Chcem investovať
Optimizmus v lete stúpa – trhy usilovne rastú
16. 08. 2023 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Nálada na trhu zostala v júli pozitívna. Podporil to pokles inflácie na rozvinutých trhoch a zatiaľ stabilné dáta o stave výkonnosti ekonomík. To vyvolalo nádeje na mäkké pristátie a podporilo širokú rally vo väčšine tried aktív a regiónov.

Najlepšie výsledky dosiahli rizikové sektory a regióny

Globálnym akciám sa darilo dobre – index svetových akcií medzimesačne vzrástol o 3,7 %, pričom rozvinuté trhy v júli rástli o 3,4 %. Avšak najlepšie výsledky dosahovali najrizikovejšie sektory a regióny – malé spoločnosti a index MSCI Emerging Markets pridali 4,9 % a 6,3 %.

Dlhopisy sa tiež držali v pozitívnom teritóriu – globálne dlhopisy vzrástli medzimesačne o 0,7 %. Americké štátne dlhopisy a európske vládne dlhopisy však čiastočne stratili pôdu pod nohami, keďže údaje o HDP za druhý štvrťrok boli relatívne silné.

Ceny komodít zvrátili časť zo svojich medziročných strát, pričom široký komoditný index Bloomberg v júli vzrástol o 6,3 %. Cena ropy sa zvýšila nad 80 dolárovú hranicu a zrušenie dohody o vývoze obilia z oblasti Čierneho mora zo strany Ruska prispelo k zvýšeniu cien niektorých poľnohospodárskych komodít. Európske ceny zemného plynu však naďalej klesali, keďže zásoby v zásobníkoch dosiahli sezónne maximá.

Najvýkonnejšími regionálnymi trhmi boli tie ázijské. Japonské akcie si pripísal 1,5 %, čínske akcie pridali medzimesačne dokonca 6,6 %. Je za tým uvoľnenie čínskej hospodárskej politiky a nádeje na ďalšie stimuly, pričom sila na čínskom trhu plus o niečo mäkšie očakávania sadzieb na rozvinutých trhoch, pomohli indexu MSCI Asia ex Japan vykázať silný mesačný výnos 6,2 %.

Centrálne banky opäť zvyšovali sadzby

V súlade s očakávaniami Americká centrálna banka Fed zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,25 %, čím zvýšila sadzbu na 5,25 % – 5,50 %. Šéf Fedu J. Powell síce pripustil ďalší rast sadzieb v septembri, ale v súčasnosti trhy očakávajú, že tento posledný nárast bude vrcholom aktuálneho cyklu úrokových sadzieb.

V júli zvyšovala úrokové sadzby aj ECB na 3,75 %. To neprekvapilo, pretože klesajúca inflácia v eurozóne, spolu so slabšími údajmi o ekonomickej aktivite, naznačuje mierny hospodársky pokles v priebehu mesiaca.

Všetky riadené portfólia Acrossu sú vo výrazných plusoch

Júlová výkonnosť široko diverzifikovanej akciovej stratégie Across Intelligent Portfólio 100+ opäť prekonávala očakávania a zaradila sa najlepším v  histórii, keď rástla o 3,3 %. Za rok 2023 si pripísala viac ako 13,3 %. Najviac sa darilo rozvíjajúcim sa trhom a frontierom s rastom 5,2 % a 9,2 %. Americké stredne veľké spoločnosti priniesli výnos viac ako 4,06 %. Paradoxne najmenší výnos mali tento mesiac japonské akcie v index Nikkei 400 s výnosom 1,6 %, za rok 2023 však priniesli viac ako 25 %.

Po prudkých výpredajoch v minulom roku sa dlhopisové aktíva tešia čoraz väčšej obľube. Dnešné úrovne sú čoraz atraktívnejšie na fixáciu vyšších výnosov, keď relatívne ocenenie dlhopisov je najatraktívnejšie voči akciám od roku 2010. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ v júli rásla o 0,6 %, za rok 2023 sa drží v kladnej zóne s 3,15 % zhodnotením. Najviac sa darilo dlhopisom rozvíjajúcich sa krajín s výnosom 2,2 %, európske vysoko výnosové dlhopisy priniesli 1 %. Najmenej sa darilo veľkému globálnemu dlhopisovému indexu, ktorý zahŕňa najmä veľké štátne emisie.

Výkonnosť alternatívnej časti riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+ sa v júli výrazne odrazila nahor. Medzimesačne rástla najviac, keď pridala 4,1 % a za rok 2023 dosahuje rast o 6,8 %. Skokanom mesiaca sa stal realitný trust Vonovia s výnosom 18,7 %, čím zmazal všetky straty za rok 2023. Výnimočný mesiac majú za sebou aj Private Equity s 6 %-ným nárastom. Na opačnej strane spektra sa tentokrát ocitli kryptomeny s poklesom o 2,11 %.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
V Across Private Investments pôsobí od roku 2017, v súčasnosti zastáva pozíciu Chief Investment Officer a zároveň podpredsedu predstavenstva. Zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, Londýne a New Yorku. Na predchádzajúcich pôsobiskách manažoval luxemburský privátny investičný fond, riadil obchodovanie s cennými papiermi na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, koordinoval obchod s energetickými derivátmi a komoditami, pôsobil aj ako risk manager. Od júna 2021 sa stal členom výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.