Chcem investovať
Štvrté prasknutie kryptomenovej bubliny. Koniec či príležitosť?
16. 06. 2021 Čas čítania: 7 min
Blog
Blog

V súčasnosti zažívame najvýraznejší prepad bitcoinu od 8. februára. Prišiel o viac ako 50 % hodnoty z aprílových maxím. Z trhovej kapitalizácie stratil za posledný mesiac približne 400 mld. USD. Tento pohyb zapríčinil aj obrat Elona Muska, ktorý sa k bitcoinu otočil chrbtom a Tesla ho prestala prijímať na platby za automobily. Oficiálnym dôvodom je, že Musk pociťoval veľký tlak akcionárov Tesly pre environmentálne dopady ťažby kryptomien. Väčšina z nich sa totiž ťaží elektrickou energiou získanou z uhlia. Druhým argumentom je čínsky regulátor – čínska centrálna banka – varovala pred platbami v kryptomenách a platby nepodporila. Ide tak o najvýdatnejší pokles kryptomenového sektora od posledného prasknutia bubliny koncom roka 2018.

História sa neopakuje, ale rýmuje

Straty kapitalizácie sa počítajú v stovkách miliárd. Ak to porovnáme s rokom 2018, kedy prišlo tretie prasknutie bubliny na bitcoine, môže nás čakať ešte značná časť poklesu. Prvou hranicou bola úroveň 30 tisíc, čo predstavovalo pokles 50 %. Nasledujúcou zastávkou môže byť 20 tisíc, čo je približne 70 % od vrcholov. Nasledovala by úroveň 10 tisíc USD, čo by bola pre bitcoin najnižšia hranica so stratou hodnoty o viac ako 80 % od aprílových vrcholov. Vravíte si – nemožné? Takéto percentuálne prepady sme videli pri treťom prasknutí bubliny pred tri a pol rokmi a je pravdepodobné, že to štvrté bude podobné. Či k tomu dôjde, nevieme, no vylúčiť sa to nedá. História sa neopakuje, ale rýmuje, hovorí staré príslovie z Wall Street.

Technologický pokrok a výmena kráľa

Je pravdepodobné, že postupom času uvidíme aj výmenu na poste kráľa kryptomien. Bitcoinoví zástancovia tvrdia, že sa to nestane, pretože bitcoin má obrovskú popularitu a v tomto smere náskok pred všetkými ostatnými menami. Na druhej strane sú tí, čo poukazujú na fundamentálne nedostatky bitcoinovej siete a jej technologickú zastaranosť. Za pravdu im dáva aj štatistika transakcií –v bitcoinovej sieti rastú len veľmi pomaly. Z tohto pohľadu je jasné, že sa bitcoin neuchytil ako platobná sieť a je otázne, či sa tak vôbec niekedy stane. Naopak, uchytil sa ako „digitálne zlato“, teda ako protiinflačný uchovávateľ hodnoty pre tých, ktorí sa obávajú možného bankrotu súčasného finančného systému. Rast ceny podporuje aj fakt, že bitcoinov je obmedzené množstvo a v prípade, že bude pokračovať rast peňažnej zásoby – čo je pravdepodobné – cena bitcoinu vyjadrená v dolároch či eurách by mala rásť už len z dôvodu inflácie. Na koľko môže byť jeho pozícia ohrozená technologicky vyspelejšími konkurentmi je doposiaľ neznáme.

Počet transakcií ethereum vs. bitcoin

Zdroj: Bloomberg

Ethereum prišlo ako prvé s tzv. smart kontraktami. Sú to rôzne šikovné aplikácie, ktoré môže vytvárať prakticky ktokoľvek na ethereovej sieti a využívať ich vo svojom biznise. Je to obrovská výhoda a nadstavba oproti bitcoinovej sieti. Predstavte si to ako Windows vo vašom počítači – operačný systém, na ktorom otvárate rôzne aplikácie – Word, Excel, PowerPoint, pričom každá z nich umožňuje robiť niečo iné. A práve ethereum je v tomto ekosystéme ako operačný systém – Windows. Stačí, že sa presadí inteligentná aplikácia, ktorá beží na ethereovej sieti, a benefituje z toho aj ethereum. V súčasnosti na tejto sieti funguje až 90 % smart kontraktov.

