Minulý týždeň Donald Trump na dni oslobodenia predstavil clá pre celý svet, ktoré budú musieť platiť exportéri snažiaci sa umiestniť svoje produkty na americký trh. Tým, že USA sú najväčší svetový importér tovarov zo zahraničia, dotkne sa to globálneho zahraničného obchodu. Odhady hovoria, že svetový obchod utrpí straty v objeme 1 400 mld. USD.
Krajiny ako Vietnam zareagovali okamžitým znížením ciel na 0 %, aby ukázali USA ochotu dohodnúť sa. Na druhej strane, geopolitickí a ekonomickí konkurenti sú v úplne inej pozícii. Európa zvolila takzvaný „mäkký“ odvetný prístup. Zaviedla miernejšie odvetné clá na niektoré vybrané tovary a snaží sa D. Trumpa dostať k rokovaciemu stolu s tým, že chce otvoriť diskusiu o úplnom odstránení ciel medzi USA a Európou.
Naproti tomu Čína zvolila „tvrdý“ prístup po vzore „oko za oko – zub za zub“. D. Trump uvalil na Čínu najskôr 34 % clá, čo po započítaní už platných ciel znamenalo 54 % efektívnu colnú sadzbu. Na zavedenie 34 % ciel Čína odpovedala odvetnými 34 % clami. Americký prezident však pritvrdzuje a zavádza na Čínu dodatočné 50 % clo, čiže aktuálne je efektívna colná sadzba na čínsky export do USA 104 %. Čína má ale v rukáve jeden tromf a začína sa o tom hovoriť čoraz viac. Japonsko je najväčší držiteľ amerických štátnych dlhopisov a Čína je druhý najväčší držiteľ amerického dlhu. Začínajú presakovať informácie, že Čína buď sama alebo v spolupráci s Japonskom začnú predávať americké štátne dlhopisy, čím zvýšia úroky v USA, a to je presný opak toho, čo momentálne D. Trump chce a potrebuje. Mohlo by tak ísť o slabinu, ktorá donúti D. Trumpa ustúpiť zo svojich brutálnych colných sadzieb.
Ak sa pozrieme na dlhopisový trh USA v posledných dňoch, niečo na tých úvahách bude. Ceny amerických dlhopisov niekto tlačí nadol, čo signalizuje, že buď veľa investorov predáva alebo niekto veľký predáva. Za posledné 3 dni ceny 10-ročných US dlhopisov spadli o 3,5 % a 30-ročné dlhopisy dokonca o viac ako 8 %. A to za tak krátky čas vôbec nie je málo.