Chcem investovať
Recept na vyššie výnosy
08. 10. 2019 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

O tom, ako dobre investovať, už bolo napísaných množstvo múdrych kníh a povedaných veľa múdrych poučiek. Investovanie je vo svojej podstate jednoduché. Pri investovaní je najťažšie udržať emócie na uzde, keď trhy výrazne klesajú, ale aj keď rastú. V investovaní neexistujú skratky ani zázračné riešenia. Existuje len disciplína, vytrvalosť a dôkladnosť. A, samozrejme, k investovaniu treba mať ten správny prístup. Jeden z nich vyzerá takto.

Princíp „jadro – satelit“

Podstata tohto prístupu spočíva v tom, že svoju akciovú investíciu rozdelíte na dve časti. Jadrovú, ktorá investuje do globálnych akcií s konzistentnou výkonnosťou, férovými poplatkami a nulovými daňami  – napríklad Across Intelligent Portfolio 100+. Druhú, „satelitnú“ časť, investujete do zaujímavých investičných tém, ktoré sú založené na časom overených investičných myšlienkach alebo na nových, originálnych investičných príležitostiach. Ak pod vplyvom satelitného portfólia zarobí celkové portfólio klienta v dlhodobom horizonte len percento ročne nad výkonnosť globálne diverzifikovaného akciového portfólia, tak pri 100-tisícovej investícii budete mať na účte o 16,5-tisíc viac (v horizonte 10 rokov) a o 58-tisíc viac v dvadsaťročnom horizonte.

Čo dať do satelitu?

Warren Buffett – Berkshire Hathaway

Hoci sme presvedčení, že pri investovaní je mrhaním času a energie hľadanie výnimočných fondových manažérov, Warren Buffett je výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Jeho investičný prístup má vo svete veľa fanúšikov a followerov, no má hlavne nepopierateľné výsledky.
https://www.across.sk/uspesne-investicie-warrena-buffetta-inspiruju-cely-svet/

Luxusný spotrebný tovar – Amundi S&P Global Luxury ETF

Luxusné značky priťahujú pozornosť spotrebiteľov. Nielen tých, ktorí na to majú, ale aj tých, ktorí tak chcú vyzerať. Mať čo i len jednu kabelku s logom LV je snom mnohých dievčat a žien. Marže výrobcov a distribútorov luxusných značiek sú enormné. Niet sa čo diviť, že medzi desiatimi najbohatšími ľuďmi sveta nájdeme dvoch zástupcov luxusného segmentu.
https://www.across.sk/investovanie-do-luxusu-podlahnete-mu-aj-vy/

Spoločnosti, ktoré vstupujú na burzu – First Trust US Equity Opportunities ETF

Aj Apple bola kedysi garážovou firmou. Jedným dychom však treba dodať, že je veľa povolaných, no málo vyvolených. Namiesto hľadania druhého Applu rozumný investor investuje do diverzifikovaného portfólia prostredníctvom indexového fondu.
https://www.across.sk/vstup-na-burzu-zvysuje-prosperitu-firmy-no-nie-vzdy/

Robotika a umelá inteligencia – Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF

Každý majiteľ firmy sníva o zvyšovaní produktivity práce, jej automatizácii a o zefektívnení procesov. S rozvojom informačných technológií sa do centra pozornosti dostáva robotika a umelá inteligencia.
https://www.across.sk/renesancia-robotiky-a-umelej-inteligencie/

Video hry a e-športy – VanEck Vectors Video Gaming and eSports ETF

Dnešné mobily sú viac ako tisícnásobne výkonnejšie než počítače, na ktorých hrala hry generácia deväťdesiatych rokov. Konzoly X-box a Playstation boli vtedy len v hlavách vývojárov. Herný priemysel má našliapnuté k zaujímavým výsledkom.
https://www.across.sk/elektronicke-sporty-valcuju-burzy/

Sen sa stáva skutočnosťou

Do satelitných investícií by ste mali investovať optimálne 20 % z celkových akciových investícií (dynamickí investori aj viac). Ani pri satelitnom portfóliu netreba zabúdať na jeho postupné vytváranie. Ak by ste koncom roka 2006 zainvestovali do globálnych akcií, zarobili by ste, napriek 50-percentému prepadu počas finančnej krízy, v priemere 5,2 % ročne. Ak by ste 20 % z tohto portfólia investovali do spomínaného satelitného portfólia (po 20 % z každej investície), vaše zhodnotenie by stúplo na 6,2 %. Volatilita takého portfólia sa však zvýšila z 15,6 % na 15,9 % ročne. No a to je presne to, o čom sme na začiatku tohto článku snívali.

Autor: