Najväčšiu pozornosť investorov v uplynulých dvoch týždňoch získala primárna emisia akcií technologickej spoločnosti Snap, ktorá prevádzkuje populárnu aplikáciu Snapchat. Išlo o najväčší vstup spoločnosti na burzu od emisie akcií čínskeho internetového predajcu Alibaba Group a zároveň najväčšie IPO technologickej spoločnosti v USA od vstupu Facebooku na americké parkety.
Akcie spoločnosti zaznamenali v prvý obchodný deň nárast o 44 % nad stanovenú upisovaciu hodnotu. V ďalší deň pridali viac ako 10 %. Trhová hodnota spoločnosti tak aktuálne dosahuje 24 mld. USD. Rizikom však zostávajú pochybnosti o dlhodobom udržateľnom raste spoločnosti, ktorej nové finančné prostriedky zatiaľ nepochádzajú z obchodného modelu, ale z emisie akcií. V uplynulom roku vykázala záporný cash-flow v objeme 678 mil. USD.
Trump skúpy na detaily
Pozornosť investorov v USA sa upriamila na prvý prejav Donalda Trumpa pred Kongresom. Trhy očakávali detaily ohľadom budúcich krokov novej administratívy, najmä „fenomenálnej“ daňovej reformy. Cieľom zníženia korporátnej dane je zvýšenie konkurencieschopnosti amerických spoločností, čo bude vytvárať tlak na zvyšovanie miezd a povedie k zlepšeniu ekonomického postavenia strednej triedy. Prejav bol bohatý na sľuby avšak chudobný na konkrétne detaily, ako tieto plány pretaviť do reality s ohľadom na nie príliš veľkú záťaž už aj tak napätého rozpočtu.
Akciovým býkom to však stačilo a hlavným indexom pomohli k novým rekordom. Akciový index Dow Jones Industrial Average posunul zatvárací rekord 12 obchodných dní v rade a prekonal historickú hranicu 21 000 bodov. Investori však začínajú byť opatrnejší. Dôvodom sú vyjadrenia členov tímu D. Trumpa, ktorí naznačujú, že predstavenie avizovaných opatrení na podporu ekonomiky USA bude trvať dlhšie než sa očakávalo.
Európske akcie sa vezú na vlne PMI
Optimizmus z akciových parketov v USA sa preniesol aj na starý kontinent. Britský akciový index FTSE 100 posunul historické maximum, nemecký DAX je od neho vzdialený necelých 300 bodov a francúzsky CAC sa obchoduje najvyššie od októbra 2015.
K rastu im pomohli aj lepšie výsledky predstihového ukazovateľa kompozitného indexu PMI (zahŕňa aktivitu v priemysle a v službách), ktorý vzrástol najvyššie za posledných 14 mesiacov. K pozitívnej situácii v eurozóne prispieva najmä zlepšujúca sa situácia na trhu práce a slabšie euro v dôsledku uvoľnenej menovej politiky ECB, ktorá začína prinášať želané ovocie aj v raste spotrebiteľských cien.
Prvý odhad februárovej inflácie eurozóny naznačil, že spotrebiteľské ceny prekonali prvý krát po štyroch rokoch cieľ ECB. Jadrový index – očistený o volatilné zložky spotrebného koša – však zostáva aj naďalej nízky (0,9 %), čo centrálnu banku eurozóny pravdepodobne neprinúti premýšľať o predčasnom ukončení programu kvantitatívneho uvoľňovania.
Dolár rastie v očakávaní úpravy sadzieb
Na dlhopisovom trhu sa po francúzskych dostali pod tlak aj nemecké dlhopisy, ktoré sú považované za najbezpečnejšie v tejto triede aktív. Dôvodom je neistota kvôli výsledkom francúzskych prezidentských volieb, ktorá zvýšila dopyt po nemeckých dlhopisoch, avšak na úkor ich výnosov. Výnosy nemeckých dvojročných dlhopisov poklesli na rekordné minimum – 0,92 %.
Hodnota amerického dolára na devízovom trhu oproti košu najvýznamnejších mien vzrástla v dôsledku očakávaného zvýšenia úrokových sadzieb FED-om na najvyššie od začiatku roka. Výraznejší prepad oproti väčšine menových párov naopak zaznamenala britská libra kvôli špekuláciám o hrozbe ďalšieho referenda o nezávislosti Škótska od Veľkej Británie.
Ropa pokračuje v bočnom trende, zlato ťaží z politickej neistoty
Cena ropy WTI sa od začiatku roka takmer nezmenila a v dôsledku protichodných faktorov sa pohybuje v úzkom bočnom trende. Výrazným stimulom rastu cien je dodržiavanie dohody OPEC-u o znížení produkcie tejto komodity, ktorú podľa agentúry Reuters krajiny ropného kartelu dodržiavajú na 94 %. Rusko, ako najväčší ropný producent mimo zoskupenia OPEC, však dohodu plní len na 30 %, čím Saudskú Arábiu vystriedalo v pozícii najväčšieho svetového producenta ropy. Pozitívnemu sentimentu na ropnom trhu nenahráva ani zvyšujúca sa produkcia amerických producentov a vývoj ropných zásob, ktoré rastú ôsmy týždeň v rade.
Zlato – ako bezpečný prístav, aj napriek silnejšej hodnote amerického dolára a očakávaného zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou – sa obchoduje (v dôsledku zvýšených politických rizík na oboch stranách Atlantiku) najvyššie od novembra 2015.
Pozornosť investorov sa sústredí na FED
Prichádzajúce ekonomické dáta z Európy, USA a Ázie vykazujú od začiatku roka veľmi dobré výsledky. Investori zostávajú optimistickí, z čoho ťažia najmä rizikovejšie aktíva akými sú akcie. Rizikom však zostáva kulminujúce politické napätie, a to na oboch stranách Atlantiku. V Európe ide o nadchádzajúce voľby v kľúčových ekonomikách a v USA o nové kroky americkej administratívy.
Finančné trhy sa sústreďujú aj na najbližšie marcové zasadnutie americkej centrálnej banky. Viacerí centrálni bankári FED-u, vrátane jej šéfky Yellenovej, avizovali, že argumenty na úpravu úrokových sadzieb sú, vzhľadom na prichádzajúce dáta z ekonomiky, oveľa presvedčivejšie. Aj napriek tomu, že načasovanie zvýšenia dolárového úročenia nenaznačili, pravdepodobnosť takéhoto kroku na marcovom zasadnutí vzrástla na 88 %.