Chcem investovať
Prudké oslabenie dolára zamávalo všetkými trhmi
30. 04. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Streda bola veľmi rušným dňom na všetkých frontoch finančných trhov a na všetkých aktívach. Prím zohrali forexové trhy, kľúčové americké dáta a vyhlásenie po pravidelnom zasadaní americkej centrálnej banky FED. Dolár zaznamenal veľké straty, čo zasiahlo i iné trhy.

Európske dopoludnie bolo ešte pokojné bez významnejšieho vplyvu prichádzajúcich správ. Výsledková sezóna na starom kontinente postupovala zmiešane a nedokázala akciám určiť jasný trend – niektoré reporty investorov nadchli, iné sklamali.

Výraznejšie pohyby od rána zaznamenávali len dlhopisy. Tie sa plošne naprieč Európou obchodovali v silných stratách. Za výpredajmi stojí vyberanie ziskov, rastúce inflačné očakávania a viaceré negatívne vyjadrenia analytikov. Ešte pár dní dozadu sa viac ako polovica emisií krajín eurozóny obchodovala so záporným výnosom. Na trhu sa neustále špekuluje aj o možnom predčasnom ukončení alebo znížení kvantitatívneho uvoľňovania ECB.

Európske dáta pozvoľne naznačujú pokračujúce zlepšovanie ekonomiky. Nemecká inflácia podľa odhadu vzrástla v apríli na 0,4% z 0,3%, španielsky maloobchodný predaj medziročne poskočil o 3,7% a blízko 4-ročných maxím zotrváva dôvera v ekonomike podľa Európskej komisie. ECB reportovala prvý rast úverov súkromnej sfére od prepuknutia dlhovej krízy v roku 2011.

Optimizmus ohľadom Grécka opäť narástol, i keď tamojšie aktíva stratili. Premiér Tsipras vyhlásil, že by chcel uzavrieť dohodu najneskôr do 9. mája a európski úradníci potvrdili reálnosť tohto termínu. ECB zvýšila financovanie gréckym bankám a vláda v Aténach uvažuje o predaji väčšinových podielov v dvoch prístavoch na získanie prostriedkov pre financovanie najbližšieho chodu krajiny. Ide o ďalšie potvrdenie obratu kurzu nového gréckeho vedenia.

Volatilita sa na trhoch zvýšila so zverejnením rastu americkej ekonomiky v prvom kvartáli. Očakávania predpokladali slabý rast, no skutočnosť zaostala ešte aj za nimi. Americké HDP zaznamenalo v predchádzajúcom štvrťroku minimálny rast v anualizovanej miere 0,2% (očakávaný 1%).

Na tieto správy pred večerným vyhlásením FEDu prudšie zareagoval dolár veľkým výpredajom voči všetkým menám. Euro voči zelenej bankovke posilnilo najviac za ostatných šesť týždňov a siahlo na najvyššie úrovne od začiatku marca. Vplyv malo i znižovanie rizík ohľadom Grécka. Slabý rast americkej ekonomiky viedol k nárastu očakávaní posunutia prvého zvýšenia sadzieb v USA, čo by mohlo ďalej oslabovať dolár.

Jeho obeťou sa stali európske akcie, hlavne exportérov, ktorých ceny doposiaľ profitovali z masívnej dolárovej rely. Euro sa tak stalo výborným ospravedlnením vyberania ziskov z európskych akcií po ich predchádzajúcom silnom raste od začiatku roka. Indexy na starom kontinente padli na takmer dvojmesačné minimá a nemecký DAX zaznamenal najväčší denný prepad od marca minulého roka.

Americkí akcioví investori nevedeli zaujať jasný postoj. Parkety v New Yorku otvárali v červených číslach, straty v priebehu obchodovania ešte prehĺbili, no pred FEDom ich zmazávali. Výsledková sezóna ani za Atlantikom nedokázala indexy zásadnejšie ovplyvniť. Boli sme svedkami zverejnení lepších čísel, na ktoré akcie reagovali pozitívne (GoPro, Praxair, Starwood Hotels, Mondelez International, Goodyear alebo Eaton), ale aj väčšími stratami (Wynn Resorts, Garmin, Humana, Kraft Foods, Western Digital, Akamai Technologies, Express Scrpits a i.).

Najočakávanejšia udalosť dňa – zasadanie menovej komisie amerického FEDu nakoniec nebola katalyzátorom a investorov nechala na vážkach. Centrálna banka vo vyhlásení nepriniesla veľa zmien. Popis rastu americkej ekonomiky znížila, no jej slabosť označila za prechodnú a očakáva oživenie ekonomickej expanzie. Záverom zasadania je skutočnosť, že zvýšenie sadzieb môže prísť na ktoromkoľvek nasledujúcom stretnutí centrálnych bankárov a bude závisieť od vývoja ekonomických dát. Utesnenie na júnovom stretnutí tak nemusí byť stále vylúčené, i keď jeho pravdepodobnosť nie je vysoká.

Po zverejnení vyhlásenia neprišla väčšia trhová reakcia. Dolár skorigoval časť strát. Akcie do záveru obchodovania zostali približne tam, kde boli pred vyhlásením. Väčšie straty po FEDe zaknihovalo len zlato na možné skoršie zvýšenie sadzieb.

Ropa včera siahla na nové maximá v tomto roku. Dôvodom bol lepší report zásob ministerstva energetiky v USA. Tie síce narástli 16. týždeň v rade, no zmena bola podstatne nižšia ako očakávania. Navyše v hlavnom zásobníku v Cushingu v Oklahome, kde sa uskladňuje WTI ropa obchodovaná na NYMEXe, zásoby prvýkrát od začiatku roka poklesli. Produkcia ropy zostala prakticky nezmenená. Podporu čiernemu zlatu poskytol i slabnúci dolár.

Štvrtok zostane rušným dňom. Investori budú jednak tráviť včerajšie uzavretie stretnutia centrálnych bankárov v USA. Vplyv bude mať aj posledný deň mesiaca a zajtrajšie voľno na starom kontinente pred bohatým budúcim týždňom. Plný je ekonomický kalendár. V Európe budú zverejnené inflačné čísla, nezamestnanosť, nemecký a francúzsky maloobchod, britská spotrebiteľská dôvera a španielske HDP. ECB zverejní svoj ekonomický buletín. USA obchodníkom ponúknu osobný príjem a spotrebu, vývoj cien podľa spotreby, týždenné žiadosti o podporu a chicagske PMI.

Bohatý je program výsledkovej sezóny. V rámci indexu Stoxx 600 hospodárenie zverejňujú firmy ako Airbus, Lafarge, BASF, Holcim, Nokia, Statoil, BNP Paribas, STMicroelectronics, Air France, Bayer, Linde, Sanofi, Shell, Royal Bank of Scotland, Novo Nordisk, Banco Popular Espanol, Shire, Danske Bank, Swiss Re a iné. V USA ADP, Air Products & Chemicals, ConocoPhillips, Colgate-Palmolive, Celgene, Mosaic, Viacom, Exxon, Phillips 66, Western Union, Gilead Sciences, Eastman Chemical, AIG, First Solar, Visa a i.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 106,85 -0,37%
 Stoxx 600 397,30 -2,21%
 Euro/dollar 1,1128 +1,34%
 Zlato 1 204,65 -0,62%
 Ropa WTI 58,58 +2,66%