Chcem investovať
Trhy sa dostávajú na hojdačku
27. 01. 2016 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Včera ropa a akcie pre zmenu zelené.

  • Špekulácie o možnom kompromise členov a nečlenov OPECu o znížení produkcie ropy jej pomohli k silným ziskom.
  • Nasledovali ju už tradične akcie.
  • Tie podporili aj pozitívne prijímané výsledky hospodárenia spoločností.
  • Ekonomické dáta boli prevažne lepšie.
  • Západné trhy prvýkrát výraznejšie dokázali otriasť veľmi negatívnu náladu v Číne.
  • Zlato na 3-mesačnom maxime.
  • Dnes všetky oči na FEDe, zásobách ropy a pokračujúcej výsledkovej sezóne.
  • Väčšina aktív ráno púšťa časť včerajších ziskov.

Utorok nezostal nič dlžný doterajšiemu januárovému vývoju. Po pondelkovom návrate rizikovej averzie európske a americké akcie ukončili včerajšie obchodovanie zelené. Volatilita tak zostáva vysoká. Trhy sa javia aspoň čiastočne stabilizované, no stále hľadajúce trend a opatrné.

Utorok bol predsa len v ničom odlišný, kedy západné indexy po dlhšej dobre dokázali otriasť negatívnu náladu v Číne a odpútať sa od tamojšieho vývoja. Prím včera zohrala opäť ropa, ktorá si pripísala slušné zisky, a výsledková sezóna, ktorá ponúkla pozitívne prekvapenia niektorých veľkých spoločností.

Už v priebehu dopoludnia začala ropa pomaly zmazávať skoré ranné straty. Na poludnie sa vrátila nad 30 dolárov za barel. Dôvodom boli špekulácie o potenciálne sa rysujúcej dohode medzi členskými a nečlenskými krajinami OPECu. Tie vyvolala energetická konferencia v Kuvajte, kde predstavitelia Iraku a Kuvajtu naznačili ochotu znížiť produkciu a uviedli, že badajú vyššiu flexibilitu ohľadom ponuky Ruska a Saudskej Arábie.

Tieto vyjadrenia včera podporili čierne zlato, no väčšina trhu i tak zostala skeptická. Všetci väčší producenti ropy by samozrejme radi videli jej cenu vyššie, no nikto nechce uhnúť prvý, aby nestratil trhový podiel. Rozhodovanie ovplyvňuje i politika a ropa je aktuálne jej rukojemníkom. Preto nemožno predpokladať skoré zmeny v produkcii ropy významných svetových hráčov.

Dnes sa preto vracia ráno k prudkému poklesu a vymazáva prakticky celý včerajší zisk. Špekulácie podľa predpokladov dlho nevydržali a trh je opäť pri probléme masívneho prebytku ropy vo svete. American Petroleum Insitute tieto obavy umocnil odhadom nárastu zásob ropy v USA v minulom týždni o masívnych 11,4 mil. barelov. Oficiálne dáta budú zverejnené dnes a konsenzus momentálne predpokladá rast rezerv o 4,4 mil. barelov.

Energetický sektor bol tak medzi akciami najsilnejší so ziskom 3,8% v rámci indexu S&P 500. Všetkých 10 hlavných odvetví však rástlo.

Do veľkej miery podporu ponúkla výsledková sezóna. Záverom včerajších reportov je skutočnosť, že situácia nie je z pohľadu firiem až natoľko negatívna, ako by sa zdalo na základe iných trhových a ekonomických indikátorov. Prostredie je určite náročné, no nezasahuje natoľko hospodárenie firiem, ktoré sa snažia všemožne udržať hodnotu akcionárov.

Slušné čísla ponúkli viaceré veľké firmy. Dominovali hlavne producenti tovarov dennej spotreby Johnson & Johnson (+5%) a Procter & Gamble (+2,6%). Obe spoločnosti mierne prekonali očakávania a potvrdili výhľad. V oboch prípadoch síce príjmy poklesli, no zisky rástli. Komentár k výsledkom nebol vôbec pesimistický, dokonca uviedli, že v Číne naďalej rastú. Významným prekvapením sú výsledky diverzifikovanej priemyselnej firmy 3M (+5,2%), ktoré výrazne prekonali očakávania a potiahli širšie indexy.

