Chcem investovať
Prečo zostať v investíciách napriek turbulenciám na trhu?
18. 05. 2022 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Investori utekajú z rizikových aktív v dôsledku viacerých prelínajúcich sa faktorov. Tými sú pretrvávajúca vysoká inflácia, spomaľujúci sa ekonomický rast, vojna na Ukrajine, ponukové šoky z Číny a čo je najdôležitejšie – vyhliadky na zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk, ktoré chcú obmedziť rast inflácie. Podľa investičných stratégov však existuje veľa dôvodov myslieť si, že veci nie sú také hrozné, ako sa tento rok zdajú.

Index S&P 500 sa dnes pohybuje na úrovniach o 17 % nižších, ako tomu bolo na začiatku roka a takmer o 12 % nižších len za druhý štvrťrok. Globálne akcie prežívajú ťažký rok, no niektorí stratégovia sa domnievajú, že nedávny výpredaj pravdepodobne nevydláždi cestu strmému poklesu. „Je zrejmé, že na trhoch je veľa strachu a v súčasnosti vidíme zvýšenú volatilitu,“ povedal Fahad Kamal, investičný riaditeľ Kleinwort Hambros, pre CNBC.

Trhy reagujú na zmiešané signály „primerane silného“ ekonomického rastu a väčšinou silných ziskov. Na druhej strane sú kompenzované zvyšovaním sadzieb a obavami z inflácie. Pre investorov je ťažké naplno posúdiť pravdepodobnosť, či sa rozvinie medvedí trh, čo značí pokles od historických maxím o 20 %.

„Existuje veľa dôvodov myslieť si, že veci nie sú také hrozné, ako by naznačovali posledné dni a tento rok vo všeobecnosti,“ povedal Kamal.  Jednou z nich je, že stále máme robustnú ekonomickú paradigmu. Ak chcete prácu, môžete ju získať; ak chcete získať peniaze, môžete; ak si chcete požičať peniaze, aj keď s mierne vyššími sadzbami… môžete. A tieto sadzby sú stále historicky nízke.

Ekonomické podmienky sú stále primerane atraktívne pre dlhodobých investorov, pričom väčšina ekonómov ešte nepredpovedá recesiu. Kamal ale uznal, že ocenenie akcií nie je stále ešte lacné a posledná dynamika trhov je „negatívna“. A doplnil: „Sentiment ešte nie je úplne na úrovni kapitulácie. Ešte nie sme tam, kde by ľudia chceli utiecť z trhu za akúkoľvek cenu. Myslíme si, že stále existuje dostatok ekonomickej podpory zo strany vlády a centrálnej banky. A to je dôvod, prečo sme neznížili rizikový apetít. Pretože je toho dosť, o čo sa dá oprieť, najmä pokiaľ ide o zisky spoločností.“

V USA majú najdrahšie hypotéky za 10 rokov, Európa má ešte priestor na rast úrokov

Európska centrálna banka ešte nezačala zvyšovať sadzby, ale potvrdila koniec svojho programu nákupu aktív v treťom štvrťroku. Tým pripravila pôdu pre rast nákladov na pôžičky. Ten sa už aj začal prejavovať a trh na rast sadzieb ECB nečaká.

Fed zvýšil základné úrokové sadzby v USA z 0,5 % na 1 %. Zároveň potvrdil ďalšie zvyšovanie v najbližších mesiacoch. Cieľom je znížiť inflačné tlaky, pričom základná sadzba by sa v závere roka mohla pohybovať na úrovni 2,5 – 2,75 %.

Táto sadzba sa následne prejaví aj ďalej v ekonomike na raste cien hypoték, spotrebných úverov alebo výnosoch štátnych dlhopisov. V USA ste si mohli zobrať 30-ročnú hypotéku na začiatku roka s úrokom 3,2 %, dnes je už s úrokom 5,5 %. A to sú základné sadzby Fedu ešte len na 1 % a do konca roka sa minimálne zdvojnásobia. Aktuálne ide o najdrahšie hypotéky v USA za posledných 10 rokov.

