu oproti predchádzajúcemu roku. Analytici aktuálne predpovedajú pokles ziskov o 5,1% v prvom kvartáli tohto roka a o 0,6% v druhom.

Vážnejší problém vidíme vo vývoji príjmov. Samozrejme hodnoty sú v prvom rade ťahané nadol energetickými a komoditnými firmami, no najhlbší pokles tržieb od roku 2009 neveští nič dobré. Navyše kým ziskové očakávania pohodlne firmy prekonávajú (80,4% spoločností, výrazne nad dlhodobým priemerom), príjmami odhady doposiaľ prekonalo len 49% reportujúcich spoločností, čo je pod dlhodobým priemerom. Zisky sa bez väčších obštrukcií upravujú rôznymi účtovnými praktikami a trikmi, no tržby nedávajú priestor na takéto skresľovanie.

Vývoj a výhľad hospodárenia firiem vedie k znižovaniu násobkov ocenenia, a preto musia ísť akcie nižšie. Bez rastúcich ziskov budeme veľmi ťažko svedkami rely. Včera nakoniec všetkých 10 základných sektorov indexu S&P 500 skončilo v stratách okrem utilít. Energetické odvetvie nasledovali ostatné cyklické. Finančné spoločnosti reagovali na rast dlhopisov (ročné maximum 10-ročných vládnych), teda na nízke výnosy znižujúce úrokové marže a obavy o budúcnosť ekonomiky. Za nimi padali technológie, priemysel a tovary dlhodobej spotreby. Typický obraz obchodovania poznačeného strachom z možnej recesie.

Ekonomické dáta však včera neboli natoľko slabé. Predaje áut v USA prekonali očakávania a ostali silné. Európa sa pochválila klesajúcou nezamestnanosťou na 10,4%, čo je viac ako štvorročné minimum. Inflačné dáta na výstupe u producentov stále padajú (-3%), tretí rok v rade.

Trhy dnes ráno neoceňujú už ani jedno zvýšenie sadzieb FEDom v tomto roku. Pravdepodobnosť vyšších úrokov v decembri je podľa futures kontraktov na úroky FEDu 49,6%.

Západné akcie skončili včera červené napriek zeleným čínskym trhom profitujúcim z nalievania obrovskej likvidity centrálnou bankou. V poslednom roku sa však výborným rizikovým indikátorom stal spread (rozdiel) medzi hodnotou juanu offshore (v Hong Kongu) a onshore (v Číne, kde nemajú zahraničné subjekty prístup). Ten opäť začal v ostatných troch dňoch narastať, čo by mohlo signalizovať koniec krátkej korekcie trhov a návrat finančného stresu pred týždňovým zavretím čínskych trhov druhý februárový týždeň (lunárny rok).

Ázia dnes nasleduje Wall Street. Väčšina tamojších indexov ukončuje deň červená nadol ťahaná japonskými akciami, ktoré trpia na silnejúci jen. Ten vždy pociťuje solídny dopyt pri rastúcej rizikovej averzii. Efekt zníženia úročenia na negatívne úrovne Bank of Japan minulý piatok dlho nevydržal. Väčšina PMI indexov služieb v Ázii je reportovaná vyššie (Japonsko, Čína a India), no ani to nepomáha napraviť sentiment.

Indexy aktivity v službách zverejní aj Európa a USA. Eurozóna navyše ponúka decembrové maloobchodné predaje a USA súkromný odhad vytvorených pracovných miest v januári od spoločnosti ADP, ktorý je tradičnou predzvesťou oficiálneho piatkového čísla.

Pokračuje výsledková sezóna s množstvom reportov, napr. firiem ABB, Syngenta, Merck, Novo Nordisk, General Motors, GlaxoSmithKline, Mondelez, Yum! Brands, MetLife, GoPro, Lenovo, Swatch, BBVA a iné.