Chcem investovať
Prepad eura a silné zisky akcií na rozšírenie nákupov dlhopisov zo strany ECB
20. 05. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Utorok priniesol obraz trhov známy zo začiatku roka, keď ECB spúšťala kvantitatívne uvoľňovanie. Hlavnú show si uchmatol dolár na správy z prostredia centrálnych bánk a americké dáta. Darilo sa európskym akciám a dlhopisom, no komodity zažili jeden z najhorších dní z uplynulých týždňoch.

Obchodovanie začalo na konštruktívnej nôte už v Ázii. Lídrom bola Čína, kde vláda poodkryla plán na oživenie výroby, ktorá stráca lesk z minulosti v dôsledku rastúcich nákladov, prebytočných kapacít, svetového a domáceho spomalenia, či konkurencie z iných rozvíjajúcich sa ekonomík. Krajina by chcela zvýšiť výdavky na výskum a vývoj a podporiť 10 strategických technologických výrobných odvetví rôznymi opatreniami. Čínske indexy správa priviedla k najväčším denným ziskom od januára (Shanghai Composite +3,13%).

Nálada sa prenášala i do Európy, kde akciové trhy otvárali zelené. Ďalšiu veľkú podporu dostali rizikové aktíva na starom kontinente okamžite po spustení obchodovania v podobe prejavu členu Výkonnej rady ECB Benoit Coeuréa. Ten uviedol, že ECB sa chystá zvýšiť nákupy dlhopisov v máji a júni pred letom, ktoré je charakterizované nízkou likviditou na trhoch. Dá sa povedať, že menová autorita chce vykonať obstaranie dopredu, aby cielené mesačné kvóty nákupov v objeme 60 mld. eur boli v tomto roku naplnené. Zároveň ide o silný signál pre investorov, že sa zatiaľ nemusia obávať predčasného ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania, ako sa už na trhoch špekuluje.

Slová skutočne padli na úrodnú pôdu. Okamžite zrazili euro voči doláru o jedno percento a akcie vystrelili do ziskov blízko dvoch percent. Podporu v slovách Coeurého našli aj európske dlhopisy.

Ekonomické dáta na starom kontinente nemali následne vplyv na širšie trhy, i keď zapadli do kontextu pretrvávajúcej potreby stimulov. Inflácia eurozóny bola v apríli potvrdená na medziročne nezmenenej úrovni. Prebytok obchodnej bilancie menovej únie mierne poklesol v marci oproti februáru, no i tak zostáva obrovský a profitujúci zo slabého eura (sezónne upravený 19,7 mld. eur). Investorská dôvera podľa inštitútu ZEW v Nemecku poklesla z tohtoročných maxím. Británia prvýkrát prepadla do deflácie (-0,1%) od roku 1960.

V popoludňajších hodinách nášho času potom USA zverejnili dáta realitného trhu. Začaté stavby domov v apríli zaznamenali najväčší mesačný nárast za 24 rokov a vyskočili na najvyššiu úroveň od novembra roka 2007. Podobne silné boli i vydané stavebné povolenia. Realitný trh sa tak s príchodom jari javí ako najsilnejšia časť amerického hospodárstva.

Táto skutočnosť samozrejme nenechala trhy pokojnými. Automaticky bola spájaná s FEDom a tradičný obchod centrálnych bánk, v ktorom lepšie dáta znamenajú prísnejšiu politiku a naopak, sa podpísal pod obchodovanie v amerických hodinách. Dolár ešte výraznejšie posilnil. Euro nakoniec uzavrelo deň so stratou takmer 1,5% voči zelenej bankovke.

Obeťou dolára a prísnejšieho výhľadu sadzieb sa stali komodity. Spotová cena zlata neudržala prelomenie nahor z predchádzajúcich dní, kde našla podporu práve v slabších ekonomických dátach a slabšom doláre. Zmena týchto fundamentov viedla k vymazaniu ziskov. Včerajším výraznejším poklesom o 1,5% sa zlato vrátilo pod 200-dňový i 100-dňový kĺzavý priemer.

Ešte horšie sa vodilo rope. Tá si pripísala pokles takmer až o 4%, a to napriek býčím správam z Blízkeho Východu, kde opäť narastá napätie a stupňujú sa konflikty v Iraku a Jemene. Investori väčšiu váhu priradili obavám o pretrvávajúci prebytok ropy na svetových trhoch v dôsledku súperenia USA a Saudskej Arábie o trhový podiel. Konsenzus predpokladá pre dnešné zverejnenie pokles zásob ropy v USA tretí týždeň v rade, no minulý týždeň reportované údaje odhalili rastúcu americkú produkciu. Podľa odhadu zverejneného včera po zavretí trhov American Petroleum Institute zásoby v minulom týždni poklesli až o 5,2 mil. barelov, kým očakávania pre oficiálne číslo stoja na poklese o 730 tis. barelov.

Americké akcie nevedeli nájsť v priebehu dňa jasný trend a obchodovali sa okolo nuly, ktorú viackrát v priebehu dňa prerazili oboma smermi. Objemy zostávajú veľmi nízke a dokonca prebiehajúci týždeň zatiaľ vyzerá byť najslabším v tomto roku. Silný dolár a výhľad možného skoršieho zvýšenia úrokových sadzieb demotivoval akciových investorov od nákupov.

Ranné zisky otočili i americké dlhopisy. V úvode dňa nasledovali európskych partnerov k profitom, no zverejnenie silných začatých stavieb a stavebných povolení viedlo k obratu na dlhopisovom trhu. Dôvodom predajov môžu byť aj početné emisie dlhu v korporátnej sfére, kde za prvé dva dni týždňa spoločnosti umiestnili nový dlh v objeme 36 mld. dolárov.

Dnešný deň zostane určite zaujímavým. Hlavnou udalosťou bude zverejnenie zápisnice FEDu z ostatného zasadania. Stále hľadáme odpoveď na otázku, kedy bude prvé zvýšenie sadzieb. Preto nás v prvom rade bude zaujímať diskusia o aktuálnej ekonomickej slabosti. Konkrétne či ju väčšina členov menovej komisie vidí ako dôsledok prechodných faktorov, alebo či začína mať charakter aj štrukturálnych problémov. Zasadanie sa však konalo ešte pred sériou slabších dát zverejnených v uplynulých týždňoch.

Inak je kalendár prázdnejší. Dáta zverejňuje primárne Európa, a to nemeckú producentskú infláciu, stavebnú produkciu eurozóny a španielsku obchodnú bilanciu.

Ázijské parkety sa väčšinou obchodujú zelené nasledujúc silné európske zisky zo včera. Japonské indexy profitujú z vyššieho dnes zverejneného rastu HDP v prvom kvartáli a slabšieho jenu. Čínske akcie druhý deň ťahajú technologické firmy. Európske trhy nezdieľajú ďalej tento optimizmus a obchodujú sa v miernych stratách.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 127,83 -0,06%
 Stoxx 600 404,78 +1,68%
 Euro/dollar 1,1150 -1,46%
 Zlato 1 207,75 -1,45%
 Ropa WTI 57,26 -3,65%