V EÚ sa priemerná hypotéka z 1,2 % na začiatku roka dostala na 1,5 %. Ak sa pozrieme na poslednú dekádu, tak priemerné hypotéky boli na úrovni 2,5 %,  takže máme ešte dosť priestoru na rast úrokov.

Inak na tom nie sú ani dlhopisy. Základný desaťročný americký dlhopis má výnos 3 %, pričom začiatkom roka to bola polovica. To je ale náklad štátu – čiže americká vláda sa dnes financuje raz tak draho, ako na začiatku tohto roka. Podobné je to aj v Európe. Nemecké dlhopisy boli s výnosom -0,5 %, dnes sú s výnosom 1 %. Talianska ekonomika sa koncom roka financovala za 1,2 %, dnes za necelé 3 %, a to ECB sadzby ešte ani nezačala zvyšovať. Finančný trh však, aj vďaka politike Fedu, akoby začal finančné podmienky sprísňovať už za ňu. Nie je to len o počte a veľkosti navýšení úrokových sadzieb, ale súvisí to skôr so sprísňovaním menovej politiky ako takej, a teda aj sprísňovaním finančných podmienok a vysychaním likvidity.

Ako by sa mal správať investor?

Posledné roky boli pre akcie výnimočné a s obrátením kormidla menovej politiky sa obracia aj aktuálny vývoj na trhoch. Na druhej strane – nie je sa príliš kam schovať. Klesajú akcie, dlhopisy, zlato aj kryptomeny. Najlepšou stratégiou je dnes postupné priemerovanie a rozpúšťanie hotovosti s tým ako budú trhy klesať – ak ešte poklesnú. Z dlhodobého hľadiska sú kroky centrálnej banky pre ekonomiku dobré, pretože je silná a môže dochádzať k normalizácii a k sťahovaniu časti stimulov, čo spomalí infláciu. Len krátkodobo to pre trhy znamená pozrieť sa do červených čísel. Nevieme, aká hlboká korekcia bude, no prináša množstvo investičných príležitostí. Platí Buffettovo pravidlo – „Keď sa ostatní boja, vy investujte, keď sú ostatní v eufórii z rastu trhov, máte dôvod na obavy.“

Investor by mal pokles na trhoch vnímať ako zľavu v obchodoch. Dnes je na akcie zľava takmer 20 %. Nevieme, či sa ešte zvýši, ale toto je dnešná ponuka. Treba investície zvyšovať a skupovať pokles, ale prípadne počítať aj s možnosťou ďalšieho poklesu, aby bolo za čo dokupovať, t.j. neminúť všetky náboje naraz.

Veľké poklesy prinášajú veľké príležitosti: Graf sleduje vývoj najväčších poklesov za posledných 22 rokov a pády od vrcholov a dobu zotavenia v dňoch.

Áno, je čas na zvyšovanie investícií do akcií. Na bežných účtoch Slovákov leží 40 mld. €, ktoré požiera inflácia. Dnes nám trh dáva podobnú príležitosť ako po dot.com bubline v roku 2000 (-50 %), po hypotekárnej kríze v roku 2008 (-50 %) alebo po covide v roku 2020 (-30 %). Šikovní ju využijú vo svoj prospech.

Ak premeškáte 10 najlepších dní na trhu, váš výnos si môžete znížiť až o polovicu. Ak premeškáte 20 najlepších dní, výnos vám klesne len na štvrtinu oproti obdobiu, ak by ste boli stále zainvestovaní. Aj to je dôvod, prečo byť na trhu stále aktívny aj v čase poklesu. Práve v tomto čase svoju pozíciu zvyšovať, čo priemeruje cenu a zvyšuje budúci potenciál vašich ziskov.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.