Chcem investovať
Trump nepresadil zrušenie ObamaCare
18. 07. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Americký dolár nezastaviteľne pokračuje v ceste smerom nadol.

  • Republikánski senátori nepodporili prezidenta Trumpa pri rušení zdravotníckej reformy.
  • „Čierny pondelok“ zažili akcie malých čínskych technologických spoločností.
  • Brexit by mal budúci rok „ochladiť“ realitný trh vo Veľkej Británii.
  • Bitcoin sa odrazil od dna a opäť smeruje nahor.

Pilier prezidentskej kampane Donalda Trumpa, zrušenie zdravotníckej reformy tzv. ObamaCare, narazil v senáte na nesúhlas republikánskych senátorov. Prezident podľa vyjadrení senátorov nepriniesol adekvátnu náhradu. Očakáva sa, že k rušeniu reformy sa senát vráti až o dva roky a Trumpova administratíva sa bude sústrediť na presadenie daňovej reformy. Dolárový index v bezprostrednej reakcii na rozhodnutie senátorov klesol o pol percenta a voči euru sa dostal na najslabšie úrovne od mája 2016, keď sa predával nad 1,15 EUR/USD.

Presne dva roky po krachu čínskeho akciového trhu zatriasol dôverou investorov index ChiNext, ktorý združuje 500 malých čínskych spoločností. Poklesol o viac ako 5 %, čím atakoval svoj maximálny denný limit na pokles. Index potiahol nadol aj ostatné čínske indexy ako Shanghai, či CSI 300. Veľké spoločnosti zostali v relatívnom pokoji, avšak trh a médiá už začali pripomínať leto 2015, keď čínske indexy poklesli o viac ako 40 %. Zasahovať musel až štát prostredníctvom regulátora finančného trhu.

Neistota vyvolaná Brexitom spôsobí podľa analýzy PwC spomalenie realitného trhu vo Veľkej Británii. Rast cien domov by sa mal spomaliť zo 7 % na 3,7 % a mal by zasiahnuť predovšetkým územie Londýna. V roku 2018 by sa tiež mal pribrzdiť ekonomický rast Spojeného kráľovstva z 1,5 na 1,4 percenta. Ekonomike by naopak mohol pomôcť rast exportu a oslabovanie libry. V pondelok začalo druhé kolo vyjednávania EU s britskými predstaviteľmi. Pokiaľ nedosiahnu do marca 2019 dohodu, obchodovanie Británie s EU bude spadať pod tarify určené Svetovou obchodnou organizáciou.

Po poklese bitcoinu pod 1 800 dolárovú hranicu, zažila kľúčová kryptomena svoje oživenie a to pre seba charakteristickou silou. Posilnila až na 2 248 dolárov za bitcoin, čo predstavuje viac ako 22 %. Dôvodom je nový software na ťažbu bitcoinov, ktorý zatiaľ oddialil hrozbu rozdelenia kryptomeny. Bitcoinová komunita sa s týmto problémom potýka už viac ako dva roky, čo umožnilo posilnenie konkurenčných mien ako ethereum. Nový software známy ako SegWit2x by mal byť prijateľný pre obe strany sporu ohľadom budúcnosti bitcoinu.