V posledných mesiacoch sa marihuanové spoločnosti stali fenoménom na akciových trhoch. Z hľadiska trhovej hodnoty sú síce oproti tradičným segmentom ešte len v plienkach, pozornosť však pútajú čoraz viac. Ide o mladé, dynamické odvetvie prechádzajúce veľkými zmenami. Jeho vývoj ovplyvňuje najmä postoj a nálady v spoločnosti. Vplývajú na rozhodnutia politikov a na legislatívu, čo môžeme teraz pozorovať v Kanade.
Už o pár dní (17. októbra) ako prvá z krajín G7 zlegalizuje používanie marihuany, čo vyústi do rastu spotrebiteľského dopytu. Podľa analýzy kanadskej banky CIBC by mali maloobchodné tržby v tomto segmente do roku 2020 dosiahnuť vyše 6 mld. USD, čím predbehnú destiláty a výrazne sa priblížia k tržbám z vína. Kanadské marihuanové spoločnosti navyšujú produkčné kapacity, aby dokázali dostatočne nasýtiť dopyt. Investori zase vo veľkom nakupujú ich akcie, keďže chcú byť pri zrode odvetvia, v ktorom sa rozdávajú nové karty.
Kým sa v Kanade blíži legalizácia marihuany k realite a tamojší trh rastie, väčšina ostatných krajín sveta nie je na takýto krok pripravená. Kanadské marihuanové spoločnosti majú pred zvyškom sveta komparatívnu výhodu. Výsledkom je zvýšený dopyt (aj špekulatívneho kapitálu) po ich akciách.
Ceny akcií marihuanových spoločností v Severnej Amerike, kde je legislatíva používania mäkkých drog najpriaznivejšia (v USA legislatíva umožňuje predpisovať marihuanu na lekárske účely v 29 štátoch, pričom rekreačné používanie povolilo deväť z nich) sa však odtrhli od fundamentu. Ich masívne zhodnotenie pripomína boom, ktorý sa v uplynulom roku točil okolo kryptomien.
Ide o mladý trh, marihuanu sprevádza veľký mediálny ošiaľ, vysoká volatilita a rapídne zhodnotenie akcií. Oba segmenty spája fakt, že ošiaľ predbehol fundament ako taký. Reálne využitie digitálnych mien v praxi je zatiaľ len v plienkach a v prípade marihuanových spoločností ide zase o firmy, ktoré zväčša ešte nedokážu generovať zisk. Masívny záujem kapitálu však vyhnal ich akcie na niekoľkonásobne vyššie úrovne než je očakávaný zisk, čo môže skončiť spľasnutím bubliny. Podobne, ako v prípade prepadu kryptomien, keď trh prišiel od začiatku tohto roka o vyše 300 mld. USD, čím vymazal vyše polovicu trhovej hodnoty.
Mladosť tohto segmentu však na druhej strane môže byť výhodou, pretože marihuanové spoločnosti sa ocitajú v hľadáčiku veľkých gigantov. Záujem o kúpu resp. spoluprácu už stihli prejaviť etablované spoločnosti. Napríklad pivovary či známy výrobca obľúbeného nápoja Coca-Cola majú záujem vyrábať konopné nápoje. Reakcie trhu potvrdzujú, že tento segment má do budúcna potenciál, a to nielen v potravinárstve.
Masívne zhodnotenie marihuanových akcií v ostatných mesiacoch a vidina prudkých zárobkov je lákavá. Z nášho pohľadu však ide o beh na dlhé trate sprevádzaný viacerými otázkami. Takúto investíciu považujeme za špekuláciu vhodnú len pre skúsených investorov. Do marihuany môžu investovať aj cez indexové fondy. Vyššie uvedený North American Marijuana index (reflektuje vývoj 35 amerických a kanadských spoločností zameraných na výrobu, distribúciu alebo vývoj marihuany) kopíruje napríklad indexový fond Horizons Marijuana Lief Sciences Index ETF, do ktorého natieklo od jeho spustenia v apríli minulého roka vyše 700 mil. USD