Globálne výdavky na obranu presiahli v minulom roku 2,4 bilióna dolárov a už dnes je jasné, že ďalej porastú. Akcie svetových zbrojoviek zhodnotili za posledné dva roky dokopy o 125 %. Tento rok si pripísali 20,4 % a výdavky na zbrojenie budú zvyšovať budúce tržby. Vlády po celom svete reagujú na geopolitické napätie a na zvýšené bezpečnostné riziká posilňovaním svojich obranných kapacít. Plán na prezbrojenie členských štátov EÚ v hodnote 800 miliárd eur nedávno oznámila aj Európska komisia. Tento trend podporuje dopyt po zbrojárskych produktoch, pokročilých obranných systémoch a inovatívnych technológiách, a to vytvára priaznivé podmienky pre rast spoločností v obrannom segmente a láka aj investorov.
Tí hľadajú stabilitu v neistom makroekonomickom prostredí a aj preto čoraz viac obracajú svoju pozornosť na spoločnosti pôsobiace v oblasti obrany, kybernetickej bezpečnosti a moderných vojenských technológií. Navyšovanie obranných rozpočtov a uvoľnenie dlhovej brzdy totiž umožní financovanie obranného priemyslu v ďalších rokoch. Investori tak vsádzajú na jeho pokračujúci rast, pretože aktuálna situácia, kedy sa EÚ nemôže spoliehať len na USA, vytvára nevyhnutnú potrebu Európy sa aktívnejšie zapojiť do vlastnej bezpečnosti a obrany. Európa musí prezbrojiť svoju armádu nie prioritne preto, že by chcela bojovať, ale aby pôsobila odstrašujúco pre prípadných agresorov. V rámci NATO sa v posledných dekádach spoliehala prioritne na USA, ktoré pod vedením Trumpa už odmietajú platiť za bezpečnosť Európy.
Nižšie je porovnanie, koľko % z HDP (2022) vynakladajú jednotlivé krajiny na sociálnu ochranu a koľko % HDP na obranu. V Európe dominuje vysoký sociálny štandard a zanedbáva sa obrana, v USA sa na obranu vynakladá podstatne viac.

Odolnosť voči hospodárskym cyklom
Obranný priemysel patrí medzi odvetvia, ktoré sú menej citlivé na hospodárske cykly. Aj v období recesií a ekonomických neistôt zostávajú výdavky na obranu prioritou vládnych rozpočtov a zákazky sú pomerne stabilné a rozložené na viac rokov. To znamená, že investície do obranných spoločností poskytujú stabilnejšie výnosy v porovnaní s inými priemyselnými odvetviami, ktoré sú viac závislé od spotrebiteľského dopytu. Zahrnutie zbrojárskeho priemyslu do investičného portfólia tak môže pomôcť diverzifikovať riziká a zvýšiť jeho odolnosť voči trhovým výkyvom.
Zbrojársky priemysel môže čiastočne pomôcť aj automobilkám
Kým akcie zbrojárskych spoločností rastú, na opačnej strane spektra sa ocitol automobilový priemysel. Jeho najvypuklejším reprezentantom sú niektoré z nemeckých automobiliek. Z posledných maxím ich akcie klesli v priemere o 20 % – 60 % a niektoré z nich ohlásili prepúšťanie a možnosť redukcie počtu závodov. Pod tieto výsledky sa podpísal slabší dopyt na kľúčových trhoch, rastúca konkurencia z Číny, obchodné napätie a clá a v neposlednom rade aj ekonomická neistota. Nepomáha tomu ani fakt, že USA zaviedli 25 % clá na dovoz európskych automobilov, čo ešte viac oslabí exporty európskych výrobcov. Niektoré automobilky preto zvažujú preorientovanie časti svojich nevyužitých výrobných kapacít aj na obranné využitie, čo by umožňovalo automobilovému sektoru preklenúť náročné časy. Prispôsobenie výroby pre potreby zbrojoviek môže automobilkám nahradiť výpadok dopytu zo strany spotrebiteľov, udržať zamestnanosť a podporiť zhodnocovanie ich akcií.
Ako sa dá investovať do obranného priemyslu?
Pre investorov existuje viacero možností, napríklad dlhopisy, akcie či ETF do vybraných spoločností, tradičné alebo štruktúrované produkty.
Ak chcete obranný priemysel zaradiť do svojho portfólia, pre výber správneho nástroja, ktorý bude zodpovedať vášmu rizikovému profilu a investičnému horizontu, sa neváhajte obrátiť na našich investičných konzultantov alebo nás kontaktujte na info@across.sk a my sa vám ozveme.