Chcem investovať
Ropa atakuje 5 mesačné minimum
05. 05. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

V nedeľu spoznáme budúceho francúzskeho prezidenta.

  • Cena čierneho zlata klesla pod 45 USD za barel po prvýkrát od novembra 2015.
  • Väčšina akciových trhov v pluse, dnes budú netrpezlivo vyzerať správu o zamestnanosti v USA.
  • Komodity sa dostávajú do výraznej defenzívy – kapitulujú na všetkých frontoch.
  • Euro prežíva priaznivé obdobie, optimizmus sa presúva do Európy.
  • Víkend sa ponesie v znamení voľby francúzskeho prezidenta – finančné trhy sú v pozore.

Potom ako sa krajiny OPEC v novembri 2015 dohodli na 6 mesačnom znížení svojej produkcie, cena ropy sa pohybovala v pokojných vodách okolo 50 USD za barel. USA spolu s Kanadou však intenzívne pracujú na zvyšovaní svojej produkcie. Vedie to k prebytku suroviny na trhu a tým aj k poklesu jej ceny. Len za tento týždeň americká ropa WTI oslabila takmer o 10 %, od polovice apríla dokonca o 20 %. OPEC sa stretáva 25.mája vo Viedni a s najväčšou pravdepodobnosťou predĺži svoju dohodu o ďalší polrok. Silnou stále zostáva úroveň 42 USD za barel.

Správou dnešného dňa bude stav zamestnanosti v USA. Očakáva sa rast nových pracovných miest o 190 tisíc, odchýlka od tohto stavu bude mať výrazný dopad na náladu finančných trhov. Optimizmus vládne najmä v dôsledku stavu spotreby v USA, ktorá je najlepšia za ostatných 10 rokov a začiatku sezónnych prác.

Prebiehajúci víkend nepraje komoditám – ropa klesá vzhľadom na rastúcu produkciu v USA, železná ruda aj meď smerujú nadol v dôsledku obáv o stav čínskej ekonomiky, poľnohospodárske produkty padajú potom ako sezóna hurikánov spôsobila menšie ako očakávané škody a zlato smeruje na juh kvôli znižujúcim sa politickým rizikám v Európe a jastrabiemu postoju Fedu. Každá zo spomínaných komodít má svoj vlastný príbeh, nie je medzi nimi silnejšia korelácia. Obrat v každej z nich môže nastať nezávisle a s veľkou dynamikou vo veľmi krátkom čase.

Euro zažíva dobré mesiace, ako v apríli, tak i v máji rastie. Blíži sa k úrovni 1,10 EUR za USD, keď ešte v priebehu apríla sme boli na 1,06 EUR/USD. Deje sa tak predovšetkým vplyvom pozitívnych správ – najprv pre euro pozitívne voľby v Holandsku, potom sa k optimizmu pridalo Francúzsko. Centrálne banky v USA i v eurozóne konajú v súlade s očakávaním a obmedzujú kvantitatívne uvoľňovanie.

Pokiaľ Emmanuel Macron zvíťazí v nedeľňajších prezidentských voľbách, môže to byť spúšťačom pre rast akcií francúzskych spoločností, predovšetkým bánk. Rizikové spready na francúzske dlhopisy klesajú na tohtoročné minimá. Faktom zostáva, že spoločnosť je rozpoltená a pamätajúc na referendum o Brexite a voľbu amerického prezidenta, nič nie je rozhodnuté pokiaľ nie je vhodený posledný volebný lístok.