Bohatý štvrtkový ekonomický kalendár priniesol ďalšie dôkazy o malátnom raste svetovej ekonomiky, čo však trhy opäť prijímali pozitívne. Na pozadí neistého výhľadu menových politík, hlavne v USA, zlé správy stále znamenajú pozitívny vývoj rizikových aktív. Viaceré svetové akciové indexy siahli na nové maximá.
Hneď v úvode štvrtka sa podarilo čínskym akciám zavrieť na 7-ročných maximách po zverejnení výrobného PMI indexu, ktorý naznačil pretrvávajúcu kontrakciu priemyslu. Investori naďalej očakávajú podporu zo strany centrálnej banky a vlády, ktorá rozšírila investície do infraštruktúry. Podobne sa japonským akciám podarilo siahnuť na 15-ročné maximá vplyvom mierneho zlepšenia výhľadu priemyslu. Podporu pridal slabnúci jen. Výrobný PMI index krajiny vychádzajúce slnka sa v máji prehupol do pásma expanzie.
Kumulované európske odhady PMI indexov boli prekvapivo slabšie oproti aprílu. Investorov zarazili hlavne nemecké údaje, ktoré poklesli v prípade priemyslu i služieb a stiahli tak ukazovatele za celú Európu. Podobne za očakávaniami zaostal i odhad májovej spotrebiteľskej dôvery v eurozóne, ktorá poklesla druhý mesiac v rade. Dáta naznačujú, že napriek necelým trom mesiacom intenzívnych nákupov dlhopisov centrálnou bankou oživenie ekonomiky na starom kontinente zostáva opatrné a váhavé a prekvapivo nenapĺňa očakávania. Jedinú výnimku medzi makrodátami predstavovali britské aprílové maloobchodné predaje, ktoré prudšie rástli.
Európske akcie na ranné správy o odhadoch PMI indexov reagovali sprvoti negatívne a otvárali mierne červené. Euro však korigovalo predchádzajúce tri dni strát malým posilnením voči doláru. Dlhopisy nemali jasný trend.
Opatrný optimizmus rástol pred stretnutím európskych lídrov s gréckym premiérom Tsiprasom v Rige. Rozhovory ukončené v noci však opäť nedokázali priniesť rozuzlenie bezvýchodiskovej situácie. Predstavitelia Nemecka, Francúzska a Grécka uviedli, že sa niesli v priateľskom a konštruktívnom tóne, no neprekonali odlišnosti v názoroch ohľadom sporných otázok. Na trhu sa stále viac objavujú špekulácie o odložení ukončenia rozhovorov na september. Teda že by Európa poskytla Grékom peniaze na najbližšie mesiace, tí by implementovali dohodnuté opatrenia a zostávajúce bez doterajšieho kompromisu by sa doriešili po lete. Ide však zatiaľ o špekulácie a stále je na mieste pochybovať o súhlase Nemecka a MMF. Každopádne Gréci majú 5. júna splatné záväzky voči MMF, na ktoré pravdepodobne už prostriedky nenájdu a uprednostnia výplatu penzií a miezd štátnym zamestnancom.
Trhy následne rozhýbali až americké dáta. Na začiatok USA zverejnili týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré zostali blízko 15-ročných miním. Pracovný trh tak stále necíti spomalenie americkej ekonomiky. Dolár reagoval miernym posilnením, akcie a dlhopisy naopak oslabením, ale nešlo o nijako výraznejšie pohyby. Následne však prišla séria slabších dát, medzi ktorými odhad májového PMI indexu priemyslu, prieskum výrobnej aktivity v okolí Philadelphie a predaje domov zaostali za očakávaniami.
Trend obchodovania centrálnych bánk bol späť. Dáta postačovali na upokojenie investorov, že skoré zvýšenie sadzieb stále nehrozí a viedli k nákupom. Akcie do záveru obchodovania narástli a v prípade USA uzavreli na nových historických maximách. Dolár mierne oslabil a dlhopisy poskočili. Pretrvávajúci slabý obraz americkej ekonomiky pomohol nakoniec k ziskom i európskym akciám.
Silný deň mala ropa. Tá naďalej reagovala na výraznejší pokles zásob a produkcie zverejnený v stredu a na rastúce napätie na Blízkom Východe. Rovnako jej pomáhal výhľad potenciálneho rozširovania stimulov vôkol sveta a slabnúci dolár. Tento optimizmus však nezdieľalo zlato, ktoré mierne stratilo. Menší nárast zásob oproti odhadom tretí týždeň v rade opäť nakopol zemný plyn.
Piatok ostane ešte rušným dňom. Nedá sa vylúčiť vyššia volatilita jednotlivých tried aktív vplyvom nižších objemov. V pondelok má Británia i USA sviatok a viacerí obchodníci budú svoje stoly pred trojdňovým víkendom opúšťať skôr. Kalendár je však bohatý a ponúkne viaceré kľúčové udalosti.
V prvom rade sa budeme sústrediť na americké inflačné čísla za apríl. Minimálny rast cenovej hladiny je jedným z najsilnejších argumentov nezvyšovania sadzieb, preto bude tento údaj veľmi citlivo vnímaný. Predpokladáme skôr slabšie hodnoty, čo by malo podporiť dlhopisy, akcie a oslabiť dolár. Večer o 19 hodine nášho času bude mať prejav šéfka FEDu Janet Yellenová, kde teda budeme sledovať zmenu jej postoja po sérii slabších dát v uplynulých dvoch týždňoch.
Európa sa dnes pochváli tiež širokou plejádou dát: finalizácia nemeckého HDP, nemecká podnikateľská dôvera IFO, francúzska podnikateľská dôvera , holandská spotreba a talianske dáta priemyslu a maloobchodu.
Nálada na trhoch je zatiaľ opatrná. Ázia si pripisuje plošne solídne zisky nasledujúc vyspelé trhy zo včera a výhľad neskoršieho zvýšenia sadzieb v USA. Európa sa však obchoduje s minimálnymi zmenami. Dlhopisy mierne posilňujú a zisky si pripisuje aj euro a zlato. Ropa naopak koriguje včerajšie profity.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 130,82 | +0,23% |
Stoxx 600 | 407,87 | +0,36% |
Euro/dollar | 1,1112 | +0,16% |
Zlato | 1 206,34 | -0,29% |
Ropa WTI | 60,72 | +2,95% |