Chcem investovať
Trhy sa nadýchli k rastu
14. 08. 2018 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Daňová reforma prezidenta Donalda Trumpa pomohla americkým korporáciám rásť o viac ako 20 %. Vliala novú miazgu do žíl investorov. Malé a stredné spoločnosti v USA, ktoré sú viac závislé od domácich spotrebiteľov, neovplyvnilo zavádzanie ciel a obmedzení tak, ako veľké firmy. Pozitívne sa pre americkú ekonomiku vyvíja inflácia a trh práce. To umožňuje FEDu pokračovať v politike postupného zvyšovania úrokových sadzieb a normalizácii podnikateľského prostredia nezaťaženého neštandardným vmiešavaním sa centrálnej banky.

Európa sa zmieta v dvoch protichodných prúdoch. Na jednej strane sa upokojila po utvorení vlády v Taliansku a Nemecku, na druhej strane dochádza čas Veľkej Británii, aby dojednala čo najlepšie podmienky odchodu z Únie. Po rezignácii ministra Davida Davisa zodpovedného za Brexit a ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona zostal Čierny Peter v rukách premiérky, ktorá presadzuje umiernený odchod.

Akciový trh prevalcoval konkurentov

Investori zažili v júli svoj Klondike, keď všetko, na čo siahli, prinášalo zlato v podobe rastu výkonnosti. Lídrom boli akciové investície, k čomu dopomohli lepšie ako očakávané výsledky spoločností za druhý kvartál.

Medzimesačné zhodnotenie Across Intelligent Portfolio 100+ rástlo o 2,4 %. Čisto akciové investičné riešenie sa tak dostalo do plusových hodnôt. K zhodnoteniu prispeli európske akcie, americké trhy a tento rok zabrali aj nevýrazné rozvíjajúce sa trhy. Čisto dlhopisové riešenie Across Intelligent Bond Portfolio+ vykročilo pravou nohou, hoci sa mu za tento rok zatiaľ nepodarilo dostať do kladných čísel. Medzimesačne posilnilo o takmer 0,7 %, čo po troch za sebou idúcich záporných mesiacoch ukľudnilo kreditných investorov. Zabrali predovšetkým rozvíjajúce sa trhy a dlhopisy bez investičného ratingu, na pleciach ktorých bola ťarcha predchádzajúcich poklesov.

Štvrtý mesiac po sebe vykázalo kladné zhodnotenie Across Intelligent Alternative Portfolio+. Za júl posilnilo o 0,6 % a od začiatku roka prinieslo 3,1 %. Portfólio dosiahlo o viac ako 1,5 % vyššie zhodnotenie ako jeho benchmark. K najväčším prispievateľom výkonnosti sa opätovne zaradili privátne investície.

Across Bond+ opäť rastie

V júli odľahlo aj kreditným hráčom v regióne strednej a východnej Európy. Na veľkú politiku obchodných bariér a negatívny sentiment sa zabudlo. Dlhopisy sa ocitli v priazni investorov a prinášali zvyšovanie cien a znižovanie výnosov do splatnosti.

Across Bond+ medzimesačne vystrelil nad zhodnotenie 1 % a postupne vymazáva stratu naakumulovanú v posledných piatich mesiacoch. Tie poznačila pochmúrna nálada a nedôvera v pozitívne ukazovatele aj mimo hlavné ekonomické trhy. V porovnaní s konkurenčnými fondami zostáva na čele pomysleného rebríčka, hoci ani jednému z fondov zameraných na dlhopisy emitentov zo strednej a východnej Európy sa v tomto roku nepodarilo dostať sa do čiernych čísel.

Fond Acrossu má vytvorenú výhodnú pozíciu vo forme hotovosti. Tá umožňuje využiť poklesy na trhu, vysoký priemerný výnos do splatnosti nad 6,5 %, relatívne nízke riziko vo forme durácie pod 3,3 roka a stabilný kupón 7 % z investovaných dlhopisov. Zároveň sa v ňom neprejavujú kurzové riziká, ktoré sú pokryté zaistením. Najbližšie mesiace bude možné opäť využívať prípadné poklesy na priemerovanie existujúcich pozícií a využívať neistotu, ktorá praje pripraveným.

Bitcoin ukázal ostatným chrbát

Digitálne meny čiastočne vymazali tohtoročnú negatívnu výkonnosť. Hoci ich čaká dlhá cesta, bitcoin ukázal svoju moc a posilnil o viac ako 30 %. Ani ostatné nástroje z ponuky Across Opportunities sa nenechali zahanbiť. Spoločnosť Warrena Buffetta sa zviezla na pozitívnej vlne rastúcich výkonností a medzimesačne rástla o 6 %. Fond zameraný na poistiteľné riziká CATCo vzrástol o 5 %.

V ponuke fondov Across Crème de la Crème sa v júli presadili privátne investície db x-trackers LPX MM® Private Equity, ktoré zhodnotili o 5,2 %. Africké investície medzimesačne zhodnotili o 4,6 %, čím úspešne znižujú negatívnu výkonnosť tohto roka. Rozvíjajúce sa trhy môžu považovať júl za mesiac návratov. Dokázali to iShares MSCI Frontier 100 aj ostatné indexové fondy zamerané mimo hlavné investičné trhy. Na opačnom konci záujmu investorov sa ocitli investície do zlata UBS ETF Gold hedged EUR, komodít UBS ETF (IE) CMCI Composite SF UCITS ETF a do nových investičných príležitostí First Trust US Equity Opportunities ETF.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, a Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.