Chcem investovať
Renesancia robotiky a umelej inteligencie
24. 10. 2017 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

Zvyšovanie produktivity práce, automatizácia a zefektívnenie procesov sú v centre pozornosti väčšiny svetových vlád. Profituje z toho sektor robotiky a umelej inteligencie. Do roku 2020 vzrastú výdavky na robotiku na 188 miliárd USD ročne, čo je viac ako dvojnásobok súčasného objemu. Do nových projektov sa zapájajú najväčšie svetové ekonomiky.

Veľmoci sa orientujú na robotizáciu

Japonská vláda navrhuje zapojiť robotizáciu do národného rastového plánu, Európska komisia pripravila na tento účel niekoľkomiliardový rozpočet a zriadila špecializované orgány. Prezident Trump – dlhodobo kritizujúci vývoz pracovných miest do zahraničia – svojím prístupom nepriamo podporuje robotizáciu a automatizáciu v USA. Čína ohlásila v priebehu najbližších troch rokov masívny nárast investícií do nových technológií. Ázijský gigant pritom v ostatnom čase publikuje neporovnateľne viac informatívnych výskumov než americkí vedci. Neprekvapí preto, že tri štvrtiny všetkých robotov sa predávajú v piatich krajinách – v  Číne, Južnej Kórey, Japonsku, USA a Nemecku. Veľká zmena v robotike nastala v poslednom období s tzv. co-robotmi, čo sú roboty navrhnuté na spoluprácu s ľuďmi. Ide o dostupnejšiu, ľahko adaptovateľnú a ovládateľnú formu robotov. Ich cieľovým segmentom sa stávajú malé a stredné firmy. Očakáva sa, že ,,kolaboratívna“ robotika vzrastie v rokoch 2015 až 2020 až desaťnásobne.

Aj stroje sa dokážu učiť

Novým trendom v segmente umelej inteligencie (Artificial Intelligence) môže byť tzv. reinforcement learning, čo je proces, ktorým sa stroj učí formou pokusov a omylov, namiesto priameho programovania. Využitie umelej inteligencie možno očakávať takmer v každom sektore a prispôsobuje sa mu aj predpokladaný rozsah investícií. Zo 644 miliónov USD v minulom roku, by sa mal zvýšiť objem investícií do umelej inteligencie až na 36,8 miliardy USD do roku 2025. Spoločnosti, akou je napríklad Facebook, investujú do technológií na rozpoznávanie textového kontextu a tvárí. V automobilovom priemysle sa bude umelá inteligencia využívať v samoriadiacich automobiloch.

Ako investovať do robotiky?

Raketovým rastom – vyše 50 % – sa môže tento rok pochváliť indexový fond Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF (BOTZ), ktorý plne replikuje špecializovaný index IBOTZ obchodovaný na americkej burze NASDAQ. Fond zahŕňa kótované akcie 29 spoločností so zameraním na priemyselné aj nepriemyselné roboty, automatizáciu, umelú inteligenciu a bezpilotné automobily. Všetky akcie, ktoré sú súčasťou indexového fondu, sú obchodované na trhoch rozvinutých štátoch, pričom 50 % týchto spoločností je z Japonska, 30 % zo Spojených štátov a zvyšok z ostatných rozvinutých štátov. Indexový fond BOTZ bol vytvorený v septembri minulého roka a objem jeho majetku dosiahol za necelý rok viac ako 800 miliónov dolárov. Okrem najlepšej výkonnosti spomedzi všetkých fondov, ktoré sú rovnako zamerané, zaťažuje BOTZ investorov najnižšími nákladmi.

Bližšie informácie o možnosti investovať do finančných nástrojov, zameraných na robotiku, automatizáciu a umelú inteligenciu, poskytnú investiční konzultanti Acrossu.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.