Rely z uplynulých dní včera stratila mierne dych. Akcie v priebehu dňa nemali jasný trend a pohybovali sa v širšom pásme. Presvedčenie investorov už vôbec nebolo natoľko jednoznačné ako doposiaľ. Napriek strate momenta však indexy zaknihovali celkom slušné zisky, opäť ťahané porazenými sektormi z ostatného roka. Naďalej preto rast pripisujeme hlavne odvíjaniu dlhodobých pozícií vyplývajúcich z očakávaní zvyšovania sadzieb v USA, teda zatváraniu short pozícií v odvetviach ako producenti komodít a materiálov, energetika, priemysel a biotechnológie.
Všeobecne však naďalej dostávame množstvo signálov o stupňujúcom sa spomaľovaní svetovej ekonomiky. Včera bol takýmto dôkazom výrazný prepad vývozu i dovozu Taiwanu na úrovni -14,6%, resp. -24,4% medziročne. Podobne slabšie dáta obchodu reportovalo Francúzsko, kde obe zložky poklesli v auguste okolo 3%. Výraznejšie poklesy oproti očakávaniam zaznamenala i priemyselná produkcia v Nemecku a Španielsku.
Negatívny efekt spomalenia rozvíjajúcich sa ekonomík na čele s Čínou na nemeckú ekonomiku dnes potvrdzuje už tretí údaj v rade. Po utorkových továrenských objednávkach, včerajšom priemysle dnes výrazne sklamáva obchodná bilancia. V auguste prepadol nemecký export o 5,2% a import o 3,1%. V Ázii dnes zaostávali japonské dáta. Proti očakávaniam medziročne poklesli objednávky strojov a horšie boli i dáta ekonomickej dôvery poukazujúce na návrat recesie. Podobne Bank of Japan znížila v mesačnom ekonomickom reporte výhľad priemyselnej produkcie. Jediným svetlým momentom makrokalendára týchto dní bol včera zverejnený nárast počtu poskytnutých hypoték v USA v minulom týždni o viac ako 25%.
Investori vo včerajšom obchodovaní reflektovali hlavne vývoj ropy a individuálne korporátne správy. Spomínali sme výborný ziskový výhľad Samsungu. Princ Alwaleed navýšil podiel v spoločnosti Twitter na viac ako 5%. Výrobca piva SABMiller opäť odmietol zvýšenú ponuku na prevzatie od konkurenta Anheuser-Busch InBev. Spoločnosť Adobe Systems výraznejšie redukovala výhľad, na čo stratila viac ako 5%. Podobne slabšie čísla reportovalo i Monsanto, ktoré síce potvrdilo odhad budúcich výsledkov, no pristúpilo k prepúšťaniu a predaju nestrategických aktív. YUM! Brands po nočnom reporte hospodárenia stratil 19% a bol najhoršou akciou indexu S&P 500. Jedinú svetlú výnimku na poli zverejňovania výsledkov predstavovala spoločnosť Constellation Brands, ktorá prekonala očakávania (producent piva, vína a alkoholických nápojov napr. Corona). Deutsche Bank ohlásila stratu viac ako 6 mld. eur v treťom kvartáli v dôsledku budovania väčších rezerv na naplnenie požadovanej kapitálovej primeranosti a na urovnanie sporov, napr. škandálu s manipulovaním úrokových sadzieb Libor).
Ropa sa v úvode stredy obchodovala v slušných ziskoch podporená viacerými pozitívnymi správami. No Energetická informačná administratíva USA nakoniec reportovala vyšší rast zásob v minulom týždni v prípade samotnej ropy i benzínu. Rovnako narástla i produkcia čierneho zlata. Následne ropa stratila všetky zisky a uzatvárala v strate 1,5% (americká WTI). Zverejnenie stavu zásob stiahlo i akciové indexy, ktoré sa na chvíľu pozreli do červených čísel.
Dnes sa po týždni otvorili čínske vnútrozemské trhy. Deň uzatvárajú v ziskoch okolo 3%, čo je však miernym sklamaním s ohľadom na vývoj čínskych akcií obchodovaných v Hong Kongu, kde ich index počas osláv vzniku republiky narástol viac ako 10%. Slabšie ekonomické dáta a silnejší jen stiahli japonské akcie do červených čísel. Ázia sa tak na konci obchoduje zmiešane. Dve hodiny po otvorení sú európske trhy mierne červené. Euro sa voči doláru nachádza v ziskoch. Darí sa dlhopisom a komodity nateraz hľadajú jasnejší smer.
Obchodovaniu by dnes mali dominovať centrálne banky. ECB i FED zverejnia zápisnice z ostatných zasadaní. V prípade ECB investori budú hľadať náznaky rozšírenia kvantitatívneho uvoľňovania. Poobede má prejav člen Výkonnej rady ECB a jej hlavný ekonóm Peter Praet. Zápisnica FEDu bude podľa nášho názoru ešte jastrabia a odhalí značnú ochotu menovej komisie zvýšiť sadzby, čo môže mať negatívny vplyv na trhy. Treba si však uvedomiť, že ostatné zasadanie prebehlo ešte pred minulotýždňovým zverejnením slabej zamestnanosti. Za pozornosť stoja i prejavy viacerých členov FEDu. Vyzdvihujeme hlavne centristu Jamesa Bullarda, ktorý ale nie je momentálne hlasujúcim členom. Sekundovať mu budú Narayana Kocherlakota, ktorý je známou holubicou a John Williams, ktorý v ostatných týždňoch poskytol množstvo vyjadrení, čiže druhí dvaja menovaní by nemali prekvapiť.
V Peru začína výročná schôdza Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, odkiaľ budeme naďalej počúvať množstvo vyjadrení. Tie asi nebudú príliš optimistické. Práve MMF v ostaných dňoch pomerne hlasno bije na poplach ohľadom ekonomického výhľadu. Prepad komodít sa na trhoch prejavuje plnou silou. Ekonómovia sa opäť mýlili, ako sme od začiatku roka upozorňovali, keď vítali nižšie ceny komodít ako stimul pre ekonomický rast, keďže predpokladali vyššiu spotrebu iných artiklov v dôsledku úspor spotrebiteľov. Žiaľ, 30% svetových kapitálových výdavkov dnes pochádza práve z energetiky a produkcie komodít. Ropné spoločnosti znížili investície o 12% a komoditné o 30%, čo by v sumáre mohlo zobrať až percento zo svetového HDP.
Snemovňa reprezentantov by si dnes mal zvoliť svojho hovorcu. Väčšinu v nej majú Republikáni, čiže tí si volia svojho šéfa. Dnes po zavretí trhov oficiálne odštartuje výsledková sezóna reportom hlinikárne Alcoa.