Za ostatné tri mesiace neexistoval pre investorov bezpečný prístav. To sa stalo naposledy v roku 2018.
Kto čakal v druhom štvrťroku obrat na trhu, zostal sklamaný. Investori majú za sebou najhorší prvý polrok pre akcie na rozvinutých trhoch za viac ako 50 rokov. Aby toho nebolo málo, tento rok boli zasiahnuté aj štátne dlhopisy, ktoré neposkytli ochranu, ktorú investori zvyčajne vyhľadávajú. Za ostatné tri mesiace neexistoval pre investorov bezpečný prístav. To sa stalo naposledy v roku 2018.
Štátne dlhopisy sa stali rukojemníkmi rastu úrokových sadzieb, ktoré oproti predpokladom zo začiatku roka rástli o poznanie rýchlejšie. V cenách bondov sú už teraz započítané ich zvýšenia. V prípade USA by sa sadzby mali pohybovať ku 4 % a v Európe do 2 %. Ruka v ruke s rastom sadzieb sa znižovala ochota investovať do akcií a pokles ocenenia bol spojený s obavami o výhľad rastu ekonomík. Strach z recesie vzrástol v dôsledku tlaku na spotrebiteľov kvôli vyšším cenám a nákladom na pôžičky, keďže centrálne banky sa snažia bojovať proti inflácii.
Zatiaľ čo nezamestnanosť zostáva nízka a rast miezd silný, nálada spotrebiteľov prudko klesla. Americký Fed urputne bojuje proti inflácii hlavne rastom úrokových sadzieb. Predpovedá, že k obratu príde až vtedy, keď nezamestnanosť vzrastie nad 4 %. Už teraz sa objavujú náznaky, že očakávania vyšších úrokových sadzieb začínajú zaťažovať ekonomickú aktivitu. S cenami nehnuteľností takmer o 40 % vyššími ako na začiatku roka 2020 a 30-ročnými fixnými hypotekárnymi sadzbami, ktoré vzrástli z menej ako 3 % na takmer 6 %, sa bývanie stalo oveľa menej dostupné.
Dobrou správou je, že v hlavných regiónoch, okrem USA, sú teraz ocenenia výrazne pod priemerom od roku 1990. Napriek rastúcim obavám z recesie predpovede analytikov stále, možno prekvapivo, očakávajú pozitívny rast ziskov spoločností v tomto aj budúcom roku. Kľúčové riziká spočívajú v tom, ak zisky spoločností v porovnaní s očakávaniami sklamú alebo ak stále relatívne drahé rastové akcie v USA budú naďalej zaznamenávať ďalšie poklesy.
Júnové straty sa dostali do dvojciferných hodnôt
Akciová zložka dostala ku koncu štvrťroka drsnú lekciu. Obavy investorov z možnej recesie poslali akcie vo všetkých regiónov do mínusu. Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ klesala o 7 % mesačne, za polroka padla o 14,9 %. Najhlbšie do negatívnych čísel sa ponorili americké spoločnosti. Stredne veľké firmy klesli o takmer 10 %. Najlepšie sa s padajúcim trhom vysporiadali japonské spoločnosti a rozvíjajúce sa trhy. Profitovali najmä so znovuotvoreným čínskym trhom. Európsky trh je pod značným vplyvom rastúcej inflácie a energetickej krízy. S obavami sa očakáva, ako sa bude Európa zbavovať závislosti na ruských dodávkach energií a chýbajúcich komoditách.
Pokračujúci rast úrokových sadzieb, rastúca riziková prirážka pre dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov a rastúce obavy o veľkých dlžníkov robia vrásky na čele investorov. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne prehĺbila svoje straty o 4 %, keď medziročne dosahuje pokles 12,2 %. Dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov klesali v uplynulom mesiaci takmer o 8 %, európske high yieldy o viac ako 7 %. Nad vodou sa držali veľké dlhopisové emisie štátov, avšak nevyhli sa negatívnemu zhodnoteniu.
Výkonnosť alternatívnej manažovanej stratégie Across Intelligent Alternative Portfolio+ sa ocitla medzimesačne v negatívnom teritóriu o 6,2 %. Za rok 2022 je jej výkonnosť výrazne lepšia, ako je to v prípade akcií a dlhopisov, i keď stále v negatívnom teritóriu. Najslabšia výkonnosť postihla tentokrát privátne emisie, ktoré klesli o viac ako 14 %, kryptomeny o takmer 40 % a rezidenčné nehnuteľnosti o 17 %. Doplatili predovšetkým na odklon investorov od rizikovejších aktív a rast cien energetických zdrojov.
Dlhopisy strednej a východnej Európy sú stále v neistote
Dlhopisy strednej a východnej Európy ostávajú naďalej v nevôli investorov. Z rusko-ukrajinského konfliktu sa stáva konflikt nekončiaci. Front sa sústredí na Doneckú a Luhanskú oblasť a je bez výraznejšieho posunu už niekoľko týždňov. Pokračovanie nejasnej situácie bez úspešného riešenia sa premieta aj do cien spomínaných dlhopisov, ktoré ostávajú naďalej s približne s 30 %-nou stratou od vypuknutia konfliktu. Napriek obavám investorov sú stále silné dôvody na splatenie záväzkov zo strany jednotlivých dlžníkov. Ceny však nateraz ostávajú relatívne nízko a sú v nich započítané rizikové prirážky. Across Bond+ za posledný mesiac poklesol o -1,1 %.
Kryptomeny sú vo voľnom páde
Digitálne meny prišli za mesiac o takmer polovicu svojej trhovej kapitalizácie. Napĺňajú sa tak obavy skeptikov, ktorí spochybňovali úlohu krytomien ako novodobého zlata. Jún neprial ani Warrenovi Buffettovi, ktorý klesal dvojciferne. Jeho Berkshire Hathaway za posledné tri mesiace stratil takmer štvrtinu svojej hodnoty.
V najbližších mesiacoch sa čaká pokračovanie negatívnych trendov. Investori budú sledovať boj centrálnych bánk s infláciou. Paradoxne, predpokladaný pokles trhov by však mohol znížiť ceny energií, ropa by sa mohla definitívne dostať pod 100 dolárovú hranicu. Klesajúce trhy prajú viac hodnotovým a necyklickým akciám i veľkým dlhopisovým emitentom, štátom a korporáciám.