USA a Čína dosiahli prelomovú dohodu o znížení ciel, na čo síce trhy zareagovali silným rastom, ale neistota ohľadom budúceho smerovania obchodnej politiky USA zostáva vysoká. Riziko recesie najväčšej ekonomiky sveta je navyše stále na úrovni 40 % a do budúcnosti môžu kartami miešať aj vnútropolitické faktory a geopolitické napätie. To bude pravdepodobne naďalej prispievať k volatilite trhov. Upozorňujú na to analytici Across Private Investments. Investori by mali preto podľa nich zostať realistickí, pričom naďalej ostáva pre nich najlepším riešením diverzifikácia.
Kým pred mesiacom, po oznámení extrémne vysokých colných taríf na dovoz do USA, čelili investori medvediemu trhu, situácia sa v dôsledku politických vyjadrení a gest otočila.Spojené štáty americké a Čína sa po dlhých týždňoch napätia dohodli na 90-dňovom dočasnom znížení ciel, čím vyslali silný signál o ochote spolupracovať. Dohoda, ktorá vznikla počas víkendových rokovaní v Ženeve, predstavuje jeden z najvýznamnejších diplomatických posunov vo vzťahoch dvoch najväčších svetových ekonomík za posledné obdobie. USA znížia clá na čínsky tovar zo 145 % na 30 %, kým Čína zníži svoje sadzby na americký import zo 125 % na 10 %. Trhy na to okamžite zareagovali rastom. Americký index S&P 500 zaznamenal nárast o 3,3 %, Nasdaq 100 o 4,4 %, Euro Stoxx 50 o takmer 2 % a čínsky Hang Seng Index vzrástol o 3 %. Ropa posilnila takmer o 3 %, dolár o 1,5 %, zatiaľ čo zlato oslabilo o 3 %.
„Ide o pozitívny obrat, ktorý trhom priniesol úľavu. Donald Trump pritvrdením a následným uvoľnením podmienok dosiahol svoj cieľ – primäl protistranu ku kompromisom. Obe veľmoci sa však musia snažiť zachovať si tvár a dominantnú pozíciu. Žiadna z krajín nesmie navonok vyzerať ako porazená alebo dotlačená k nevýhodným ústupkom. USA a Čína sa to budú snažiť prezentovať ako novú éru vzťahov a obchodno-ekonomickej spolupráce. Na druhej strane, obe krajiny majú stále vo svojich radoch aj radikálne krídla, ktoré druhú stranu ostrakizujú a považujú za nepriateľa. Uvidíme ako sa budú rokovania vyvíjať v ďalších mesiacoch, no aktuálne je to signál správnym smerom,” hovorí, Dominik Hapl, investičný analytik Across Private Investments.
Zotavenie áno, ale s výhradami
Napriek pozitívnym signálom odborníci z Across Private Investments upozorňujú, že riziká nezmizli. Ekonomika USA sa síce stabilizuje, ale technicky sa stále nachádza v období spomalenia – hroziaca technická recesia stále môže nastať na konci druhého kvartálu 2025. Spotrebiteľská aj podnikateľská dôvera sú krehké, úrokové sadzby zostávajú relatívne vysoké, na úrovni 4,25 % – 4,5 % a priemyselná produkcia stále čelí stagnácii. „Trh síce reaguje na americko-čínsku dohodu rýchlym optimizmom, no treba povedať, že problémy americkej ekonomiky sa týmto aktom neodstránili. Recesia, ktorej hrozba je na úrovni 40 %, ešte nie je zažehnaná a globálne hospodárske riziká pretrvávajú, čo sa môže premietať aj do sentimentu na trhoch,“ upozorňuje Dominik Hapl
Ako by sa mali správať investori?
Hoci v dôsledku dočasnej dohody medzi USA a Čínou ide o dobré správy, je to len začiatok. Trhy vždy reagujú na očakávania, no investori by mali zostať realistickí. „Aj keď sa otvára priestor na rast, najmä v technologickom sektore, vývozných firmách či priemysle, odporúčame postupné budovanie pozícií. Situácia sa ešte môže vyvíjať rôznymi smermi a do budúcnosti môžu kartami miešať aj vnútropolitické faktory a geopolitické napätie. Z tohto dôvodu je najrozumnejším riešením diverzifikácia medzi širokú paletu aktív, ktorá je čo najmenej korelovaná a drží investičné portfólio s čo najmenšími stratami aj v čase vysokej nestability,“ dodáva Andrej Rajčány, Chief Investments Officer Across Private Investments.