Chcem investovať
Október priniesol rast na klesajúcom trhu. Across riešenia vzrástli
16. 11. 2022 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Po rozpačitom začiatku ukončili akciové trhy október na pozitívnejších číslach. Akcie na rozvinutých trhoch zaznamenali zdravý výnos 7 %, hoci akcie rozvíjajúcich sa trhov klesli o 3 %. Zapríčinili to čínske akciové indexy. Výnosy dlhopisov pokračovali v raste, čo opäť tlačilo na ich znehodnotenie.

Sumár najdôležitejších udalostí v ekonomike

Geopolitické riziká zostali v popredí pozornosti investorov, pričom napätie medzi Ruskom a Ukrajinou ďalej eskalovalo. Bolo však niekoľko dôvodov na optimizmus. Obmedzenia globálneho dodávateľského reťazca sa naďalej zmierňovali a európske vlády podnikli ďalšie kroky na zmiernenie dopadov energetickej krízy a rizík tvrdej recesie.

Kombinácia vysokej inflácie a solídnych hodnôt z trhov práce naďalej podporovala jastrabie kroky zo strany centrálnych bánk. Európska centrálna banka (ECB) oznámila ďalšie bezprecedentné zvýšenie sadzieb o 0,75 % a očakáva sa, že Federálny rezervný systém (Fed) bude nasledovať tento príklad na svojom zasadnutí začiatkom novembra. V decembri by sa sadzba mohla zvýšiť o ďalších 0,5 %. Výnosy vládnych dlhopisov dosiahli v novom cykle vrcholy, keď desaťročné ukazovatele dosiahli 4,2 % v USA a 2,4 % v Nemecku.

Náročné ekonomické vyhliadky a geopolitické riziká naďalej tlačili americký dolár vyššie. Sila dolára bola obzvlášť pozoruhodná voči japonskému jenu a čínskemu juanu – dvom menám, ktorých centrálne banky naďalej zaujímajú oveľa ústretovejší postoj ako Fed.

Predstihové ukazovatele – indexy nákupných manažérov (PMI) za október potvrdili ekonomické spomalenie na mnohých rozvinutých trhoch. Hoci riziká recesie jasne rastú, naďalej vidíme faktory, ktoré môžu pomôcť zmierniť hĺbku akéhokoľvek poklesu.

V USA zostáva trh práce silný a realitný trh podľa všetkého predstavuje oveľa menšie systémové riziko v porovnaní s problémami, ktoré viedli ku globálnej finančnej kríze v roku 2008. V Európe by vládne podporné opatrenia mali tiež pomôcť zmierniť hrozby pre disponibilný príjem, ktoré predstavujú prudko rastúce účty za energiu. Tieto opatrenia, spolu s novou podporou fiškálnych stimulov vo výške 40 miliárd eur, by mali pomôcť domácnostiam aj firmám.

Keďže zásobníky boli plné a október extrémne teplý, ceny plynu pokračovali v poklese. I keď ceny zimného plynu klesli od vrcholu v auguste približne o 60 %, zostávajú vyššie ako priemer v roku 2021.

V poradí svojho tretieho premiéra v tomto roku spoznali vo Veľkej Británii. Ultrakrátko slúžiacu Liz Trussovú vystriedal bývalý bankár a minister financií Rishi Sunak. Libra posilnila, inflácia však zostala na rastúcej trajektórii. V Číne sa prekvapenie nekonalo – na 20. kongrese komunistickej strany bol za generálneho tajomníka opätovne zvolený prezident Si Ťin-pching. Nemennosť na čele, avšak zmeny v predsedníctve strany, spôsobili značnú volatilitu na čínskych akciových trhoch, pričom obzvlášť tvrdo boli zasiahnuté internetové spoločnosti.

Trhy zaznamenali rast na všetkých frontoch

Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ v októbri medzimesačne rástla o 3,4 %. Najrýchlejšie rástli americké stredné spoločnosti – medzimesačne o viac ako 10 %. Darilo sa aj európskym, ktoré vzrástli o takmer 6,3 %. Index S&P 500 zaznamenal rast solídnych 5,2 %. Najhoršie sa darilo akciám rozvíjajúcich sa krajín, ktoré stratili – 4,16 %. V ďalších mesiacoch trh bude sledovať, ako sa centrálne banky vysporiadajú s infláciou, na ktorú nadviaže trh práce. Pokiaľ sa rast cien podarí skrotiť a nezmenia sa výrazne čísla nezamestnanosti, trh môže čakať návrat k pozitívnym číslam.

Dlhopisy sa konečne obrátili smerom nahor. Už sa zdalo, že negatívny sentiment bude pokračovať, avšak inflačné dlhopisy a rizikové dlhopisy zvrátili cestu smerom nahor. Aspoň nateraz. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne rástla o 0,4 %. Negatívny sentiment stále neopustil dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín, ktoré majú svoj dlh v dolároch. Posilňovanie dolára má negatívny dopad na dlh týchto štátov, keďže silný dolár ich dlh predražuje. Rovnaký osud postihol americké korporátne dlhopisy s pohyblivou úrokovou sadzbou, ktoré boli v ostatných mesiacoch stabilizačnou zložkou dlhopisového portfólia.

Alternatívna manažovaná stratégia Across Intelligent Alternative Portfolio+ sa opäť odrazila, keď si pripísala rast 2,5 %. Rástli predovšetkým kryptomeny, ktoré síce majú najmenšiu váhu v portfóliu, avšak ich 8,5 %-ný rast bol impozantný. Pridali sa tiež privátne emisie, ktoré si polepšili o takmer 8 %, a „absolute return“ stratégie s rastom 2 %. Minimálny rast zaznamenala Vonovia, ktorá má napriek mimoriadne nepriaznivému roku stále veľký potenciál.

Dlhopisy CEE regiónu sú napriek ukrajinskému postupu v poklese

I keď ukrajinskí bojovníci úspešne bránia svoju krajinu, kvôli rusko-ukrajinskému konfliktu sa dlhopisy strednej a východnej Európy v ostatných mesiacoch stále nachádzajú na pokraji záujmu investorov. V cene dlhopisov dotknutých krajín je už čiastočne započítaný odklad splátok kupónov a istiny, pričom ich pokles stiahol cenu fondu o takmer tretinu za tento rok. Ostatní emitenti ani pri súčasnom trende rastu úrokových sadzieb nemajú problém so splácaním dlhových povinností. Za ostatný mesiac Bond+ klesol o 2,2 %.

Buffett s dvojciferným rastom

Berkshire Hathaway v októbri zahviezdil. Pripísal si rast 10,5 %, čím opäť výrazne prekonáva svoji benchmark index S&P500. Pridali sa k nemu aj ďalšie satelitné investície – robotika + 8,5 %, fintech spoločnosti + 8,3 %, nové spoločnosti na trhu + 7,3 % a elektrické vozidlá + 4,7 %. Výnimočný mesiac mala aj kryptomena Ethereum s +16,5 %.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
V Across Private Investments pôsobí od roku 2017, v súčasnosti zastáva pozíciu Chief Investment Officer a zároveň podpredsedu predstavenstva. Zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, Londýne a New Yorku. Na predchádzajúcich pôsobiskách manažoval luxemburský privátny investičný fond, riadil obchodovanie s cennými papiermi na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, koordinoval obchod s energetickými derivátmi a komoditami, pôsobil aj ako risk manager. Od júna 2021 sa stal členom výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.