Konsenzus ďalej prekonali výrobca kabeliek Coach (+9,8%), výrobca skiel, optiky a displejov Corning (+5,7%), ktorý uviedol, že prvý kvartál bude najťažším v roku 2016, priemyselná spoločnosť Dover (+5,7%), telekomunikačná spoločnosť Sprint (+18,7%) alebo producent zlata a medi Freeport-McMoRan (+6,6%), ktorý navyše ohlásil ďalšie znižovanie výdavkov, nákladov a odpredaj aktív s cieľom redukovať následne dlh.

Ani ostatní reportujúci priemyselní hráči neponúkli žiadne zásadné negatívne prekvapenia mimo očakávaní. Ich výsledky hospodárenia sú samozrejme v poklese, no nenapĺňajú najhoršie predpoklady, a preto väčšinou reagovali pozitívne: du Pont (+0,9%), Parker Hannifin (+4,1%), Danaher (+0,4%) alebo WW Grainger (+0,3%).

Po zavretí trhov čísla za kvartál pokrývajúci Vianoce zverejnila najväčšia spoločnosť podľa trhovej hodnoty Apple. Podľa predpokladov išlo o štvrťrok s najpomalším rastom predajov iPhonov a následne i príjmov. Ziskom mierne prekonal očakávania, no tržbami zaostal. Navyše Apple predpovedal prvý pokles predajov iPhonov v prebiehajúcom kvartáli po viac ako dekáde. Investorov nepotešil ani druhý najväčší americký telekomunikačný operátor AT&T.

Za nami je pätina reportov indexu S&P 500. Príjmy týchto spoločností rástli v štvrtom kvartáli 0,3% medziročne a zisky klesajú -3,1%.

Dáta boli včera prevažne lepšie. Ceny domov v USA rástli najrýchlejšie za rok a pol a podľa niektorých štatistík prekonávajú vrcholy z roku 2007. Zlepšenie zaznamenala spotrebiteľská dôvera, no odhad PMI indexu v službách indikuje pokračujúce spomaľovanie aj týchto odvetví, doposiaľ rezistentných negatívnemu sentimentu.

Ani lepšie ekonomické indikátory a konštruktívna nálada na rizikových aktívach prekvapivo neviedli k poklesu amerických vládnych dlhopisov. Slušný profit vytlačil zlato na 3-mesačné maximum a žltý kov tak potvrdzuje nateraz rolu potenciálneho čierneho koňa roka 2016.

Dnes ráno svetové trhy púšťajú časť včerajších ziskov. Čínske trhy skončili opäť červené so stratou 0,5%. No v priebehu dňa sa nachádzali v poklese až o 4%. Ostatné ázijské parkety nasledujú včerajšie zavretie na Wall Streete a sú prevažne zelené. Dominuje japonský Nikkei so ziskom blízko 3%. Pomáhajú špekulácie o možnom rozšírení stimulov zo strany Bank of Japan v piatok.

Strede bude dominovať zasadanie FEDu, prvé v tomto roku a prvé od historického zvýšenia sadzieb. Zmena politiky sa neočakáva, no investori budú hltať každé slovíčko vyhlásenia a hľadať náznaky, či si centrálna banka vezme v najbližších mesiacoch prestávku so zvyšovaním, alebo sa pevne bude držať plánu zvýšiť úroky štyrikrát. Trh dnes oceňuje už len jedno utesnenie, aj to najskôr v posledných štyroch mesiacoch roka.

Pozornosť naďalej púta výsledková sezóna. V rámci indexu S&P 500 hospodárenie zverejní 33 spoločností, medzi nimi napr. Boeing, United Technologies, Qualcomm, SanDisk, eBay, Facebook, PayPal, Texas Instruments, EMC, Biogen a i. V Európe sa tiež začínajú objavovať známejšie mená ako napr. dnes Ericsson, Banco Santander, Novartis a Fiat.

Na poli dát vyzdvihujeme hlavne zásoby ropy a predaje domov v USA.