Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020. Rozloženie rizika medzi rôzne aktíva môže pomôcť znížiť straty

5 min. čítatnia

Finančné trhy čelia značným výkyvom. Index volatility, alebo inak zvaný aj index strachu, dosiahol najvyššie úrovne od covidu. V čase obchodnej vojny vyvolanej D. Trumpom vyskočil z priemernej úrovne 16 až k hodnote 45 bodov. Výkyvy cien, neistota na geopolitickej scéne či nie práve priaznivé ekonomické prognózy nútia investorov zamýšľať sa, čo so svojimi investíciami. Obdobia výkyvov a poklesov na trhoch sú však prirodzenou súčasťou investičného cyklu. Odborníci z Across Private Investments preto odporúčajú investorom pravidelne rebalansovať portfólio a dbať na rozloženie rizika medzi rôzne triedy aktív, čo môže pomôcť vyrovnať straty v jednej oblasti ziskami v inej. Varujú tiež pred impulzívnymi predajmi.

Index strachu je najvyšší od covidu

Finančné trhy prechádzajú turbulentným obdobím. Kým v prvej polovici apríla sa viaceré indexy priblížili k medvedím trhom, po oznámení 90-dňovej colnej pauzy zo strany USA  ceny akcií prudko vzrástli a následne opäť začali klesať. Trhy aktuálne čelia najvyššej volatilite – kolísaniu – za posledných päť rokov. Index volatility, alebo inak zvaný aj index strachu, dosiahol najvyššie úrovne od roku 2020. V čase covidovej paniky vyskočil z úrovne 15 až na 80 bodov. V čase obchodnej vojny vyvolanej D. Trumpom vyskočil z úrovne 16 až k hodnote 45. Trhové pohyby, ktoré vidíme v posledných týždňoch, sú 3-krát vyššie ako bežné pohyby na burzách. V pokojných časoch sa tento index pohybuje v pásme od 10 – 20 bodov.  Pod výkyvy na trhoch sa podpisuje predovšetkým colná politika USA, ktoré sú najväčšou ekonomikou a importérom sveta a zároveň výrazne ovplyvňujú ekonomický rast aj v ostatných regiónoch. „Pod aktuálny vývoj na trhoch sa veľkou mierou podpísala politika Donalda Trumpa a obchodná vojna. Trhy sú veľmi citlivé na akékoľvek nové správy či tweety z Bieleho domu. Tak, ako trhy začali prudko klesať po vyhlásení počas tzv. „dňa oslobodenia“ s oznámením vysokých colných taríf pre dovoz de facto takmer pre celý svet, po ohlásení 90-dňovej colnej pauzy odrazu prišlo k prudkému rastu cien akcií a následne opäť k miernej korekcii. Na druhej strane treba dodať, že obdobia výkyvov a poklesov na trhoch sú prirodzenou súčasťou investičného cyklu, pri výkyvoch teda netreba podliehať emóciám,“  vysvetľuje  Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Straty možno zmierňovať diverzifikáciou

Obdobie zvýšenej volatility núti investorov zamýšľať sa, či ide len o prechodnú paniku alebo realistickú reakciu na zhoršujúci sa globálny ekonomický výhľad a mnohí preto prehodnocujú svoje portfóliá. Odborníci z Across Private Investments však odporúčajú v prvom rade zachovať pokoj a neodchýliť sa od svojej dlhodobej stratégie. Jedným z odporúčaných prístupov ako ochrana proti volatilite je pravidelné rebalansovanie portfólia tak, aby zostalo v súlade s pôvodne zvolenou stratégiou a dôležité je tiež dbať na diverzifikáciu. Rozloženie rizika medzi rôzne triedy aktív môže totiž pomôcť zmierňovať prípadné straty v jednej oblasti ziskami v inej. „Volatilita patrí k investovaniu, kľúčové je preto mať správne diverzifikované portfólio a investičná stratégia by mala byť nastavená tak, aby odolala výkyvom. Časté zásahy, najmä v panike a bez rozmyslu, ju môžu narušiť. Ak však už investori zvažujú zmeny v portfóliu, mali by svoje investičné zámery konzultovať s odborníkom, ktorý pomôže vyhodnotiť situáciu bez emócií a odporučí riešenia zodpovedajúce konkrétnym cieľom, časovému horizontu a rizikovému profilu investora. Kto sa dokáže pozerať na trh s odstupom a nenechá sa strhnúť krátkodobými výkyvmi, má veľšancu na úspech aj v náročných obdobiach,“ zdôrazňuje Andrej Rajčány, Chief Investments Officer Across Private Investments.

Obdobie poklesov je príležitosťou pre investorov

Odborníci z Across Private Investments zároveň upozorňujú na psychologickú stránku investovania. Príliš časté sledovanie trhových pohybov môže viesť k zbytočnému stresu a unáhleným rozhodnutiam. Vhodnou alternatívou môže byť preto tzv. dollar-costaveraging, teda pravidelné investovanie menších súm, ktoré znižuje riziko nesprávneho načasovania trhu. Obdobie poklesov zároveň z historického pohľadu často predstavuje najlepšie vstupné body pre dlhodobých investorov. Práve počas období neistoty a negatívneho sentimentu vznikajú totiž na trhoch najväčšie zľavy a s nimi aj najväčší potenciál budúcich výnosov.