Chcem investovať
Riziko vyšších úrokov a gréckeho exitu stále tlačí na akcie
10. 06. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Svetové trhy vstúpili do nového týždňa negatívne naladené. Víkend nepriniesol novinky v gréckej otázke a neistota pokračuje i ohľadom načasovania prvého možného zvýšenia sadzieb v USA, a tak investori volili opatrnosť a pokračovali vo výbere prostriedkov z rizikových aktív.

Európske akcie od úvodu obchodovania zamierili do červených čísel. Dôvodom zostávajú grécke mračná nad eurozónou a stále vysoké riziko jeho odchodu. Včera sa na trhoch objavili špekulácie o možnom predĺžení programu ostatnej pomoci o ďalších deväť mesiacov do marca roka 2016, čím by si obe strany kúpili čas na hlbšie vyjednávanie. Správy zatiaľ neboli potvrdené, no nie sú prvými v ostatných týždňoch, ktoré naznačujú krátkodobé prelomenie patovej situácie a vyhnutie sa bankrotu odložením problému na neskôr.

Euro však paradoxne v tomto prostredí dokázalo rásť a zmazalo všetky straty voči doláru nazbierané v piatok po zverejnení dát trhu práce. Jeho posilneniu pomáhali opäť mierne rastúce výnosy na európskom dlhu a slušné ekonomické dáta zo starého kontinentu. Tým dominovali najmä nemecká priemyselná produkcia a obchodná bilancia, ktoré v oboch prípadoch prekonali rastom očakávania a naznačili, že by sa najväčšia ekonomika eurozóny mohla vymaňovať z vágnej periódy uplynulých mesiacov.

Dolár ešte v priebehu dňa zostrelila správa zo summitu krajín G7, podľa ktorej sa prezident USA Barrack Obama vyjadril, že sila doláru môže byť problémom. Napriek viacnásobnému popretiu slov dolár pokračoval v začatom oslabovaní.

Silnejúce euro a vyššie úročenie na trhoch tak tiež uberali paru z akcií. Paneurópsky index Stoxx 600 zaknihoval štvrtý deň poklesov v rade, čo je najdlhšia séria v tomto roku. Tá ho už dostala na viac ako trojmesačné minimum. Nemecký akciový index DAX včera vstúpil do pásma korekcie, kedy od tohtoročných maxím poklesol už o viac ako 10%.

USA neponúkli žiadne významnejšie správy, a tak v dni s menšími zobchodovanými objemami naďalej rezonovali obavy pred možným zvýšením úrokov FEDu už v septembri a samozrejme nekončiaca grécka sága. Americké aktíva nasledovali európske. Akcie do strát a dlhopisy do ziskov. Index Dow Jones Industrials včera vymazal posledné tohtoročné zisky a S&P 500 ich skresal na necelé percento.

V tomto prostredí mierne profitovali len kovy. Na slabší dolár si pripísalo zisky zlato i striebro. Ropa však opäť poklesla. Dôvodom je zverejnenie čínskej obchodnej bilancie, ktorá odhalila pokles dovozu ropy v máji o 11% oproti predchádzajúcemu roku. Rovnako sa energetické trhy začínajú sústrediť na blížiace sa opätovné rozhovory o jadrovom programe Iránu, ktoré by mohli viesť k zrušeniu embarga na krajinu a zvýšiť tak ponuku ropy.

Negatívny deň zaznamenali i rozvíjajúce sa trhy. Tie v ostatných týždňoch nasledovali vyspelé trhy a hlavne negatívne reagujú na výhľad vyšších sadzieb v USA spojených s prípadným silnejším dolárom. Včera ich však sťahovali turecké aktíva. Vládnuca strana prezidenta Erdogana po 13 rokoch nezískala väčšinu v parlamente, čo vyvolalo obavy investorov o budúcu politickú stabilitu krajiny. Turecká líra stratila voči doláru viac ako 3% a istanbulské indexy okolo 5%.

Dnes sa zatiaľ nálada v Ázii, ani Európe nezlepšuje. Väčšina východných indexov uzatvára deň v stratách nasledujúc včerajší vývoj vyspelých trhov. Čína zverejnila slabšie májové inflačné čísla. Ceny na výstupe od producentov stále prudko klesajú (medziročne o 4,6%) a spotrebiteľská inflácia spomalila na 1,2% z 1,5%. Stále tak zreteľnejšie efekty rozširujúcich sa menových i fiškálnych stimulov chýbajú. Japonské akcie klesajú na výrazne silnejší jen po včerajších správach o vyjadrení prezidenta Obamu.

V červenom sa obchodujú i európske akcie zaznamenávajúce piaty deň strát v rade. A to napriek stabilnému euru i dlhopisom. Do väčších profitov mieria komodity.

Dnes nás čakajú viaceré prejavy politikov a ekonómov. Nemecká Bundesbanka na čele s Jensom Weidmannom hostí prezidenta Svetovej banky Jim Yong Kima. Pred mikrofóny by sa mali dostať i nemecká kancelárka Merkelová, minister financií Schaeuble a šéf inštitútu Ifo Sinn. Britský parlament má dnes na programe druhé čítanie zákona o referende k zotrvaniu v EÚ. Investorskú konferenciu s významnými rečníkmi v sektore financií organizuje banka Morgan Stanley a banka Goldman Sachs konferenciu odvetvia zdravotníctva. Americké ministerstvo energetiky by malo dnes vydať krátkodobý výhľad pre energetické trhy.

Na poli dát USA zverejňujú dôveru malých spoločností, veľkoobchodný predaj a zásoby a vývoj počtu novootvorených pozícií a iné detaily pracovného trhu. Eurozóna dnes ponúka prvú revíziu prvokvartálneho HDP, Británia obchodnú bilanciu, Holandsko dáta priemyslu a Španielsko realitného trhu.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 079,28 -0,65%
 Stoxx 600 385,39 -0,93%
 Euro/dollar 1,1291 +1,59%
 Zlato 1 174,07 +0,18%
 Ropa WTI 58,14 -1,67%