Chcem investovať
Šalamúnske rozhodnutie ECB podporilo euro
08. 09. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Dolár oslabuje, investori mieria do bezpečných prístavov.

  • Európska centrálna banka ponechala úrokové sadzby nezmenené a v plnom rozsahu necháva v platnosti doterajšiu formu kvantitatívneho uvoľňovania.
  • Dolár klesá na najnižšie úrovne od roku 2015, investori dávajú prednosť zlatu, franku a jenu.
  • Hurikán Irma stále pôsobí vrásky na čele investorom, poisťovne sa pripravujú na najhoršie.

ECB ponechala úrokové sadzby na doterajších úrovniach a zároveň ubezpečila trhy, že si ponecháva otvorené dvere pre ďalšie opatrenia v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. Zároveň však ústami svojho prezidenta M.Draghiho pripustila, že sa začne diskusia o postupnom zrušení QE. Už len samotné pripustenie diskusie o skončení nakupovania dlhopisov z trhu a zmene úrokových sadzieb sa považuje za prelom v zmýšľaní ECB. Prezident Draghi sa takejto diskusii a vôbec špekuláciám okolo QE snaží vyhýbať už mesiace. Nákup dlhopisov v objeme 60 miliárd euro mesačne bude pokračovať minimálne do konca tohto roka. Nastavenie ďalších opatrení bude oznámené po zasadnutí ECB v októbri.

Dolár pokračuje vo svojom oslabovaní. Dôvodov má viac ako dosť. Zvyšovanie sadzieb Fedom v nedohľadne, pokračujúca zatiaľ len slovná prestrelka so Severnou Kóreou, juh USA ohrozený hurikánmi. Nieto divu, že investori mieria do bezpečných prístavov, ktorými sú už tradične švajčiarsky frank, japonský jen a zlato. Žltý kov smeruje k 1 400 dolárovej hranici, za posledných sedem dní si pripísal takmer 2,5 %, za rok 2017 takmer 16 %. Každá kríza však raz pominie a platí to aj o hurikánoch a napínaní svalov medzi armádami. Predpokladá sa, že posilnenie dolára bude znamenať pokles pre zlato. Odhad jeho ceny sa stále pohybuje na úrovni 1 200 dolárov za uncu.

Svet netrpezlivo sleduje v oblasť Karibiku. Hurikán Irma po zdevastovaní ostrovov stále pokračuje smerom na Floridu. V pätách má hurikán José, ktorý zatiaľ smeruje viac na otvorený oceán. Florida zažíva svoju najväčšiu evakuáciu, hrozí, že Irma sa môže zapísať do histórie ako najničivejšia búrka. Najhorší scenár poisťovní hovorí o škodách za 130 miliárd dolárov. Postihnuté v oblasti bude prakticky všetko, od poľnohospodárskych komodít po energie.