Chcem investovať
Trhy prekvapila slabá májová tvorba pracovných miest
06. 06. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Šok nenechal investičný svet pokojným.

  • USA vytvorili len 38 tis. čistých pracovných miest v máji (očakávaných 160 tis.) a veľmi slabý bol i ISM index za nevýrobné odvetvia.
  • Očakávania skorého zvýšenia sadzieb prudko padli.
  • Dolár oslabil blízko 2%, silné zisky si pripísali dlhopisy (najmä kratšie splatnosti) a zlato (skoro 3%).
  • Akcie stratili len mierne. Index S&P 500 sa zasekol okolo úrovne 2100.
  • Tábor priaznivcov odchodu Británie z EÚ opäť silnie.
  • Investori i FED sú stratení pri výhľade menovej politiky.

Piatkové obchodovanie úplne obrátilo investičný svet hore nohami. Niekoľko týždňov sa postupne pevne budovali očakávania blížiaceho sa druhého zvýšenia sadzieb americkou centrálnou bankou FED. Práve tieto očakávania majú prakticky od finančnej krízy, ktorá vrcholila v roku 2008 najzásadnejší vplyv na vývoj svetových trhov.

Ekonomické dáta sa so vstupom do druhého kvartálu začali zlepšovať po slabých prvých troch mesiacoch roka. Americkí centrálni bankári tak opäť pristúpili ku koketovaniu s myšlienkou prísnejšej politiky. S prekvapivou toleranciou predstavy vyššieho úročenia investormi FED stále intenzívnejšie komunikoval túžbu zvýšiť sadzby. Trhové očakávania označovali júlové alebo septembrové zasadanie centrálnej banky ako termín pokračovania cyklu utesňovania menovej politiky za Atlantikom.

Minulý piatok však tento trend aspoň nateraz významne naštrbil. Kľúčové udalosti uplynulého týždňa boli sústredené na jeho posledné dva obchodné dni, ako sme v jeho priebehu signalizovali. Najdôležitejšou z pohľadu budúcej menovej politiky FEDu bol report americkej májovej nezamestnanosti zverejnený v piatok.

Tvorba pracovných miest v uplynulom mesiaci bola pre trhy šokom. USA vytvorili len čistých 38 tis. pracovných miest, kým očakávania sa pohybovali medzi 90 a 215 tis. s mediánom 160 tis. pozícií. Počet zamestnaných obyvateľov v predchádzajúcich dvoch mesiacoch bol navyše revidovaný nižšie o 59 tis. Miera nezamestnanosti poklesla na 4,7% z 5%, hlavne vďaka ďalšiemu poklesu veľkosti pracovnej sily. Miera participácie na nej v USA sa znížila na 62,6% zo 62,8% dospelej populácie v aktívnom veku. Skrátil sa i pracovný týždeň a priemerný hodinový zárobok rástol o 2,5% medziročne.

Report bol skutočne veľmi slabý a reakcia na trhu bola citeľná. Vo štvrtok sa pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na júlovom zasadaní FEDu podľa futures kontraktov na jeho základné úroky pohybovala okolo 54%, no v piatok už stála len na 26%. Trh opäť odsunul potenciálne sprísnenie politiky najskôr až na december tohto roka.

Okrem nezamestnanosti negatívne prekvapil i výhľadový ISM index za nevýrobné sektory (obdoba svetových PMI indexov), ktoré tvoria viac ako 80% amerického hospodárstva. Index padol na viac ako dvojročné minimum 52,9. Hodnota stále vykazuje rast, no jeho tempo nepopierateľne spomaľuje (úroveň 50 oddeľuje pásmo expanzie a kontrakcie). Index stiahli najmä zložky zamestnanosti a nových objednávok, čo neveští veľa dobrého do budúcnosti.

V piatok navyše dostali priestor verejne vystúpiť dvaja členovia menovej komisie FEDu, ktorí sa svojim profilom radia skôr k holubiciam (preferujúci uvoľnenú politiku). Laela Brainardová i Charles Evans uviedli, že by bolo vhodné počkať so zvýšením sadzieb. Ich kolegovia sa však cez víkend skôr snažili zmierniť obavy trhov zo slabých ekonomických reportov v duchu, že jeden mesiac ešte nerobí trend a dlhodobá perspektíva ekonomiky zostáva pozitívna.

Najcitlivejšie reagovali tradične dolár a dlhopisy. Americká mena stratila voči váženému košu 16 najobchodovanejších mien 1,6% a voči euru až 1,9%. Výnos amerických 2-ročných vládnych dlhopisov poklesol o 0,115% na 0,772% (ceny rástli), čo bol najväčší denný pokles výnosov od začiatku roka 2014, a výnos 10-ročných bol v piatok nižší o 10 bodov na 1,7%.

Dolár a úročenie pomáhalo zlatu, ktorého spotová cena vystrelila o 2,75%. Ropa stratila cez percento na neistý výhľad sily svetovej ekonomiky a na najvyšší rast počtu vrtov hľadajúcich ropu podľa spoločnosti Baker Hughes (+9) od decembra minulého roka.

Akcioví investori tápali. Prvotná reakcia nasvedčovala, že trhy konečne začnú fungovať adekvátnym spôsobom, že zlé správy sú zlé aj pre ne a nie naopak. V úvode teda americké akcie mierili do červených čísel (skoro percento), no do záveru obchodovania veľkú časť z nich vymazali a zavreli so stratou 0,3% (index S&P 500). Darilo sa dividendovým spoločnostiam na pokles úročenia dlhopisov (utility, telekomunikácie a defenzívni producenti tovarov dennej spotreby) a producentom komodít (okrem energetiky). Naopak na výhľad dlhšie nezmenených sadzieb a pokles úročenia negatívne reagovali finančné spoločnosti.

Sentiment narúša naďalej aj Británia. Už minulý týždeň sme informovali, že tábor priaznivcov odchodu krajiny z Európskej únie dobehol preferencie tábora zotrvať. Dokonca podľa viacerých prieskumov opäť vedie. To je druhým dôvodom nervozity trhov. Libra v minulom týždni stratila voči euru 2,9% a dnes pokračuje v oslabovaní.

Ázia i Európa dnes otriasajú slabú americkú zamestnanosť a väčšina indexov sa obchoduje v zelených číslach. Aktíva so silným pohybom v piatok ho zatiaľ prevažne korigujú: dolár silnie, zlato klesá a v miernych stratách sú i dlhopisy.

Udalosťou dňa, ktorej význam a atraktivita ešte viac po piatku narástli, je prejav šéfky FEDu Janet Yellenovej o 18:30 nášho času. Spomedzi dát pútajú hlavne medziročne klesajúce nemecké továrenské objednávky (prvýkrát od decembra minulého roka), neskoršie zverejnené PMI indexy maloobchodu v eurozóne a dôvera investorov Sentix. USA majú na programe len index podmienok pracovného trhu od FEDu. Celkovo je kalendár opäť tento týždeň pokojnejší pred veľkými udalosťami ako zasadanie FEDu a referendum o zotrvaní Británie v EÚ v nasledujúcich týždňoch.