Chcem investovať
Polrok na trhoch máme za sebou – víťazom sú rastové akcie a Japonsko
19. 07. 2023 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Po náročnom roku 2022 bol prvý polrok 2023 šetrnejší k vyváženým portfóliám. Situácia sa obrátila, keď rastové akcie s najhoršou výkonnosťou minulého roka mali najlepšiu výkonnosť v tomto roku, pričom o komoditách platil opak – minulý rok hviezda, tento rok prepadák. Prudký obrat v nálade na trhu demonštruje dôležitosť diverzifikácie v rámci portfólií.

Akcie rozvinutých trhov dodali medziročne 15 % a 7 % za štvrťrok. V rámci akciových trhov sa rastové akcie, ktoré minulý rok prudko padali, výrazne odrazili a vrátili sa medziročne o 27 % a v priebehu štvrťroka o 11 %. Hodnotové akcie zaostávali, medziročne vzrástli „len“ o 5 %.

Dlhopisy tvrdo zasiahnuté v minulom roku sa ešte zmysluplne nezotavili, pričom globálne vládne dlhopisy k dnešnému dňu vzrástli iba o 1 %. Britské vládne dlhopisy klesli v priebehu štvrťroka o 6 %. Komodity, ktoré boli minuloročnou hviezdou, sa tento rok vzdali časti týchto ziskov a poklesli o 3 % za štvrťrok a o 8 % za rok.

Japonský trh zaznamenal mimoriadny polrok, európske akcie nesklamali

K mimoriadnym výkonom sa v oboch štvrťrokoch vypäl japonský akciový trh s celkovým rastom 27 %. Jedným z dôvodov bol oslabujúci sa jen, keďže úrokové sadzby zostali v Japonsku nízke, zatiaľ čo úrokové sadzby vo väčšine ostatných krajín prudko stúpali. Táto slabosť jenu pomohla podporiť japonské akcie, z ktorých mnohé zarábajú značnú časť svojich ziskov v zahraničí.

Taktiež americké akcie výraznejšie nezaostávali a medzi kvartálmi rástli o 9 %, od začiatku roka dokonca o 17 %. Tieto zisky boli takmer výlučne poháňané najväčšími rastovými akciami (napríklad „mega-cap tech“), ktoré sa v USA nachádzajú vo zvýšenej miere. Mimo Japonska a USA boli výnosy akcií v tomto štvrťroku menej výkonné. Určite však nesklamali európske akcie s rastom o 14 %. Akcie na rozvíjajúcich sa trhoch sú tlmené slabnúcim optimizmom v súvislosti s Čínou po jej počiatočnom oživení po covidových opatreniach.

K silnému výnosu akcií zatiaľ pomáha fakt, že toľko očakávaný nárast nezamestnanosti vo vyspelom svete ešte nenastal. K tomu sa pridáva optimizmus, že inflácia v USA by sa mohla výrazne zmierniť bez toho, aby bolo potrebné zvyšovať nezamestnanosť. Pozitívny sentiment okolo umelej inteligencie tiež viedol k veľkolepému výkonu niektorých najväčších svetových akcií.

Naše akciové aj dlhopisové portfólio je vo výrazných plusoch

Júnová výkonnosť široko diverzifikovanej akciovej stratégie Across Intelligent Portfólio 100+ patrila k najlepším v jej histórii, keď rástla o 3,1 %. Za rok 2023 si pripísala 9,7 %. Najviac sa darilo americkým stredne veľkým spoločnostiam s výnosom na úrovni viac ako 9 %. V tesnom závese skončili japonské firmy zoskupené v indexe Nikkei 400 s výnosom 7,1 % a americké veľké firmy sledované cez index S&P500 s takmer 5 %. Na opačnej strane spektra zostali pacifické spoločnosti okrem Japonska s výkonnosťou blízkou nule.

Koniec polroka prial dlhopisovým aktívam, ktoré sa tento rok tešia väčšej obľube investorov, ako tomu bolo v uplynulom roku. Fixácia vyšších výnosov, ktoré odmenia investorov, keď príde k očakávanému zníženiu úrokových sadzieb, sa čoraz viac stretáva s kladnou odozvou zo strany investorov. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ v júni poklesla rástla o 1,1 %, za rok 2023 sa stále drží v kladnej zóne s 2,5 % zhodnotením. Najviac sa darilo dlhopisom rozvíjajúcich sa krajín s výnosom nad 3 %, ktoré sú súčasťou nášho riešenia. Naopak najmenej sa darilo európskym protiinflačným dlhopisom, za jún si pripísali iba 0,44 %.

Výkonnosť alternatívnej časti riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+ v júni bola pod tlakom komodít, najmä ceny energií. Medzimesačne poklesla ako jediná zo stratégií o 0,47 %, za rok 2023 je to celkom 2,66 %. Najmenej sa darilo komoditám zoskupeným v Absolute return commodity truste so stratou na úrovni takmer 6 %. Na opačnej strane spektra bol realitný trust Vonovia s výnosom 4,3 %. Taktiež sa darilo privátnym emisiám a konštantne zaberajú aj kryptomeny.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.