Zatiaľ čo pandémia pripravila mnohých ľudí o príjmy, 25 najbohatších rodín na planéte pridalo k svojmu spoločnému majetku 312 mld. USD, čo predstavuje medziročný nárast o 22 %. Jednou z výhod medzigeneračného bohatstva je schopnosť akceptovať, že finančné trhy stúpajú aj klesajú. Majetok superboháčov tak neohrozila ani koronakríza, veľa rodín využilo prepady na nové investície.
Waltonovci na čele rebríčka najbohatších
Majetok Waltonovcov vzrástol za posledný rok o 23 mld. USD.
Majetok najbohatšej rodiny sveta expandoval aj napriek koronakríze. Vlády a centrálne banky zaplavili ekonomiky hotovosťou, čo podporilo rozmach maloobchodu. Waltonovci sú tak bohatší ako kedykoľvek predtým. Na konte majú rozprávkových 238 mld. USD. Ich príbeh začal písať Sam Walton, ktorý v roku 1962 založil sieť predajní Walmart. Ide o najväčšieho maloobchodného predajcu na svete, ktorý disponuje viac ako 10 500 predajňami. Waltonovci sú bezpochyby najbohatšou dynastiou sveta.
10 najbohatších dynastií sveta podľa agentúry Bloomberg
1. Waltonovci
Spoločnosť: Walmart
Majetok: 238,2 mld. USD
Spoločnosť Walmart je svetovým maloobchodným predajcom s tržbami 559 mld. USD a viac než 10 500 obchodmi.
2. Marsovci
Spoločnosť: Mars
Majetok: 141,9 mld. USD
Mars je špičkou medzi svetovými cukrárskymi spoločnosťami. Na trh uviedla napríklad sladkosti M&M, Milky Way či ikonické tyčinky Mars.
3. Kochovci
Spoločnosť: Koch Industries
Majetok: 124,4 mld. USD
Koch Industries je americký konglomerát energetických spoločností. V súčasnosti generuje ročné príjmy vo výške 115 mld. USD.
4. Hermesovci
Spoločnosť: Hermes
Majetok: 111,6 mld. USD
Francúzska firma so sídlom v Paríži vyrába luxusné predmety a módne doplnky. Spoločnosť založil Thierry Hermès v roku 1837. Dnes patrí medzi globálnych gigantov vo svete módy.
5. Saudská kráľovská rodina
Spoločnosť: N/A
Majetok: 100 mld. USD
Saud je kráľovská dynastia, po ktorej je pomenovaná Saudská Arábia. Vládne od roku 1932 a väčšinu peňazí získava z ropy a vlastníctva rôznych spoločností.
6. Ambaniovci
Spoločnosť: Reliance Industries
Majetok: 93,7 mld. USD
Obrovský konglomerát je najhodnotnejšou spoločnosťou v Indii. Pôsobí v oblasti energetiky, ropného priemyslu, prírodných zdrojov či telekomunikácií. Spravuje ho Mukeš Ambani, ktorý žije s rodinou v 27-poschodovom mrakodrape. Vraví sa, že ide o najdrahšie súkromné sídlo na svete.
7. Wertheimerovci
Spoločnosť: Chanel
Majetok: 61,8 mld. USD
Módny dom v Paríži predstavil svetu „little black dress“ (koktejlové čierne šaty). Uplynulý rok mal príjem 10,1 mld. USD. Rodina vlastní aj závodné kone a vinice.
8. Johnsonovci
Spoločnosť: Fidelity Investments
Majetok: 61,2 mld. USD
Fidelity Investments je americká nadnárodná spoločnosť poskytujúca finančné služby so sídlom v Bostone. Ide o jedného z najväčších správcov aktív na svete.
9. Thomsonovci
Spoločnosť: Thomson Reuters
Majetok: 61,1 mld. USD
Bohatstvo najbohatšej rodiny Kanady pochádza zo začiatku 30. rokov 20. storočia, keď Roy Thomson otvoril rozhlasovú stanicu v Ontariu. Spoločnosť Thomson Reuters je nadnárodný mediálny konglomerát. V minulom roku dosiahol tržby 6 mld. USD.
10. Rodiny Boehringer a Von Baumbach
Spoločnosť: Boehringer Ingelheim
Majetok: 59,2 mld. USD
Spoločnosť založil v roku 1885 nemecký výrobca liekov Albert Boehringer. O viac než 130 rokov sa zaradila medzi najznámejšie farmaceutické spoločnosti na svete.