Chcem investovať
Správy z ekonomiky sú pozitívne, investori sú však sklamaní
15. 03. 2023 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Rastu trhov na začiatku roka pomohla klesajúca inflácia a nádej na blízky koniec sprísňovania menovej politiky. Pozitívne ekonomické údaje následne vo februári viedli k zvýšeniu výnosov dlhopisov a  poklesu akciových trhov. Globálny dlhopisový index zaznamenal za uplynulý mesiac pokles o 3,3 %, čím vymazal veľkú časť pozitívneho výnosu zaznamenaného v januári. Akcie rozvinutých trhov sa ocitli o 2,4 % nižšie.

Čo sa udialo na trhoch vo februári?

Pozitívne ladené správy z ekonomík naznačili, že recesia hroziť nemusí. Cesta späť k cieľovej inflácii však môže byť dlhšia, než sa pôvodne očakávalo. Investori na akciových trhoch boli  z vyhliadky na menšie uvoľnenie menovej politiky v blízkej budúcnosti sklamaní viac, ako ich povzbudila vyhliadka na oneskorenú recesiu.

Kľúčové centrálne banky v súlade s očakávaniami začiatkom mesiaca oznámili zvýšenie sadzieb. Fed zvýšil sadzby o 0,25 % na 4,75 %, ECB o 0,5 % na 2,5 %. Všeobecný odkaz, ktorý vyplynul zo sprievodných vyhlásení, bol, že napriek nedávnemu poklesu zostáva inflácia príliš vysoká a úloha centrálnych bánk sa ešte neskončila.

Medzi silné ekonomické ukazovatele uplynulého mesiaca patrili údaje o trhu práce, ktorý zostal odolný voči miere nezamestnanosti. Tá sa v mnohých ekonomikách dostala pod úroveň pred pandémiou. Predbežné zverejnenie podnikových prieskumov indexu nákupných manažérov vo februári tiež ukázalo zlepšenie ekonomického výhľadu v hlavných rozvinutých trhových ekonomikách.

Celková inflácia v eurozóne v januári klesla na 8,5 %, no jadrová inflácia zostala nezmenená na úrovni 5,2 %. Napriek jastrabiemu tónu trhy očakávajú, že úrokové sadzby by do konca roka mohli vzrásť na 3,9 %.

Ako sa hýbali ceny komodít a čo je nové v Číne?

Európske ceny plynu klesli na 50 eur za megawatthodinu (medziročný pokles o 40 % a 84 % pod minuloročným maximom), keďže zásoby plynu zostali v tomto ročnom období veľmi vysoké aj napriek nedostatku ruských dodávok. Nižšie náklady na energiu vedú k zlepšeniu spotrebiteľskej a podnikateľskej dôvery a pomohli podporiť vyššiu výkonnosť európskych akcií.

V priebehu mesiaca pokračoval pokles cien energií s pozitívnym dopadom na domácnosti a firmy. Spotrebiteľská dôvera sa odrazila od extrémne nízkej úrovne zaznamenanej koncom roka 2022 a je v súlade s možným nárastom spotreby v nasledujúcich mesiacoch. Niektoré energeticky náročné výrobné sektory tiež obnovujú časť výroby, ktorá bola pozastavená na vrchole energetickej krízy.

Opätovné otvorenie Číny po zablokovaní by mohlo viesť k rýchlemu oživeniu čínskej ekonomiky v dôsledku obnovenia spotreby. Obrovské množstvo úspor nahromadených počas blokovania sa očakáva v spotrebe paliva. Ekonomické oživenie je poháňané najmä sektorom služieb. Čínske akcie medzimesačne klesli o 9,9 %. Eskalujúce geopolitické napätie viedlo k vyberaniu ziskov po tom, čo vzrástli o 35,5 % zo svojich októbrových miním. Zostávajú však o 47,5 % nižšie ako v roku 2021 a mohli by ťažiť zo silnejšieho hospodárskeho oživenia, než sa očakávalo.

Alternatívne portfólio porážalo tradičné cenné papiere

Po mimoriadne úspešnom štarte do nového roka sa začal optimizmus investorov pomaly rozplývať. Široko diverzifikovaná akciová stratégia AIP 100+ mierne stratila svoju dynamiku z januára, keď medzimesačne poklesla o 2,1 %. Za rok 2023 však jej zhodnotenie dosahuje 4,16 %. Vo februári si to najviac „odniesli“ stredné americké spoločnosti s -7,5 %, veľké americké spoločnosti klesli o 1,6 %. Dych strácali tiež rozvíjajúce sa trhy a menšie trhy, ktoré klesali o viac ako 5 %. Naopak darilo sa európskym akciám, ktoré si pripísali rast o 1,6 % a japonské akcie s rastom o takmer percento.

Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne poklesla o 1 %. Trhy sa spoliehali na perspektívu poklesu úrokových sadzieb do konca roka, čím sa čoraz rozchádzajú s centrálnymi bankármi, ktorí naopak vidia cestu k zvyšovaniu sadzieb. Najviac trpeli globálne agregované dlhopisy, ktoré stratili bezmála 2 %. Podobne neslávne skončili aj dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín s vysokým výnosom, ktoré klesli na cene o takmer 2,7 %. V pluse skončili len americké dlhopisy s plávajúcim výnosom, ktorých cena vzrástla o takmer 1 %.

Stratégia Across Intelligent Alternative Portfolio+, ktorá je zameraná na alternatívne investície, vo februári mierne korigovala svoje výborné zhodnotenie z januára, keď pripísala miernu stratu na úrovni 0,2 %. Od začiatku roka však ostáva v pluse o viac ako 6 %, čo je optimistický výsledok. Vo februári sa na zhodnotení stratégie najviac podieľali kryptomeny s rastom 4,6 %. V tesnom závese im sekundovali private equity s rastom 3 %.  Naopak najmenej sa darilo realitnému trustu Vonovia -7,81 % a zlatu, ktoré pokleslo o -5,5 %. Ukazuje sa, že alternatívne investície majú v portfóliu stále svoje miesto a o to viac, keď je korelácia medzi akciami a dlhopismi tak vysoká ako v súčasnej dobe.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.