Britská libra prudko oslabuje po ohlásení aktivácie článku 50.
- Americké akciové indexy zahájili nový kvartál miernym poklesom, nepomohol ani dobrý výsledok indexu ISM v priemysle.
- Denný pohyb a zobchodované objemy v Európe boli minimálne v dôsledku štátneho sviatku v Nemecku.
- Cena ropy pokračuje po dohode OPECu rastom štvrtý deň v rade, WTI +1,18 %
- Index nákupných manažérov vo Veľkej Británii za september skončil najlepšie od júla 2014.
- Americký výrobca automobilov Tesla Motors medziročne zdvojnásobil dodávky automobilov.
Včerajšie obchodovanie na finančných trhoch bolo najmä o britskej libre, ktorá sa dostala pod výpredajový tlak. Článok 50, po ktorom nastane dvojročná lehota na vyjednávanie podmienok o vystúpení krajiny z EÚ bude aktivovaný najneskôr do marca 2017. Britská libra sa po zverejnení správy dostala na páre s eurom pod úroveň po Brexite.
Americké akciové trhy zahájili nový kvartál negatívne. Na rast z konca predchádzajúceho týždňa nadviazali miernym poklesom, za ktorým stál najmä finančný sektor a sieťové odvetvie. Americký index S&P 500 poklesol o 0,33 % na 2 161 bodov. Zobchodované objemy boli v Európe podpriemerné v dôsledku štátneho sviatku v Nemecku. Širší európsky index Stoxx 600 si pripísal mierny nárast o 0,06 %.
Britská libra sa po oznámení o aktivovaní článku 50 o vystúpení Veľkej Británie z EÚ do konca marca 2017 dostala pod výpredajový tlak. Na páre s americkým dolárom sa priblížila na najnižšiu hodnotu za posledných 31 rokov. Euro sa voči britskej libre vyšplhalo na najvyššiu hodnotu od augusta 2013.
Cena americkej ropy WTI posilnila o 1,18 % na 48,81 amerického dolára za barel, čím si pripísala štvrtý rast v rade. Rast ceny ropy naštartovala prekvapivá dohoda členov OPECu, ktorí sa predbežne dohodli na obmedzení produkcie tejto komodity. Spotová cena zlata pokračuje poklesom už piaty deň v rade, za ktoré si odpísala necelé 2 % hodnoty.
Index nákupných manažérov v britskom priemysle v septembri posilnil na 55,4 bodu, čím prekonal trhový konsenzus nastavený na hodnote 52,1 bodu. Zverejnený výsledok predstavuje najlepšiu hodnotu indexu od júla 2014. Zlepšenie v indexe dosiahla najmä vyššia výroba a nové objednávky.
Index aktivity ISM v priemysle za september vzrástol v USA na 51,5 bodu z predchádzajúcej hodnoty 49,4 bodu. Trhové očakávania boli nastavené na hodnote 49,4 bodu. Na raste sa najvýraznejšie podieľala stavebná výroba, ktorá rástla o 0,7 %.
Objem svetového IPO (prvá verejná ponuka akcií pri uvedení spoločnosti na burzu) zaznamenal v dôsledku zvýšenej trhovej volatility a politickej neistoty medziročný pokles o tretinu. Podľa dát zverejnených spoločnosťou Dealogic, objem akcií kúpených pri prvej verejnej ponuke poklesol na najnižšiu hodnotu od roku 2009. Vo Veľkej Británii poklesol objem IPO o 60 % v dôsledku neistoty vyvolanej nečakaným rozhodnutím občanov opustiť EÚ. Pokles zaznamenala aj Európa a USA, kde celkový objem IPO poklesol o 45 %. Od začiatku roka 2016 dosiahol objem IPO 82,5 miliárd amerických dolárov, čo je o viac ako 40 miliárd menej ako v predchádzajúcom roku.