Čína zavádza prísnejšie pravidlá pre kryptomeny, bitcoin sa prepadol o viac ako 10 %.
- Nukleárny víkend v severnej časti Kórejského polostrova zneisťuje investorov a zamestnáva politikov.
- Čínski regulátori zakázali nové projekty využívajúce financovanie prostredníctvom kryptomien.
- Brexit zostáva na mŕtvom bode, na konci septembra premiérka Mayová plánuje prelomový prejav.
Víkendové jadrové skúšky v Severnej Kórey zmenili priority svetových politikov. Prezident Trump prisľúbil podporu Južnej Kórey vo výške miliárd dolárov, ktoré sa majú investovať do nových zbraňových systémov. Hľadajú sa tiež možnosti ako ešte viac obmedziť obchodovanie so Severnou Kóreou. Pohľady trhu sa opierajú na Rusko a Čínu, ktoré majú jediní reálny vplyv na Severnú Kóreu najmä prostredníctvom vzájomného obchodu a dodávok energií. Ázijské akciové indexy zažívajú v tejto súvislosti ťažké časy, naopak zo situácie ťažia bezpečné útočiská – zlato, švajčiarsky frank a japonský jen.
Virtuálne meny zažili čierny pondelok potom, ako Čína vyhlásila za nelegálny spôsob získavania kapitálu prostredníctvom digitálnych mien. Očakáva sa, že v najbližšom období budú nasledovať ďalšie opatrenia upravujúce použitie virtuálnych mien. Týka sa to predovšetkým druhej najpoužívanejšej meny Ethereum, ktorá poklesla o viac ako 20 %, čím potiahla nadol aj bitcoin a ostatné kryptomeny.
Rokovania o Brexite uviazli na mŕtvom bode, preto premiérka Theresa Mayová plánuje 21.septembra predniesť prelomový prejav. Mala by priniesť nový pohľad a smerovanie rokovaní Brexitu. Britská opozícia a tiež škótski a írski nacionalisti tlačia na vládu, rovnako ako európski vyjednávači. Očakáva sa preto zmierlivejší tón zo strany britskej vlády. Libra stále oslabuje a ostáva nad úrovňou 0,9 za euro, akciový index sa drží však drží v blízkosti historickým maxím.