Chcem investovať
Rast preferencií zotrvania Británie v EÚ stabilizuje trhy
20. 06. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

V závere minulého týždňa sa rizikové aktíva stabilizovali a dnes prudko profitujú.

  • Británia cez víkend zverejnila prieskumy odhaľujúce malý náskok preferencií zotrvania v EÚ.
  • Už minulý týždeň vražda političky bojujúcej za EÚ stabilizovala trhy, keďže sa predpokladalo, že pomôže táboru „zostať“.
  • Akcie, ropa a iné rizikové aktíva reagujú silným rastom na opadnutie obáv z Brexitu.
  • Naopak bezpečné aktíva ako dlhopisy, zlato, jen a dolár korigujú predchádzajúce zisky a mnohé padajú z historických rekordov.
  • Ropa rastie napriek vyššiemu počtu vrtov v prevádzke tretí týždeň v rade.
  • Investori špekulujú, že FED hodil uterák do ringu a sadzby tak skoro nezdvihne.

Ostatné dva obchodné dni naďalej rezonovali investičným svetom len otázky ohľadom Brexitu a menovej politiky USA. Vývoj trhov zostáva turbulentný a dynamický – situácia sa každú chvíľu prudko mení podľa nových skutočností. O novinky nebola v uplynulých niekoľkých dňoch núdza. Charakter trhov sa minimálne do štvrtka skôr nezmení.

Minulý štvrtok svet prekvapila správa o zastrelení britskej poslankyne Jo Cox, ktorá bola súčasťou kampane za zotrvanie v Európskej únii. Motív vraždy bol politický, vykonaný človekom so sklonmi k nacionalizmu. Väčšina analytikov a politických komentátorov uviedla, že tento čin pomôže táboru bojujúcemu za zotrvanie v hospodárskej únii.

Práve očakávania rastu preferencií nevystúpenia pomohli svetovým trhom v závere minulého týždňa stabilizovať sa. Silnú korekciu predchádzajúcich strát predviedla britská libra a európske akcie. Naopak bezpečné aktíva, húfne kupované v predchádzajúcich týždňoch, začali vo štvrtok pociťovať vyberanie ziskov, ktoré pokračovalo v piatok. Týka sa to najmä bezpečných dlhopisov a mien. Ropa z opadnutia obáv Brexitu profitovala.

Americkí investori sa naďalej venovali aj záverom júnového zasadania centrálnej banky FED. Jej stredajšie vyhlásenie zo stretnutia a následná tlačová konferencia guvernérky Janet Yellenovej boli oproti predchádzajúcemu zasadaniu holubičejšie. Menová komisia sa síce snažila nezmeniť natoľko rétoriku, no s odstupom času investičný svet hodnotí celkový záver ako kapituláciu FEDu. Tieto úvahy boli podporené aj niekoľkými prejavmi centrálnych bankárov. Očakávania zvýšenia sadzieb v tomto roku sa postupne vytrácajú. Reaguje najmä dolár, ktorý dnes slabne už štvrtý deň v rade.

Víkendové prieskumy pred štvrtkovým referendom v Británii naozaj potvrdili predpoklady analytikov. Počet obyvateľov preferujúcich zotrvanie v EÚ predbehol preferencie tábora „opustiť“ v dvoch ostatných prieskumoch. To v pondelok ráno významne podporuje rizikovú chuť, vedie k zatváraniu short pozícií a opúšťaniu bezpečných aktív po minulom týždni budovania očakávaní odchodu Británie.

Ázijské indexy sa všetky obchodujú v zelenom, ťahané japonskými akciami profitujúcimi z prvého oslabenia jenu po šiestich ziskových dňoch. Do prudkých ziskov okamžite po otvorení parketov mieria aj európske akcie. Prírastky sa pol hodinu po spustení obchodovania približujú trom percentám. Dolár slabne, zlato stráca cez percento, podobne padajú aj vládne dlhopisy bezpečných krajín a ropa rastie druhý deň v rade.

Naďalej však upozorňujeme na vývoj v tomto týždni. Kľúčovou udalosťou zostáva referendum o zotrvaní Veľkej Británii v Európskej únii. Do jeho konania krajina zverejní viaceré prieskumy, čiže nálada sa môže kedykoľvek otočiť. Skôr sa prikláňame k názoru, že krajina veľmi tesne zostane v únii, no vylúčiť sa dnes nedá nič vzhľadom na silné a rastúce euroskeptické a nacionalistické nálady v celej Európe.