FED po roku opäť zvýšil základné úrokové sadzby.
Uplynulý mesiac nepriniesol na finančné trhy výraznejšie pohyby. Aktivita investorov bola kvôli sviatkom a prázdnemu ekonomickému kalendáru utlmená. Zobchodované objemy boli minimálne. Upadajúce globálne riziká spolu s dobrými ekonomickými výsledkami kľúčových ekonomík priali rizikovejším aktívam, akými sú akcie.
Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite dokázali posunúť absolútne i zatváracie maximum. Ťažia z očakávaného zníženia korporátnych daní a zvýšenia fiškálnych výdavkov novozvolenou administratívou. Za celý rok 2016 vzrástol širší akciový index S&P 500 o takmer 10 % a technologický Nasdaq Composite si polepšil o 7,5 %. Index Dow Jones Industrial Average si v uplynulom roku polepšil o 13,42 % a od magickej hranice 20 000 bodov ho delí už len pár bodov. Najvýraznejší nárast si pripísali akcie stredne veľkých amerických spoločností. Index S&P 400 Mid Cap vzrástol vlani o 18,73 %.
Výkonnosť európskych akcií bola v porovnaní s americkými slabšia. Širší európsky index Stoxx 600 poklesol v roku 2016 o 1,2 %. Výnimkou je britský akciový index FTSE 100. Dokázal posilniť o 14,43 % na nové zatváracie maximum. K pozitívnej nálade akciových investorov prispievajú najmä oslabená libra, ktorá pomáha exportérom, a dobré dáta z britskej ekonomiky. Francúzsky CAC 40 posilnil v minulom roku o 4,86 % a nemecký DAX pridal 6,87 %. Najhoršiu výkonnosť zaznamenal vlani index milánskej burzy. V obavách o „zdravie“ talianskeho bankového sektora poklesol o 10,2 %.
Akcie rozvíjajúcich sa trhov zaznamenali v uplynulom roku taktiež výraznejší nárast. Sú zaujímavou alternatívou v porovnaní s akciovými trhmi vyspelých krajín, ktoré dosahujú historické maximá. Index MSCI Emerging markets si polepšil o 8,58 %.
Rastu amerických akciových titulov nezabránilo ani zvýšenie dolárového úročenia FEDom. Menový výbor americkej centrálnej banky zvýšil opäť po roku základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov do pásma 0,5 – 0,75 %. Podľa centrálnych bankárov sa ekonomika, pracovný trh a inflácia vyvíjajú priaznivo. FED očakáva, že v dôsledku avizovanej expanzívnej fiškálnej politiky novej americkej administratívy bude tento vývoj pokračovať. Úrokové sadzby by preto mali v tomto roku vzrásť až tri krát.
Z očakávaného zvýšenia úrokových sadzieb ťaží americký dolár. Index merajúci jeho hodnotu oproti košu najvýznamnejších svetových mien si v minulom roku polepšil o 3,5 % a jeho hodnota posilnila štvrtý rok v rade. Euro na páre s americkým dolárom stratilo vlani tri percentá, čo predstavuje tretie celoročné oslabenie po sebe. Poklesu hodnoty spoločnej meny eurozóny pomohla ECB. Na poslednom zasadnutí predĺžila program kvantitatívneho uvoľňovania do konca aktuálneho roka.
Z komodít sa v roku 2016 darilo najmä rope. Svetové ceny čierneho zlata vzrástli v uplynulom roku takmer o polovicu, čo predstavuje najvyšší prírastok od roku 2009. Nárast cien ropy ovplyvnila dohoda OPECu s nečlenskými krajinami o obmedzení produkcie tejto komodity. Mala by prispieť k zníženiu prebytočných svetových ropných zásob a stabilizácii cien čierneho zlata.
Úspešný rok má za sebou aj zlato. Bezpečný prístav pre investorov v neistých časoch si v prvom polroku v dôsledku odhlasovania Brexitu dokázal pripísať 30-percentné zhodnotenie. Po opadnutí geopolitických rizík sa obchodníci začali sústrediť výlučne na fundament a zlato väčšinu ziskov vrátilo. Za uplynulý rok vzrástla cena žltého kovu o 8 %.
Sviatočná atmosféra z finančných trhov postupne opadáva. Zobchodované objemy a volatilita postupne narastajú. Finančné trhy budú v najbližšom období ovplyvnené zásahmi kľúčových centrálnych bánk, výsledkovou sezónou spoločností za posledný kvartál uplynulého roka a politikou. V Európe to budú vyjednávania o konkrétnych podmienkach vystúpenia Veľkej Británie z EÚ a kulminujúce politické napätie v najväčších ekonomikách eurozóny. V USA bude zase dôležité sledovať, koľko z predvolebných sľubov sa novej americkej administratíve podarí presadiť v Kongrese.