Chcem investovať
Strach a neistota vznášajúca sa nad trhmi sťahuje dolu komodity i akcie
14. 08. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Včerajšie dianie na európskych trhoch bolo pomerne pokojné a indexy si dokázali pripísať mierne zisky, čím zmazali časť strát z predchádzajúcich dní. Neistotu na trhoch vystriedal opatrný optimizmus, ktorý nenarušili ani zverejnené zmiešané hodnoty inflácie v Nemecku a Francúzsku.

V zámorí sa pre zmenu v popoludňajších hodinách upierala pozornosť investorov na zverejňovanie čerstvých dát z trhu práce. Tie síce nedosiahli analytikmi nastavené očakávania, avšak udržali sa na výnimočne priaznivých hodnotách, čím udržali septembrové zvyšovanie úrokových sadzieb stále v hre. Podobne povzbudzujúci bol rast maloobchodných predajov v júli a revízia nahor minulo mesačný údaj. Aj preto sa vrátila na trh medzi investorov mierna neistota, ktorá súperila s optimizmom šíriacim sa z Ázie a Európy. V závere obchodovania sa miestne indexy dostali z pozitívnych úrovní na červenú nulu, k čomu dopomohol najmä pokračujúci prepad cien ropy a následné straty akcií firiem ťažiacich túto komoditu.

Pri rope treba ešte určite spomenúť viacero skutočností a zrekapitulovať tak pre Vás aktuálnu situáciu. Aktuálne zásoby surovej v USA sa nachádzajú stále vysoko nad 5-ročným priemerom (aktuálny stav zásob je 450 miliónov barelov, čo je až o 90 miliónov barelov vyššia hodnota ako 5-ročný priemer). Pokles ťažby v USA je tiež prakticky zanedbateľný, z maximálnej hodnoty 9,6 miliónov barelov/deň dosiahnutej na začiatku júla poklesla denná ťažba ani nie o 3%. K tomuto treba prirátať uzatvorenú dohodu svetových mocností s Iránom, ktorý po zrušení sankcií očakáva zvýšenie svojej produkcie do 2 rokov o viac ako 1,5 milióna barelov denne. Ostatné členské krajiny skupiny krajín ťažiacich ropu OPEC rovnako zvyšujú svoju produkciu s cieľom dosiahnuť maximálny podiel na trhu s ropou, vďaka čomu ich ťažba dosiahla najvyššiu úroveň za posledné tri roky a nachádza sa viac ako milión barelov nad ich vlastným cieľom dennej ťažby na úrovni 30 miliónov barelov.

Nedávno sa k vyššie vymenovaným fundamentálnym faktorom tlačiacim na pokles ceny ropy pridali tiež obavy o kondíciu čínskej ekonomiky vyplývajúce zo spomaľovania miestnej priemyselnej produkcie. Posledným klincom do rakvy cenám ropy a najmä producentom tejto komodity môže byť očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb v USA, čím by už tak silný dolár dostal impulz na ďalší rast, čo by logicky ešte viac oslabilo cenu tejto komodity, ktorá sa obchoduje po celom svete prednostne v dolároch. Prakticky všetky fundamenty sú momentálne pre ropu nepriaznivé a i prípadný obrat v jednom alebo dvoch z vyššie uvedených fundamentov určite nespôsobí raketový rast ceny čierneho zlata na predchádzajúce úrovne. Aj preto sa väčšina svetových gigantov ako Shell, BP, Chevron alebo Exxon Mobile rozhodla pristúpiť k obmedzovaniu kapitálových výdajov a rovnako sa snažia tlačiť na zvyšovanie efektivity jednotlivých procesov, čo im môže priniesť nemalé úspory v dlhodobom horizonte. Z krátkodobého hľadiska je však cenové dno stále otázne, čo dokazuje i včerajší, ďalší viac ako 2% pokles ceny, čím sa dostala cena ropy na najnižšiu hodnotu od marca 2009.

Nočné obchodovanie v Ázii bolo pomerne zmiešané. Na miestne trhy sa vrátila neistota z budúceho ekonomického vývoja, v dôsledku čoho miestne trhy mierne oslabovali. Napr. japonský Nikkei uzavrel obchodovanie so stratou 0,37%. Jedinou výnimkou bol opäť čínsky trh, kde sa podarilo po slovných i finančných intervenciách miestnej centrálnej banky stabilizovať a zastaviť trojdenný prepad kurzu juanu, na čo zareagovali miestne akciové trhy miernym posilnením o 0,27%.

Dnešné obchodovanie v Európe sa bude niesť pravdepodobne na vlne neistoty a obáv šíriacich sa z ázijských trhov. Tie však môžu odvrátiť plánované ekonomické dáta. Dnes očakávame zverejňovanie dôležitých hodnôt vývoja HDP za druhý kvartál v Nemecku, Francúzsku i sumárne v celej eurozóne a rovnako sa dnes zverejňuje júlový vývoj inflácie za celú eurozónu. Pri eurozóne ešte treba spomenúť, že dnes v popoludňajších hodinách je naplánované stretnutie euroskupiny, kde majú ministri financií eurozóny prejednávať bližšie detaily týkajúce sa finančnej pomoci Grécku. Hoci stále existuje veľké množstvo nezodpovedaných otázok, zatiaľ nič nenasvedčuje prípadným väčším nezhodám pri riešení. Dokonca aj takí oportunisti ďalšej finančnej pomoci Grécku ako napríklad fínsky minister financií očakávajú konečné dosiahnutie dohody pri riešení detailných technických otázok finančnej pomoci.

V zámorí dnes pre zmenu očakávame zverejňovanie júlového vývoja producentskej inflácie, priemyselnej produkcie a spotrebiteľskej dôvery, ktoré môžu byť smerodajné nielen pre akciové trhy. O to viac sa však budú oči komoditných investorov upierať dnes podvečer na zverejňovanie počtu aktívnych ropných vrtov v USA, ktorých počet v posledných týždňoch napriek poklesu ceny mierne rástol.