Najnovšou kryptomenou, do ktorej sa vkladajú očakávania, je Cardano. Názov Cardano je iba pomenovanie siete, kde sa platí menou ADA. Sieť má obmedzené množstvo mincí ADA ako bitcoin, a tak môže slúžiť ako protiinflačný uchovávateľ hodnoty. Prichádza s technológiou proof of stake, čo znamená, že transakcie v rámci siete neoverujete vypočítaním matematickej rovnice (proof of work)– ako v prípade bitcoinu či etherea – ale na základe vášho podielu mincí ADA. Ako je to možné? Ako majiteľ mincí ADA delegujete svoj overovací podiel na „pool“, ktorý overuje transakcie v rámci siete. Za toto overenie získa „pool“ nové mince ADA a vy odmenu. Výhodou je aj energetická nenáročnosť tohto systému, čím sa Cardano radí k ekologickým riešeniam kryptomenového problému s ťažbou. Cardano je prvou z kryptomien, ktorá má už rok fungujúci systém proof of stake a viac ako 2 000 overovacích poolov. Zabezpečuje sa tak široká diverzita siete. Očakáva sa, že v tomto roku budú spustené aj smart kontrakty, čo vytvorí silného konkurenta pre ethereum, pretože bude mať rovnaké funkcie a pridáva ešte niečo navyše. Cardanu sa hovorí aj ako „Ethereum Killer“. Je otázne, či sa mu podarí naplniť svoj potenciál a získať širokú adopciu.

Výhody bitcoinu – kryptomeny prvej generácie

 • Vysoká schopnosť potvrdzovania transakcií (hash rate)
 • Prvý priekopník – efekt prvého
 • Obmedzené množstvo

Nevýhody bitcoinu

 • Obmedzená veľkosť bloku
 • Relatívne nízky počet transakcií v rámci siete
 • Proof of work technológia – zastaralá a neekologická
 • Nemožnosť smart kontraktov

Výhody etherea – kryptomena druhej generácie

 • Možnosť vytvárania smart kontraktov
 • 90 % smart kontraktov prebieha na ethereovej sieti – efekt prvého v tejto technológii
 • Rastúci počet transakcií vďaka smart aplikáciám

Nevýhody etherea

 • Neobmedzené množstvo
 • Proof of work – mala by sa v budúcnosti zmeniť na proof of stake

Výhody Cardana – kryptomeny tretej generácie

 • Obmedzené množstvo
 • Proof of stake technológia – efekt prvého v tejto technológii
 • Možnosť vytvárania smart kontraktov – mala by byť spustená v priebehu roka 2021

Nevýhody Cardana

 • Zatiaľ nízky počet transakcií v sieti, čo by sa malo zmeniť so širšou adopciou technológie a so spustením smart aplikácií
 • „Kanibalizácia“ na poli smart aplikácií s ethereom – doteraz ethereum pokrývalo 90 % smart kontraktov a má teda nepopierateľný náskok na tomto ekosystéme

Popularita nováčikov je v plienkach

Popularitu a akceptáciu širokou verejnosťou môžeme merať aj počtom vyhľadávaní v rámci Google Trends. Tu sa jednoznačne potvrdzuje, že bitcoin je spomedzi kryptomien najvyhľadávanejší výraz a jeho konkurenti sú v tomto smere ešte v „plienkach“. Ak ich popularita vzrastie, malo by sa to odraziť aj na vývoji ceny.

Počet vyhľadávaní za 5 rokov – indexované (modrá – bitcoin, červená – ethereum, žltá – Cardano)

Zdroj: Google Trends

Investičná príležitosť v podobe ETF

Investovanie do kryptomien je možné nielen cez neregulované kryptomenové burzy, ale aj cez štandardné burzové nástroje. Jedným z nich sú burzovo obchodovateľné fondy ETF. Fond nakupuje kryptomeny a jeho cena má viac ako 95-percentnú koreláciu s vývojom samotnej kryptomeny. Výhodou však je, že si nepotrebujete zriadiť peňaženku, presúvať kryptomeny a po roku držby dokonca neplatíte daň – čo je azda najväčšia výhoda. Pre bitcoin je ETF s názvom XBT Bitcoin Tracker (EUR) – fond nakupuje bitcoiny v eurách. Pre nadšencov etherea je v ponuke XBT Ethereum Tracker (EUR). Pre fanúšikov ADA – Cardanovej siete existuje ETF s názvom 21 Shares Cardano ETP (EUR). A nakoniec bonus v podobe ETF, ktoré investuje do 10 najväčších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie – 21 Shares Bitwise Select 10. Ich pomery v rámci fondu sa rebalansujú na mesačnej báze. Takýto fond zabezpečí participovanie na celom kryptomenovom svete – či sa už presadí akákoľvek zo spomínaných kryptomien alebo príde na scénu úplne nová.

 

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.