Chcem investovať
Trhom zatiaľ chýba katalyzátor zmeny
15. 06. 2022 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Investori prešli ťažkým prvým štvrťrokom a kto dúfal, že príchod leta bude predzvesťou zmeny, bude sklamaný. Trhy na konci mesiaca stagnovali, no medzimesačná volatilita bola výrazná. Kľúčové makroekonomické riziká vojny na Ukrajine, sprísnenia menovej politiky a covid reštrikcie v Číne sú stále aktuálne a trhom chýba jasný katalyzátor na zmenu nálady.

Po bolestivom apríli si investori vydýchli, keď MSCI All Country World v máji vzrástol o 0,2 %. To doplnili pozitívne globálne výnosy dlhopisov vo výške 0,3 %. Najvýkonnejšou triedou aktív boli hodnotové akcie, ktoré sa v priebehu mája vrátili o 2,2 %. Komoditám sa naďalej darilo, medzimesačne posilnili o 1,5 %, pričom ceny ropy a pšenice naďalej rástli nevídaným tempom. Rastové akcie klesali v dôsledku nižších trhových ocenení a viacerých výstrah o nenaplnení očakávaných ziskov. Nehnuteľnosti boli najslabšou triedou aktív. Trhové ukazovatele naznačujú, že trhy s bývaním v USA a Spojenom kráľovstve začínajú spomaľovať.

Vojna na Ukrajine pokračovala bez náznakov riešenia. Volania po diplomatickom riešení sú nevypočuté, súčasné červené čiary stanovené oboma stranami sa zdajú byť nezlučiteľné. Európa sa rozhodla uvaliť embargo na ruskú ropu dopravovanú po mori, čo zvyšuje riziko, že by sa Rusko mohlo pomstiť ďalším obmedzením dodávok plynu do Európy.

Pozitívom májových dát boli trhy práce, ktoré zatiaľ nesignalizujú vstup do recesie. Nezamestnanosť v eurozóne, Británii aj USA klesá na historické úrovne. To podporilo zrýchlenie rastu miezd v ekonomikách, no pri veľmi vysokej inflácii zostali reálne mzdy záporné.

Spotrebiteľská dôvera v Európe stále dosahuje nízku úroveň, čomu neprospieva ani očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne. V treťom kvartáli očakávame upustenie od záporných úrokových sadzieb. Tieto sú už dávnejšie realitou v USA. V máji Fed zvyšoval sadzby o pól percenta. Do konca roka čakáme úrovne blízke 3 %, čo môže byť predzvesťou dlhovej krízy.

Čína naďalej zápasí s variantom omicron, hlavné metropoly strávili väčšinu mesiaca v lockdowne. Čínske autority predstavili opatrenia na podporu rastu ekonomiky, čo zahŕňa aj zníženie úrokov na hypotéky. Dobrou správou je rast čínskeho exportu o 3,9 %.

Poklesy sa zmiernili, ale čierne čísla zatiaľ nevidíme

Ani májová výkonnosť nepreniesla do akciovej zložky vytúžené plusové zhodnotenie. Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ tak v tomto roku klesla o 1,6 %. Do kladných čísel sa dostali len stredné americké spoločnosti, ostatné zložky portfólia skončili v červených číslach.  Lockdown v Číne poslal rozvíjajúce sa trhy do výrazne horších čísel ako vyspelé krajiny. Napriek vojne na Ukrajine sa relatívne najviac darilo európskym spoločnostiam. Negatívom bolo zvyšovania úrokových sadzieb v USA a nepresvedčivé výsledky firemného sektora.

Vo voľnom páde zatiaľ pokračujú dlhopisové investície. Rast úrokových sadzieb, zvyšujúca sa riziková prirážka a očakávané problémy s kredibilitou stále prinášajú investorom neistotu. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne poklesla o 0,84 % a medziročne dosahuje pokles o 8,48 %. Napriek poklesu je hodnota o 1,5 % vyššia, ako v prípade sledovaného benchmarku. Kým v uplynulých mesiacoch boli inflačné dlhopisy zárukou stability portfólia, v máji to neplatilo. Najmenej klesali veľké dlhopisové indexy a americké dlhopisy s pohyblivou úrokovou sadzbou.

Výkonnosť alternatívnej manažovanej stratégie Across Intelligent Alternative Portfolio+ sa ocitla medzimesačne v negatívnom teritóriu, keď klesla o 3,68 %. Za rok 2022 jej výkonnosť dosahuje najnižší pokles z manažovaných riešení. Ani jedna zložka z portfólia sa tentokrát neocitla v pozitívnom teritóriu. Relatívne najlepšie na tom boli privátne emisie a globálna infraštruktúra. V nepriaznivých číslach sa ocitli kryptomeny, ktoré však majú na portfóliu najnižší podiel.

Dlhopisy strednej a východnej Európy už našli svoje dno

Invázia Ruska na Ukrajinu stále drží dlhopisy strednej a východnej Európy v negatívnych číslach. Zhodnotenie fondu sa však medzimesačne dostalo do pozitívneho teritória. Zatiaľ všetky postihnuté štáty plnia svoju dlhovú službu. Platí to v prípade Ruska, Bieloruska aj Ukrajiny. Fond Across Bond+ je stále v dočasnej strate – 29,72 % a musí čakať na plnenie záväzkov spomínaných štátov a emitentov z týchto štátov. Medzimesačne sa fond zhodnotil o 0,67 %. Aj keď aktuálna situácia takmer zastavila obchodovanie na trhoch v spomínaných krajinách, očakávame, že štáty a firmy z exponovaných regiónov si budú plniť svoje záväzky.

Príležitosti sa chytili zelené energie, e-športy a e-autá

Svetielkom nádeje pre investorov bol nárast 5,5 % v prípade obnoviteľných zdrojov, 4,9 % pre video hry spolu s e-športami a 1,2 % pri elektrických autách. Na opačnom brehu sa ocitol Warren Buffett, ktorý má 20 % portfólia v hotovosti a čaká na svoju príležitosť. Ako jeden z mála však dosahuje v roku 2022 pozitívnu výkonnosť. Mesiac máj navyše vôbec nevyšiel kryptomenám, ktoré klesali o viac ako 20 %.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.