Chcem investovať
Šéf Republikánov v kongrese rezignoval
28. 09. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Konštruktívna nálada vyvolaná štvrtkový nočným prejavom guvernérky amerického FEDu Janet Yellenovej nevydržala do konca amerického obchodovania, kde indexy uzavreli červené štvrtý deň v rade.

Európske parkety uzatvárali týždeň so silnými dennými ziskami. Zásadnejšie správy absentovali, a tak si investori brali motiváciu z povzbudivého prejavu šéfky FEDu, ktorý ponúkol určitú mieru vyjasnenia očakávaní a uvažovania menovej autority.

K zmene trendu došlo až v posledných dvoch hodinách amerického obchodovania. Indexy stiahli hlavne spoločnosti zo zdravotníckeho sektora. ETF zamerané na akcie biotechnologických firiem stratilo takmer 5%. Piatkový vývoj naďalej prezrádza opatrnosť investorov. Skutočnosť, že najvýkonnejšie odvetvie a líder trhov z minulých rokov stráca dych, nepôsobí veľmi povzbudivo.

Náladu trhov zhoršila i správa o rezignácii šéfa Republikánov v americkom kongrese Johna Boehnera. Tento krok potvrdzuje nejednotnosť konzervatívnej strany a zvyšuje politické riziká v USA do konca roka. Zákonodarci potrebujú do začiatku októbra schváliť financovanie vlády, inak dôjde k jej tzv. zavretiu. Neskôr, pravdepodobne v novembri, príde na scénu zvyšovanie dlhového stropu. V prvom prípade by odchod Boehnera nemal byť natoľko citeľný, keďže odstupuje až ku koncu októbra a zaviazal sa dotiahnuť otázku schválenia rozpočtovej rezolúcie. Jeho odstúpenie mu nakoniec uvoľní ruky v diskusii s Demokratmi, s ktorými pravdepodobne zabráni zavretiu vlády. Najkonzervatívnejšie krídlo Republikánov naďalej požaduje pripojenie zastavenia financovania programu plánovaného rodičovstva k schváleniu financovania vládnych agentúr. Takýto zákon by bol automaticky vetovaný Bielym domom, čomu sa chce Boehner vyhnúť.

Meno jeho nástupcu zatiaľ nie je známe. John Boehner bol úspešný politik, ktorý v ťažkých časoch dokázal viesť veľmi rozdrobených a nesúrodých Republikánov v kongrese. Bol výborným vyjednávačom s dobrými vzťahmi aj s Demokratmi. Jeho osoba sa bude v dnešnej zložitej situácii v kongrese ťažko nahrádzať.

Makrodáta nemali zásadnejší vplyv na trhy. Americký rast druhokvartálneho HDP bol revidovaný vyššie, na 3,9% anualizovane. Mierny pokles v rámci očakávaní zaznamenal odhad indexu nákupných manažérov PMI v službách a mierne lepšia oproti odhadu bola spotrebiteľská dôvera, ktorá však zostala podľa Michiganskej univerzity na ročnom minime.

Vplývali i korporátne správy ako spustenie predaja nových produktov od spoločnosti Apple. Výsledky Nike boli prijaté veľmi pozitívne. Firma si drží solídny rast, čo viedlo k piatkovým ziskom skoro 9%. Naopak negatívny vplyv malo zníženie výhľadu tržieb v tomto roku spoločnosti Caterpillar, ktorá ohlásila aj prepustenie 10 tis. zamestnancov v najbližších rokoch.

Víkendové regionálne voľby v Katalánsku s prevahou vyhrali separatistické strany cieliace nezávislosť regiónu od Španielska.

Úvod nového týždňa je skôr opatrne negatívny. Ázijské parkety uzatvárajú zmiešané. V ziskoch sú austrálske a čínske indexy, no Japonci a iné krajiny sa obchodujú červené. Dobiehajúc záver Wall Streetu z piatka i európske indexy naznačujú otvorenie v stratách. Prvou správou dňa bolo zverejnenie vývoja ziskov priemyselných firiem v Číne, ktoré prehĺbili medziročný pokles na -8,8%.

Kalendár je dnes bohatý hlavne za Atlantikom. Správy sa budú týkať ekonomiky, súvisiacej menovej politiky, ale aj svetovej a fiškálnej politiky. Naďalej sledujeme informácie o vývoji situácie v americkom kongrese a jeho schopnosti vyhnúť sa zavretiu vlády. V New Yorku pokračuje valné zhromaždenie Spojených národov, počas ktorého by sa mali stretnúť americký prezident Barrack Obama s ruským kolegom Vladimírom Putinom. Prejav dnes majú až traja členovia FEDu, z toho dvaja (Charles Evans a William Dudley) nemali v médiách priestor od rozhodnutia FEDu ponechať sadzby nezmenené. USA zverejnia vývoj osobného príjmu a spotreby v auguste, vývoj cien spotreby a otvorené predaje domov.