Chcem investovať
Ropa prerušila 7 dní trvajúci rast
23. 08. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Akciové indexy opäť zaznamenali minimálne zmeny.

  • Ropa výraznejšie korigovala z 8-týždňových maxím po náraste počte vrtov hľadajúcich ropu v USA a spochybnení zmrazenia produkcie OPECu analytkmi.
  • Výborný prejav cez víkend poskytol Stanley Fisher, viceprezident amerického FEDu.
  • Očakávania zvýšenia sadzieb mierne po ňom narástli.
  • Trhmi mierne hýbali korporátne správy a akvizičná aktivita.
  • Inak sa na letnom charaktere nič nemení – objemy a pohyby sú nízke.

Nálada na svetových finančných trhoch zostáva pokojná. Akciové indexy na oboch brehoch Atlantiku zaznamenali minimálne zmeny do 0,2 %. Volatilita tak zostáva naďalej veľmi nízka a denné zobchodované objemy hlboko pod dennými priemermi za uplynulý rok. Index S&P 500 zaznamenal 30. deň pohybu menšieho ako percento. Naposledy zažil takúto šnúru v roku 2014.

Investori sa aktuálne sústredia hlavne na menovú politiku kľúčových centrálnych bánk. Dnes by mal mať prejav šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda, ktorý môže poskytnúť indície budúcich opatrení menovej autority. Konsenzus všeobecne nevylučuje ďalšie rozšírenie stimulov v Krajine vychádzajúceho slnka, no priestor a potenciálny efekt dodatočných opatrení je minimálny po doterajšej bezprecedentnej podpore ekonomiky a trhov, ktorá je v porovnaní s ekonomikou najväčšia vo svete.

V piatok sa začne známe sympózium centrálnych bankárov v americkom meste Jackson Hole, ktoré zvykne bývať využívané na hlbšie poodhalenie plánov centrálnych bánk a ich výhľadu ekonomiky, či samotnej menovej politiky. Aj tento rok sa pomerne veľa očakáva od prejavu šéfky FEDu Janet Yellenovej. Viacerí komentátori a analytici predpokladajú, že guvernérka bude nasledovať svojich kolegov z uplynulých týždňov a naznačí intencie zvýšiť sadzby do konca roka.

Cez víkend sa v tomto duchu vo veľmi solídnom prejave vyjadrila dvojka americkej centrálnej banky Stanley Fisher. Ten uviedol, že ekonomika sa približuje cieľom FEDu na poli zamestnanosti i inflácie. Podľa jeho slov je vhodný čas na ďalšie utesnenie politiky. Otáľanie vedie k podstupovaniu nadmerného rizika investormi a extrémnemu oceneniu aktív. Tu sa dá s ním iba súhlasiť. Na zmiernenie jastrabích slov sa následne venoval i súčasným negatívnym dlhodobým trendom v hospodárstve ako niekoľko dekád klesajúcej produktivite práce apod.

V reakcii na jeho víkendový prejav očakávania zvýšenia sadzieb opäť vzrástli. Futures kontrakty na sadzby FEDu aktuálne pripisujú pravdepodobnosť 51% zvýšeniu sadzieb do konca roka. Ekonómovia nevylučujú ani septembrové zasadanie ako možný termín sprísnenia politiky, pokiaľ bude augustový report tvorby pracovných miest silný. USA v júni a júli vytvorili viac ako pol milióna pracovných miest, čo by nabádalo k vyššiemu úročeniu. My sme názoru, že FED nenájde odvahu pred voľbami politiku utesniť. Slovne sa bude naďalej snažiť komunikovať silu ekonomiku, keďže opačná negatívna nálada by vkladala tromfy do rúk radikálnejšiemu kandidátovi Republikánov Donaldovi Trumpovi.

Okrem menovej politiky trhy včera reflektovali vývoj ropy, ktorá prerušila 7-dňovú veľmi silnú rely vyvolanú špekuláciami o zmrazení produkcie OPECom v septembri. Pred vyhlásením Saudov o tomto úmysle short pozície špekulantov na rope dosiahli historický rekord. Preto najväčší svetový producent zakročil a spustil masívny short squeeze (nákupy pri zatváraní short pozícií vsádzajúcich pôvodne na pokles ceny). Už dávno sme si zvykli, že konanie a slová krajín OPECu sú diametrálne odlišné, čo nakoniec potvrdzujú i údaje o júlovej produkcii kartelu, ktorá bola rekordná.

Včera ropa zaznamenala výraznejší pokles z 8-týždňových maxím. Dôvodom je opätovný rast počtu vrtov hľadajúcich ropu podľa spoločnosti Baker Hughes. Vrty rástli už 12. týždeň v rade a ich počet je najvyšší od februára tohto roka. Z toho možno usudzovať, že americká produkcia sa opäť mierne oživí. Ponuka stále veľmi málo reagovala na prepadnuté ceny ropy, čo bude naďalej limitovať rast cien ropy. Banka Morgan Stanley navyše dosť výrazným spôsobom spochybnila možnosť zmrazenia produkcie OPECu.

Treťou oblasťou správ, ktorá pútala pozornosť, boli individuálne korporátne správy. Pfizer ponúkol za biotechnologickú firmu Medivation 14 mld. dolárov. O Medivation je vo farmaceutickom priemysle silný záujem a ide už o niekoľkú ponuku na prevzatie v rade. Akcie Medivation reagovali rastom o 19,7 %. Ďalšou firmou v odvetví, ktorej sa darilo, je mediálne známy a škandálmi postihnutý Valeant Pharmaceuticals. Jeho akcie si pripísali 8,8 % po oznámení prijatia nového finančného riaditeľa.

Dnes je mierne bohatší ekonomický kalendár na čele s odhadmi PMI indexov zverejňovanými naprieč svetovými ekonomikami. USA okrem neho ponúknu predaje nových domov v mesiaci júl.